این سرویس پرواز مشارکتی همانند اپلیکیشن اوبر‌پول برای هواپیماهای شخصی است.

در این مقاله در ایران استارتاپ به معرفی یک استارتاپ مشابه اوبر ولی در حوزه هواپیمایی خواهیم پرداخت

کفش‌ها در‌آورده نمی‌شوند، هیچ لوازم آرایشی در کیسه‌های زیپ‌دار جداگانه گذاشته نمی‌شود، و لازم نیست دو ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر شوید.

بعنوان عضوی از تیم پرواز تبلیغاتی اپلیکیشن پرواز مشارکتی بلک‌بیرد[1]، ما در فرودگاه کوچک اما شلوغ سان‌کارلوس، مستقیماً به باند فرودگاه رفته و وارد هواپیمایمان شدیم. فرودگاه بین‌المللی سان‌ فرانسیسکو فقط ۱۰ مایل با اینجا فاصله دارد، اما اگر قصد یک گردش تفریحی کوتاه در سواحل کالیفرنیا را دارید این فرودگاه کوچک انتخاب بسیار مقرون به صرفه‌تری خواهد بود.

سپس  پروازمان را در هواپیمای پیلاتوس PC-12 (یک هواپیمای ملخی تک‌موتوره‌ی بسیار لوکس) شروع کردیم. در جدیدترین سرویس استارت‌آپ بلک‌بیرد به نام «Hitch»[2]، مسافران با هواپیماهای کوچک شخصی پرواز کرده و هزینه‌ها‌ی پرواز را (که شامل هزینه‌ی روغن و سوخت، و هزینه‌های اجاره‌ای و فرودگاه است) با خلبان و سایر مسافران تقسیم می‌کنند. ما قرار بود در یک سفر یک‌روزه کمتر از ۱۰۰‌مایل به سمت جنوب پرواز کنیم تا نشان دهیم که این کار می‌تواند چقدر ساده و  بی‌دردسر باشد، تنها اگر افراد حاضر باشند  یک پرواز معمولی را (بجای پرواز پر زرق و برق)  برای مسافرت خود بپذیرند.

به گزارش ایران استارتاپ در نظر داشته باشید که این‌ها، هواپیماهایی کوچک هستند و من در مدت زمانی کوتاه، سفر‌های هوایی بسیار زیادی را تجربه کردم. امیدوارم که تعطیلات شما بیشتر از چند ساعت طول بکشد. برای آن دسته از افرادی که تجربه‌ی پرواز پر از دست‌انداز و تکان، برایشان کمی تهوع‌آور است (که من مسلماً یکی از آنها هستم)، ممکن است  حتی یک سفر زمینی پر از ترافیک نیز برای جلوگیری از تهوع و استفراغ، انتخاب بهتری باشد.

راد دیویس[3]، موسس و مدیر عامل شرکت، که سال گذشته پیش از شروع اپلیکیشن بلک‌بیرد (که مختص سان فرانسیسکو است) استارت‌آپ سوارم[4] را (که بعدا توسط گروپون[5] خریداری شد) تاسیس کرده بود، معده‌ی قوی‌تری نسبت به من داشت! وی قصد دارد پرواز‌‌ خصوصی را به امری عادی تبدیل کند. بجای تبدیل کردن آن به تجربه‌ای رده ‌بالا و شیک با امکانات هر چه بیشتر (و البته برچسب قیمت سنگین‌تر)، او قصد دارد هزینه‌ها را پایین آورده و چنین پرواز‌هایی را برای افرادی که معمولاً در ترافیک گیر می‌کنند، امکان پذیر  و قابل دسترسی کند. وی کاملاً از سایر استارت‌آپ‌های «اوبر برای هواپیماها» که قبل از بلک‌بیرد وارد بازار شده‌اند مطلع است (اپلییکیشن جت‌اسمارتر[6] که به معنای واقعی کلمه قصد داشت از خبرنگاران اخاذی کند را به یاد دارید؟). اما هدف بیشتر این استارت‌آپ‌ها یافتن شیک‌ترین و لوکس‌ترین تجربه‌ی پرواز برای مسافران است، نه ارزان‌ترین آنها.

پس می‌توان گفت او به دنبال چیزی است که ارائه‌کننده‌ی سفرهایی با قیمت مناسب با استفاده از خلبانان معتبر و دارای مجوز باشد. اما هنوز راه درازی در پیش داریم. زیرا هر چقدر هم که دیویس و تیم بلک‌بیرد بخواهند خلاف این موضوع را تصور کنند، ما جامعه‌ای اتومبیل‌محور هستیم. رانندگی با اتومبیل همچنان آسانتر بوده و امن‌تر شناخته می‌شود، هرچند که از لحاظ آماری سفر هوایی امن‌تر است.

تا زمانی که مینی فرودگاه‌ها (مانند اسکا‌ی‌پورت‌[7]های آینده‌نگرانه‌ی اوبر) در سرتاسر شهر‌ها بوجود بیایند، پرواز کردن از فرودگاه‌های منطقه‌ای کوچک به احتمال زیاد برای به راه انداختن خط‌ فکری و جریان پرواز‌های مشارکتی، به اندازه‌ی کافی کارساز نخواهند بود. حتی اگر پرواز بهمراه خلبانان هزینه‌ها را پایین بیاورد، به احتمال زیاد این نوع سفر به شرایط و موقعیت‌های خاص محدود خواهد شد.

اما برای کسانی که معده‌‌شان توان تحمل چنین پروازی را داشته باشد، این تجربه‌ی جدید فقط به اندازه‌ی یک دانلود و جستجوی پرواز با آنها فاصله دارد.

 

[1] BlackBird

[2] Hitch

[3] Rudd Davis

[4] Swarm

[5] GroupOn

[6] JetSmarter

[7] SkyPort

 

منبع : Mashable


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ