کمپ علمی سم آلتمن در شتابدهنده Y Combinator

فکر می‌کردید وای‌کامبینیتور، که شتاب‌دهنده‌ای محبوب است، از طریق طرح‌های فراوانش – چه به صورت شخصی چه آنلاین – می‌تواند تمام پایگاه‌های خود را پوشش دهد تا شبکه‌ای در حال رشد از استعدادها را ایجاد کند. اما سم آلتمن، رئیس این سازمان، این‌طور فکر نمی‌کند. او کاملاً ترجیح می‌دهد مغزهای دنیا را قبل از اینکه روزی به فکر بیفتند استارت‌آپ راه‌اندازی کنند شناسایی کند.

جدیدترین ایده‌ی اینتر آلتمن که YC 120 نامیده می‌شود، نوعی تعطیلات آخر هفته‌ی سالانه برای خوره‌های فنّاوری است تا در شهر زیبای بولدر، ایالت کلرادو، دورهم جمع شوند؛ این ایده 120 نفر را برای چند روز از ماه آوریل دورهم جمع می‌کند تا حسابی خوش بگذرانند و امیدوار است پس از آن، هم با رفقایی که در این رویداد شرکت کرده‌اند و هم با شرکت YC که هزینه‌ی کرایه اتاق، مسافرت و غذا را می‌پردازد در تماس باقی بمانند. هدف از این ایده کمک به برقراری ارتباط است.

طبیعی است که این مختص شرکت YC است و آن‌هایی که فقط دنبال گذراندن آخر هفته‌ی رایگان در کوهستان هستند نمی‌توانند در این رویداد شرکت کنند. آلتمن در مطلب جدیدی که در مورد این طرح به اشتراک گذاشته این‌طور گفته است: شرکت YC به دنبال افرادی است که چشمی هم به آینده دارد حالا می‌خواهد معنی‌اش این باشد که «به اصلاح ژنتیکی علاقه دارند» یا «دنبال شکاف هسته‌ای هستند» یا «می‌خواهند شهری در فضا بسازند». دیروز صبح با او تماس گرفتیم تا در خلال یک گفت‌وگو جزئیات بیشتری از این موضوع را بفهمیم؛ متن این گفت‌وگو به خاطر طولانی بودنش اندکی تغییریافته است.

 :TC خوب دو روز در فصل بهار در شهر بولدر؛ آنجا قرار است دقیقاً چه اتفاقی بی افتد؟ 

SA: این برنامه محتوای اندکی دارد اما بیشتر زمان ساختار نیافته‌ای برای شرکت‌کنندگان است تا حسابی خوش بگذرانند و با بقیه آشنا شوند. دیگر به‌ندرت به رویدادها می‌روم؛ تعداد انگشت‌شماری که در آن‌ها شرکت کرده‌ام و واقعاً برایم ارزشمند بوده‌اند [آن‌هایی] هستند که [برای شرکت‌کنندگانشان] زمانی فراهم می‌آورند تا با افراد جذاب قدم بزنند و هر کاری که می‌خواهند بکنند.

TC: 100 نفر از افرادی که دعوت می‌کنید آن‌هایی هستند تا الآن هرگز آن‌ها را ندیده‌اید. بیست‌ نفرشان هم آن‌هایی خواهند بود که در حوزه‌های مربوط به خود عملکرد عالی داشته‌اند. می‌دانید آن 20 نفر چه کسانی خواهند بود؟ می‌توانید چندتایی‌شان را اسم ببرید؟

SA: فهرست‌هایی را تهیه‌کرده‌ایم اما هنوز فرد خاصی را دعوت نکرده‌ایم.

 :TCآیا شرکت‌کنندگان باید ایده‌ای برای راه انداختن یک شرکت موفق داشته باشند؟ ترجیح می‌دهید ایده‌ای برای راه‌اندازی یک استارت‌آپ نداشته باشند؟

:SAراستش را بخواهید، این‌طور نیستند. شرکت YC در خیلی از زمینه‌ها عملکرد خوبی دارد که یکی از آن‌ها شناسایی استعدادهای بی‌تجربه است اما ترجیح می‌دهیم از قبل با افراد آشنا شویم. اگر الآن و پنج سال آینده آن‌ها را بشناسم ایده‌ای برای راه‌اندازی یک ساتارت‌آپ خواهند داشت [می‌خواهیم به ما فکر کنند]. راستی [برنامه‌ی آخر هفته] بر روی آن‌هایی که یک استارت‌آپ دارند هم باز است اما این به‌هیچ‌وجه الزامی نیست. نمی‌خواهیم هیچ‌کسی ا از حضور در این رویداد منصرف کنیم.

 :TC من هم حدس می‌زنم آن‌هایی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری خطرپذیری داشته باشند قبلاً یک شبکه راه‌اندازی کرده‌اند.

:SAاحتمالاً همین‌طور است؛ اما فکر کنم ما داریم چیز خاصی را گرد هم می‌آوریم.

 :TCاز متقاضی‌ها می‌خواهید قیلم یک‌دقیقه‌ای را ارائه بدهند که در آن به سه سؤال پاسخ داده‌اند: «به چه چیزی علاقه دارید و برای چه چیزی تلاش می‌کنید؟» «تا حالا چه‌کاری انجام داده‌اید که نشان دهند پتانسیل بزرگ بودن درونتان وجود دارد و با شرایطی که در آن به دنیا آمده‌اید جور درآید؟» و «در یک سناریوی موردی، دوست دارید چه چیزی روی اعلامیه‌ی ترحیمتان نوشته شود؟»

چطور می‌توانید مطالب کافی را از یک فیلم کوتاه برداشت کنید و بفهمید از بین هزاران درخواست‌کننده می‌خواهید چه کسی را انتخاب کنید؟ مثلاً اگر سه گروه شبیه به هم از لیگ دانشگاه آیوی داشته باشید که بخواهند شهرهای فضایی بسازند چه‌کار می‌کنید؟

:SA اگر بخواهم صریح باشم باید بگویم نمی‌توانید آن را کاملاً بفهمید. صد در صد مطمئن هستم که اشتباه خواهیم کرد. اما وقتی شرکت کارش را شروع کرد درخواست ویدئوی نکردیم بعدها آ« را دلبخواهی کردیم و چند سال بعد آن را الزامی ساختیم چراکه هرچند به‌اندازه‌ی گفت‌وگوی رودررو، یعنی همان روشی که در شرکت از طریق آن تصمیم‌گیری می‌کنیم، خوب نیست اما به‌طور شگفت‌آوری مؤثر است. [می‌توانید] 25 تا 30 درصد تجربه‌ای که از گفت‌وگوی رودررو با یک فرد بر اساس جایگاه و سطح تخصصش به دست می‌‎آورید را [از فیلم‌ها] کسب کنید. خوشبختانه، سؤال‌های خیلی خوبی هم انتخاب کرده‌ایم.

:TC بخش مربوط به شرایط زندگی، عجیب به نظر می‌رسد. همه‌ی ما هم بنیان‌گذاران بزرگی که از فقر مطلق آمده‌اند و هم آن‌هایی که زندگی مرفهی داشته‌اند، سراغ داریم. چرا باید شرایط زندگی یک فرد اهمیت خاصی داشته باشد؟

SA: یکی از مهارت‌های کلیدی یک کارآفرین این است که بهترین استفاده را از هر شرایطی که زندگی‌ پیش پایش گذاشته، خواه در ناز و نعمت بزرگ‌شده است یا نه، داشته باشد. دنبال افرادی هستیم که هر شرایطی که در زندگی برایشان رقم خورده باشد باز بیشترین بهره‌ی ممکن را از آن برده باشند. می‌توانیم چیزهای زیادی- مثل سرمایه یا شبکه- را به کار بگیریم اما درنهایت به دنبال استعدادهای دست‌نخورده هستیم.

:TC با در نظر گرفتن این مطلب، از درخواست‌کننده‌ها می‌پرسید در بهترین حالت چه چیزی روی آگهی ترحیمشان نوشته خواهد شد؛ ما هم به طبع می‌خواهیم همین سؤال را از شما بپرسیم.

:SA [آلتمن به این سؤال جواب داد اما اجازه نداد جوابش ضبط شود و به روش غیر زننده‌ای توضیح داد که اگر آنچه می‌گوید را منتشر سازیم شرکت در آینده شاهد این خواهد بود که متقاضیانی که بنیان‌گذاران آینده‌ی استارت‌آپ‌ها خواهند بود همین واژه‌ها را ه نحو هوشمندانه‌ای در پاسخ‌هایشان به کار خواهند برد و شاید اصلاً رفتارش را تقلید کنند.]

 :TC آیا شرکت YC به برنامه‌ی دیگری هم برای دیدن برخی از بهترین و درخشانترین استعدادهای دنیا نیاز دارد؟

SA : درس حیرت‌آوری که در زندگی شخصی‌ام و در تجربه‌ای که به‌عنوان مدیر YC داشته‌ام این بوده است که مهم‌ترین چیز برای افراد بلندپرواز- حتی مهم‌تر از منابع یا اساساً هر چیز دیگری- وجود شبکه‌ای از افراد بااستعداد و هم‌فکری بوده است تا با آن‌ها رابطه برقرار کنند و از آن‌ها کمک بگیرند؛ ایجاد این شبکه در دنیا بسیار دشوار و برای شرکت YC بسیار آسان است. و اگر بتوانیم این کار را به‌خوبی انجام دهیم پتانسیل انسانی بسیار زیادی آزاد خواهیم کرد.

TC: از اینکه عده‌ی زیادی را به سمت تأسیس استارت‌آپ هدایت کنید آن هم‌ زمانی که ممکن است با کار برای بقیه ثبات مالی و سلامت فکری بیشتری داشته باشند، احساس نگرانی نمی‌کنید؟

:SA به نظرم کارآفرین تقریباً برای همه افراد اشتباه است. وقتی در پردیس‌های دانشگاهی سخنرانی می‌کنم، سعی می‌کنم همان ابتدا این ادعا را انکار کنم و بگویم راه‌اندازی یک شرکت و تبدیل شدن به یک مؤسس بزرگ زندگی دردناکی است که تنها از جنبه‌های اندکی خوب است. همان ابتدا توضیح می‌دهم چرا نباید این کار را انجام داد و چرا برای بیشتر مردم این‌یک ایده‌ی وحشتناک است.

پیش‌بینی می‌کنم اولین کاری که انجام خواهم داد این باشد که [شرکت‌کنندگان در YC 120 ] را از اینکه بخواهند بلافاصله یک شرکت تأسیس کنند دلسرد سازم و از آن‌ها بخواهم صبور باشند. اگر 18 سالتان است، افق زمانی طولانی پیش روی دارید.

 


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

1 نظر

  1. […] تا موفقترین استارتاپهایی چون دراپ باکس و توئیچ تا کمپ علمی سم آلتمن بنیانگذار این شتابدهنده . جدیدترین استارتاپی که از دل این شتابدهنده بیرون آمده […]

ترک پاسخ