چرا دبی یک شهر هوشمند و استارتاپی مهم است ؟

چرا دبی یک شهر هوشمند و استارتاپی مهم است ؟

در طول قرن گذشته، دبی به شهری فوق‌العاده با چشم‌اندازی بی‌نظیر مبدل شده است. این شهر در اوایل دهه ۱۹۰۰ از ۱۰ هزار جمعیت ساکن در صحرای غربی به یکی از شهرهای بین‌المللی امروزی تبدیل شده و جمعیت آن بیش از ۷/ ۲ میلیون نفر است.

جمعیت شهری رو به رشد، همراه با تغییرات آب و هوایی، چالش‌های مهمی را در مورد اینکه دبی چگونه می‌تواند کیفیت زندگی شهروندان خود را بهبود بخشد، به وجود آورده و همچنین مساله کاهش تاثیرات مخرب بر محیط زیست نیز مطرح است. در چند دهه گذشته، امارات متحده عربی یکی از بالاترین منتشرکنندگان دی‌اکسید‌کربن سالانه در جهان بوده است. بنابراین تبدیل شدن دبی به شهری با توسعه پایدار و هوشمند دیگر انتخابی نبود، بلکه ضروری بود. به همین دلیل است که دبی طرح بلندپروازانه‌ای برای تبدیل شدن به یکی از پایدارترین و هوشمندانه‌ترین شهرهای جهان را دارد. همچنین امارات متحده عربی انتظار دارد تا سال ۲۰۲۱، به ۴۵ میلیون نفر که ۳۱ میلیونش را گردشگر بین‌المللی تشکیل می‌دهد، خوشامد بگوید.

این کار به شتاب بخشیدن به برنامه‌ریزی برای نسل جدید پروژه‌های هوشمند کمک کرده و بستری آزمایشی برای طراحان نوآور برای جابه‌جایی مرزهای نوآوری و خلاقیت در محیط زیست به وجود آورده است. علاوه بر اکسپوی جهانی ۲۰۲۰، برنامه‌های دیگر شامل قطار جدید فوق‌العاده سریع Hyperlop که فاصله دبی به ابوظبی را در ۱۲ دقیقه با سرعت بالای ۷۵۰ مایل در ساعت سفر می‌کند و همچنین برنامه‌هایی برای ساخت زیباترین مکان‌های اقامتی در جهان است.

البته برای شهری که رتبه ۶۵ را در لیست هوشمندترین شهر دنیا در سال ۲۰۱۶ به دست آورده، تلاش زیادی برای دستیابی به رسیدن به جایگاه نخست نیاز است. پروژه Smart City دبی ابتکاری است کلیدی برای دستیابی به این هدف و به موضوع آینده نمایشگاه جهانی مرتبط است. دبی در سال ۲۰۱۳ با پیشنهاد موضوع «ارتباط ذهن‌ها، خلق آینده» به پیروزی دست یافت و در حال حاضر برای اکسپوی ۲۰۲۰ آماده می‌شود. توسعه پایدار، تحرک و فرصت‌ها برخی از زیرمجموعه‌های این پیشنهاد بودند. دبی اولین شهر در مناطق خاورمیانه، شمال آفریقا و جنوب آسیا خواهد بود که نمایشگاه جهانی را برگزار می‌کند. با نزدیک شدن به ۲۰۲۰، رقابتدبی برای تبدیل شدن به یکی از هوشمندترین شهرهای جهان در حال انجام است.

اما در حوزه شتابدهنده نیز دبی یکی از موفقترین مثالهامی باشد . شتابدهنده های این کشور با جذب سرمایه بین الملل به ویژه جلب نظر آمریکا و فراهم سازی شرایط ورود برترین های آمریکا به خاک دبی این مسیر را سهل و هموار کرده است .

 

دبی که در حال حاضر مالک یکی از برترین پاسپورتهای دنیا می باشد استارتاپهایی در مقیاس جهانی نیز پرورش داده است و سرعت پیشرفت این کشور نسبت به سایر رقبا در منطقه غیر قابل قیاس با کشورهایی چون ایران می باشد.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ