جامعه 5.0 نقشه راه کارآفرینی ژاپن

ژاپن، که هنوز هم از پیامدهای ناشی از «دهۀ ازدست‌رفته» رنج می­برد، تحولی بنیادی را دنبال می‌کند که در میان تمام کشورهای صنعتی بی‌سابقه است.

ژاپن این طرح را به‌طور جسورانه Society 5.0 نامیده است و آن را تلاشی هدف‌مند توصیف می‌کند که از طریق به‌کارگیری نوآوری‌های فناورانۀ انقلاب صنعتی چهارم قرارداد اجتماعی و مدل اقتصادی جدیدی را خلق می‌کند. ژاپن از این نوآوری­ها در هر گوشه از جامعۀ سالخورده خود استفاده خواهد کرد. پایه و پشتیبان این تلاش­ها، تعهد برای توسعۀ پایدار است که عمیقاً با اهداف جهانی سازمان ملل یعنی اهداف توسعۀ پایدار هم‌راستا است. ژاپن می­خواهد بنا به گفته خودش یک جامعه «فوق هوشمند» ایجاد کند که به عنوان نقشه راه برای بقیه کشورهای دنیا عمل کند.

 

ژاپن در سال 2019 اولین بار میزبان اجلاس G20 خواهد بود و این طرح بزرگ در دستور جلسه اجلاس رسمی B20 به ریاست رئیس شرکت هیتاچی قرار خواهد گرفت.

 

مولفه‌های Society 5.0 و پیامدهای آن برای ایالات متحده

جامعه 5.0 تعدادی از ارکان کلیدی را مورد ملاحظه قرار می­دهد: زیرساخت، فن­آوری مالی، خدمات بهداشتی، لجستیک و البته هوش مصنوعی. بازارهای در حال رشد در ژاپن بسیار چشمگیر هستند. پیش­بینی آنها حاکی از سرمایه­گذاری 87 میلیارد دلاری در زمینه رباتیک و عبور بازار اینترنت اشیا از مرز 6 میلیارد دلار در سال 2019 است

 

این یعنی ما عقب هستیم. ما به اندازه کافی بر آنچه که هوش مصنوعی نه تنها در صنعت بلکه برای ایجاد پیشرفت در جامعه و حل بسیاری از مشکلات فراگیر ما می­تواند انجام دهد، تمرکز نداشته­ایم.

تنها دلیل این موضوع عدم سرمایه­گذاری کافی توسط دولت ایالات متحده نیست. تنها در سپتامبر گذشته وزارت دفاع اعلام کرد که مبلغ 2 میلیارد دلار را طی 5 سال آینده برای برنامه­های جدید در جهت پیشرفت هوش مصنوعی هزینه خواهد کرد. دلیل اصلی، عدم شراکت کامل بخش خصوصی و دولت ایالات متحده است. اما چرا ژاپن پیش افتاده است؟

 

پذیرش تمام و کمال AI و فن­آوری پیشگام

 

علاوه بر 1.44 میلیارد دلار سرمایه­گذاری دولت در AI، شرکت شبکه نوآوری (Innovation Network) ژاپن در حال سازماندهی مجدد برای تمرکز بیشتر بر AI و کلان‌داده‌هاست. پیش­بینی می­شود که آنها تا میزان 4 میلیارد دلار رشد کرده و حداقل تا سال 2034 فعالیت داشته باشند. همانند انگلستان و فرانسه، دولت بر همکاری با بخش خصوصی جهت پیشبرد کل جامعه تاکید داشته است.

 

ایده­های تازه برای عنوان کردن مشکلات مزمن اجتماعی

 

در کنار شراکت بخش خصوصی و دولتی، Society 5.0 برای حلِ مشکلاتی که جامعه را به ستوه آورده­اند، از AI بهره می­برد. آنها می‌خواهند دریابند که AI چگونه می­تواند مشکلاتی مانند سالخوردگی جامعه و آلودگی را حل کند و از همه مهم­تر، چگونه می­توان یک نوآوری فراگیر  ایجاد کرد که به اندازه کافی سریع بوده و با تغییرات مداوم هر روزه جامعه سازگار شود.

 

هدف فعالیتی که اکنون در شرکت هیتاچی بر روی Society 5.0 انجام می­شود، ایجاد یک جامعه انسان‌محور است. فن­آوری­ها و نوآوری­ها باید برای کمک به انسان­ها و پیشرفت ما به‌کار گرفته شوند، نه اینکه جایگزین ما شوند.

 

تکنسین­های آمریکایی چگونه فاصله ایجاد شده با ژاپن را کاهش می‌دهند و با ژاپن شریک می­شوند؟

ابتدا، در سیلیکون ولی و فراتر از آن، تکنسین­های امریکایی و کارآفرینان باید شراکتی بین خود و دولت ایالات متحده ایجاد کنند. تنها با همکاری با یکدیگر است که می­توانیم به حداکثر توانایی­های خود دست پیدا کنیم.

 

برای مثال دولت انگلستان را به عنوان یک الگو در نظر بگیرید. در ماه آوریل گذشته، آنها اعلام کردند که قراردادی به ارزش بیش از 1 میلیارد دلار در ارتباط با AI با سرمایه­گذاری بخش خصوصی و دولتی منعقد کرده­اند.

 

فرانسه نیز متوجه این فرصت شده و مطمئن است که آینده از آن AI است. در بهار گذشته، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، از طرح جدیدی در ارتباط با AI خبر داد که شامل سرمایه­گذاری 1.6 میلیارد دلاری، مراکز تحقیقات جدید و نوآوری­های در ارتباط با به اشتراک­گذاری داده­ها است. نقشه راه برای آمریکا کاملا مشخص شده است، تنها کافی است آن را دنبال کند.

 

سپس، تکنسین­های امریکایی و کارآفرینان باید روی صنایعی خاص و توانایی آنها در بهبود شرایط کلی جامعه متمرکز شوند. چهار صنعت عمده وجود دارد که تکنسین­ها و کارآفرینان می­توانند روی آنها تمرکز کرده و با الگو قرار دادن Society 5.0 ژاپن به ایده­ها ورویکردهای جدیدی دست پیدا کنند.

 

خدمات بهداشتی

تعداد افراد بالای 60 سال در جامعه ژاپن در مقایسه با سایر کشورهای دنیا بیشتر است. در نتیجه، از آنجایی که طول عمر بیشتری دارند، خدمات بهداشتی برای دوره طولانی­تری برای آنها مورد نیاز است.

تکنسین­ها و کارآفرینان آمریکایی می­توانند با سرمایه­گذاری در فناوری­های AI شناختی و توسعه آنها به جمع­اوری سرمایه بپردازند که زمان لازم برای انجام وظایف اداری را کاهش داده و به متخصصین پزشکی اجازه می­دهد که تمرکز بیشتری بر ارائه خدمات بهداشتی داشته باشند.

 

بر اساس یک گزارش ارائه شده در کشور انگلستان، حدودا 10 درصد از هزینه­های عملیاتی NHS با بکارگیری AI و اتوماسیون قابل جبران است. اگر آمریکا نیز بتواند از این تکنولوژی استفاده کند و آن را بهبود دهد، می­تواند با هزینه­های فزایندۀ بهداشتی و کاهش سطح بهداشت عمومی به طور همزمان مقابله کند.

 

پویایی

در جالی که جمعیت در مراکز شهری در حال افزایش است، دسترسی مناطق روستایی به نیازهای روزانه مثل حمل و نقل، فروشگاه­ها، بیمارستان­ها و مراکز اجتماع رو به کاهش است.

به سرمایه­گذاری و توسعه اتومبیل­های خودران، پهبادها و کاروان­هایی از کامیون­ها با تنها یک راننده ادامه دهید. دستیابی به نیاز­های اولیه روزانه برای کسانی که به دور از مراکز شهری اقامت دارند، خیلی ساده نیست. در اینجا فرصتی دوگانه برای تکنسین­ها و کارآفرینان وجود دارد، به کسانی که محتاج خدمات هستند، خدمت کرده و همزمان فناوری و جامعه را رو به جلو پیش ببرید.

 

زیرساخت

حدود 28 درصد از جاده­های اصلی ایالات متحده در رده «خراب» و یا نیازمند ساخت دوباره قرار گرفته­اند. AI و سایر فناوری­ها مثل ربات­ها، پهبادها، سنسورها و IoT به حل این مشکلات کمک خواهد کرد. چگونه؟ اگر تنها 10 درصد از اتومبیل­ها در ایالات متحده خودران شوند، این 26 میلیون اتومبیل سالانه 38.4 زتابایت داده تولید خواهند کرد. این کار باعث می­شود در طول یک سال، به اندازه بیش از 8 برابر حجم کنونی آن در دنیا، داده ایجاد شود.

 

نه تنها باید سرمایه­گذاری در اتومبیل­های خودران را افزایش دهیم، بلکه باید تلاشی هماهنگ برای استفاده از داده­های تولید شده توسط آنها انجام دهیم. تکنسین­ها و کارآفرینان مزیت بی سابقه­ای برای استفاده از این داده­ها جهت پیش­بنی همه چیز از نیازهای بهبود زیرساخت گرفته تا تمام پل­ها و جاده­های استفاده شده توسط اتومبیل­های خودران خواهند داشت. باید به دنبال شرکت­هایی مثل هیتاچی برای همکاری باشید. آنها امروزه کارهای خارق­العاده­ای در ارتباط با زیرساخت انجام می­دهند. چگونه می­توان این مسئله را به ایالات متحده منتقل کرد؟ این سوالی است که شما باید بپرسید و در نهایت به آن پاسخ دهید.

 

حمل و نقل عمومی نیز در ژاپن بسیار پیشرفته است. قطار مغناطیسی ژاپن دارای رکورد سرعت 375 مایل بر ساعت است. با توجه به گستردگی وسعت ایالات متحده و چالش رو به افزایش پرواز، بهترین انتخاب صنعت حمل و نقل ریلی است. طرح­هایی برای غرب میانه و ساحل غربی مطرح شده است، اما کدام طرح واقعا به کار خواهد آمد؟

 

تکنولوژی مالی

بلاکچین راه­حلی است که امنیت، شفافیت و پیشگیری از کلاه­برداری را بهبود می­دهد. AI شناختی نتایجی را در راستای اهداف Society 5.0 تولید می­کنید، چه این جامعه یک جامعه بدون پول نقد باشد چه یک جامعه متمرکز بر مصرف­کننده. دستیاران صوتی AI در حال حاضر با ذخیره پول در حساب، انجام معاملات، تسلط یافتن بر پلتفرم­های تجاری، شبکه­سازی و آموزش به مصرف­کنندگان خدمات پشتیبانی از مشتری ارائه می­کنند. این یکپارچه­سازی کانال فراگیر موجب تکامل امور مالی و بانکداری در پایه نیازهای مشتری خواهد شد. با وقوع این تحولات ما دیگر نیاز کمتری به پول نقد و حضور فیزیکی بانک­ها خواهیم داشت.

 

در انتها، داده­ها به تنهایی کدهایی بدون مفهوم برای کاربران هستند. اما، وقتی تکنسین­ها و کارآفرینان پتانسیل حداکثری AI را بکار می­گیرند، تفاوت آشکاری دیده خواهد شد. در Society 5.0 بشریت و ماشین­ها به همراه هم بزرگ­ترین مشکلات پیش روی جوامع در قرن 21 را حل خواهند کرد. ما باید آنچه را که ژاپن با Society 5.0 در حال ساخت آن است، با آغوش باز بپذیریم زیرا در غیر اینصورت تبدیل به بقایایی از گذشته تکنولوژیکی خواهیم شد.

 

منبع : Techcrunch


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ