گوگل پلاس تعطیل خواهد شد

گوگل سرانجام تصمیم گرفته است تا پرونده آخرین تلاش نافرجام خود در ایجاد یک شبکه اجتماعی محبوب را مختومه کند. گوگل پلاس که هفت سال پیش با هدف رقابت با فیسبوک راه‌اندازی شده بود، پس از طی کردن فراز و نشیب‌های مختلف قرار است در تاریخ ۱۳ فروردین ۹۸ به طور کامل تعطیل شود.

اما بیانیه رسمی گوگل در این خصوص برخی کاربران این شرکت را دچار سردرگمی کرده است. بسیاری از افراد در ابتدای راه‌اندازی گوگل پلاس به طور تصادفی در این شبکه اجتماعی حساب کاربری ایجاد کرده‌اند و حالا سوالاتی دارند که ما در این مطلب تلاش کرده‌ایم به آن‌ها پاسخ بدهیم.

 

چه چیزی قرار است حذف شود؟

به طور کلی هر صفحه گوگل پلاسی که ایجاد کرده‌اید حذف خواهد شد. این موضوع شامل تصاویر و ویدیوهایی که در بایگانی آلبوم گوگل پلاس شما قرار دارند نیز می‌شود.

این فرایند روی سایر داده‌هایی که در بخش‌های دیگر حساب گوگل شما ذخیره شده است تاثیر نمی‌گذارد. به عنوان مثال، تصاویر و ویدیوهایی که در برنامه Google Photos نگهداری می‌شوند تحت تاثیر این موضوع قرار نخواهند گرفت.

حساب اصلی گوگل شما که به خدمات دیگری مانند جی‌میل، یوتیوب و یا نقشه گوگل متصل است مثل همیشه قابل استفاده خواهد بود و فقط حساب گوگل پلاس که کاربرد شبکه اجتماعی داشته است از دسترس خارج می‌شود.

 

از کجا بدانم حساب گوگل پلاس دارم؟

اگر در این شبکه اجتماعی حسابی داشته باشید، گوگل به شما ایمیلی ارسال می‌کند. ممکن است همین حالا هم این کار را کرده باشد. ایمیل گوگل شامل اطلاعاتی در خصوص تعطیلی این شبکه اجتماعی در تاریخ ۱۳ فروردین (۲ آوریل) و پاک شدن داده‌های موجود در آن است.

اگر با این وجود مطمئن نیستید، می‌توانید با رفتن به آدرس plus.google.com این موضوع را بررسی کنید. اگر با حساب گوگل خود وارد لینک مورد نظر بشوید و در سمت چپ صفحه دکمه عضویت در گوگل پلاس را ببینید، یعنی در این شبکه اجتماعی حسابی ندارید و هیچ یک از اطلاعات شما قرار نیست پاک شود.

چرا گوگل این کار را می‌کند؟

بیانیه گوگل دلیل این کار را عدم استقبال لازم کاربران و وجود چالش‌‌هایی در توسعه محصولی موفق و کاربرمحور عنوان کرده است. احتمالا منظور این شرکت از وجود چالش، درز اطلاعات خصوصی کاربران این شبکه اجتماعی است که پس از کشف، برای مدت ۶ ماه افشا نشده بود.

درز اطلاعات مورد اشاره به طور بالقوه حدود ۵۰۰ هزار کاربر گوگل را تحت تاثیر قرار داد و باعث شد تا سازندگان برنامه‌های جانبی برای این شبکه اجتماعی بتوانند به داده‌هایی خصوصی کاربران دسترسی داشته باشند. با این وجود گوگل اعلام کرده است هیچ سندی مبنی بر سواستفاده از داده‌های کاربران کشف نکرده است.

گوگل ابتدا قصد داشت گوگل پلاس را مرداد سال ۹۸ تعطیل کند اما پیدا شدن یک حفره امنیتی دیگر که باز هم باعث می‌شد داده‌های خصوصی افراد در دسترس قرار بگیرد، تاریخ تعطیلی را چند ماه جلو انداخت.

گوگل پلاس اصلا برای من مهم نیست. چه کار باید بکنم؟

هیچ کاری لازم نیست انجام بدهید. اگر در گوگل پلاس حساب کاربری دارید اما استفاده خاصی از آن نکرده‌اید (که احتمالش بسیار زیاد است)، نیازی به انجام هیچ کاری نیست. منتظر باشید تا دو ماه دیگر حساب کاربری‌تان حذف شود.

من از گوگل پلاس استفاده می‌کنم. چطور از داده‌های بارگذاری شده‌ام نسخه پشتیبان بگیرم؟

چنین پرسشی اصلا قابل باور نیست اما اگر واقعا در این شبکه اجتماعی فعال بوده‌اید، گوگل راهکاری را برای دریافت همه اطلاعات موجود در گوگل پلاس ایجاد کرده است. کافی است به این لینک بروید و مراحل را طی کنید.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ