استارتاپهایی که توسط زنها اداره میشوند نمیتوانند سرمایه کافی جذب کنند و دلیل آن نیز بسیار ساده است

اگر من برای هر مرتبه­ای که سرمایه­گذاری به من مراجعه می­کرد و می­گفت :«دوست دارم در کسب­وکار یک زن کارآفرین یا یک کارآفرین رنگین­پوست سرمایه­گذاری کنم ولی پیداشون نمی­کنم» پولی در بساط داشتم٬ آن وقت سرمایه­گذار توانمندی می­بودم که می­توانست طیف وسیعی از کارآفرینان مختلف را حمایت کند. چرا؟ چون تنوع٬ الف الفبای سرمایه­گذاری است.

زنان و به­خصوص زنان سیاه­پوست روبه­رشدترین گروه کارآفرینان هستند؛ در بسیاری از سبدهای سرمایه­گذاری ریسک­پذیر٬ کسب­وکارهایی که توسط زنان اداره می­شوند عملکردی بهتر از همتایان مردشان از خود نشان داده و شرکت­های برخوردار از تنوع نژادی ۳۵ درصد بهتر از استانداردهای نرمال صنعت خود عمل می­کنند. بنابراین با این همه هیاهویی که در همه جا پیرامون تصمیم­گیری سرمایه­گذاری مبتنی بر داده­ها و الگوریتم­های انطباق با الگوی کارآفرینان موفق برپا می­شود٬ پس قاعدتا باید سرمایه­گذاران این فرصت بی­نظیر را روی هوا بقاپند؛ درست است؟

پاسخ منفیست. کمتر از ۱۰ درصد (و تازه در خوش­بینانه­ترین حالت) از شرکت­هایی که توسط سرمایه­گزاران ریسک­پذیر حمایت می­شوند٬ توسط زنان تاسیس شده­اند. کمتر از یک درصد از این شرکت­ها توسط سیاه­پوستان بنیان نهاده شده و برای اقلیت­های لاتین­تبار نیز وضعیت به همین ترتیب است. اندکی بیش از ۲/۰ درصد از قراردادهای تامین سرمایه ریسک­پذیر با زنان سیاه­پوست کارآفرین بسته می­شود؛ و در حقیقت٬ تا کنون تنها ۲۶ درصد از کارآفرینان زن سیاه­پوست توانسته­اند بیش از ۱ میلیون دلار سرمایه از خارج از شرکت خود جذب کنند. میانگین سرمایه ریسک­پذیری که از سوی کارآفرینان زن سیاه­پوست جذب شده است تنها ۳۶ هزار دلار بوده که بسیار پایین­تر از میانگین سرمایه­گذاری کل که ۳/۱ میلیون دلار بوده است٬ می­باشد.

گیج­کننده است٬ نه؟ و به نظر شما دلیل اصلی­ای که سرمایه­گذاران برای این مشکل بیان می­کنند چیست؟ «مشکل از کانال­های ارتباطیه که این دسته از کارآفرینان رو معرفی نمی کنن» (یک بار دیگر به نقل قولی که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردم نگاهی بیندازید). پاسخ من چیست؟ «اصلا درست نیست». مشکل از کانال­های ارتباطی نیست٬ بلکه مشکل از قدرت ناشی می­شود.

وقتی از منظر فراگیر بودن نگاه شود٬ اکوسیستم کارآفرینی روبه­رشد ما نیاز شدیدی به یک نوآوری اساسی دارد. مشکلات آن نظام­مند است و ریشه در نحوه نگرش به مقوله کارآفرینی در فرهنگ ما دارد. افرادی که به آن­ها تکیه می­کنیم٬ ایده­هایی که بر روی آن­ها سرمایه­گذاری می­کنیم٬ ساختارهای تصمیم­گیری­ای که از آن­ها استفاده می­کنیم٬ و مفاهیمی که به کار می­گیریم همگی بر اساس یک سابقه طولانی سوگیری نهادینه شده است. سوگیری ذهنی­ای که کاملا عامدانه ساختارهایی را ایجاد کرده است که در آن­ها قدرت به­طور عمده در دست مردان سفیدپوست متمرکز گردد.

اکنون٬ به همان میزان که در طی این سال­ها وقت و تعمد در ایجاد چنین ساختارهایی صرف شده است٬ باید وقت و تلاش صرف متحول ساختن آن­ها شود تا بتوان از فرصت عظیم استعداد٬ نوآوری٬ و پتانسیل سودآوری مغفول مانده در زمینه کارآفرینی بهره برد.

اجازه دهید با این ۳ تحولی که می­توانیم همین الان ایجاد کرده و به سرعت اثر آن­ها را ببینیم آغاز کنیم:

  • تصمیم­گیران را متنوع­تر سازید

کسی که قواعد را تعیین می­کند خب در نتیجه حاکم نیز می­شود. ۹۲ درصد از مشاوران سرمایه­گذاری در ۱۰۰ شرکت سرمایه­گذاری ریسک­­پذیر٬ مرد و معمولا نیز تحصیلات بالا داشته و ثروتمند و سفیدپوستند. با درنظرگرفتن نحوه عملکرد سوگیری­های ذهنی و نیز نحوه کار شبکه­های تامین فرصت­های سرمایه­گذاری٬ چندان عجیب نیست که به­طور مشابه اغلب سرمایه­گذاری در استارتاپ­ها نیز به سمت همین طیف از افراد برود.

حالا که داده­های واقعی هر روز بیش از پیش نشان می­دهد که سودآوری و عملکرد شرکت­های با تنوع نژادی و جنسیتی بهتر است٬ باید سرمایه­گذاران انگیزه پیدا کنند که: ۱- با ایجاد تنوع بیشتر در تیم تصمیم­گیران در مورد سرمایه­گذاری­ها٬ بازی را از درون متحول کنند چون مشاوران سرمایه­گذاری زن و رنگین­پوست می­توانند فرصت­های نادیده­شده­ای را در بازار مشاهده کنند و ۲-  با ایجاد تنوع بیشتر در فضاهایی که در آن­ها به دنبال فرصت سرمایه­گذاری می­گردند٬ بازی را از بیرون نیز متحول سازند زیرا ممکن است بیرون از مدارس کسب­وکار برتر و نقاطی که اکثر سرمایه­گذاران ریسک­پذیر بر آن­ها تمرکز کرده­اند٬ فرصت­های هیجان­انگیزی در سراسر کشور وجود داشته باشد.

 

  • یک مبنای قدرت جدید ایجاد کنید

باشرایط­کنارآمدن توصیه­ای بسیار کاربردی است که به همه کسانی که می­خواهند وارد فضای کارآفرینی شوند٬ می­شود؛ یعنی تلاش کنند تا بر اساس قواعد نوشته­شده و در چهارچوب ساختارهایی که توسط مبنای قدرت کنونی ایجاد شده است٬ بازی کنند. به کار بردن این تاکتیک همان آمارهای ناجوری که پیش از این به آن­ها اشاره شد را سبب شده است. ببینید٬ مشکل با قدرت این است که آن کسی که آن را در اختیار دارد٬ حتی ممکن است به­طور ناخودآگاه٬ در برابر واگذاری آن یا تقسیم­کردن آن با دیگران مقاومت می­کند.

گروه­هایی که کمتر فرصت ابراز وجود پیدا کرده­اند می­توانند سعی کنند بیشتر روی پای خود بایستند و گروه­هایی که همیشه در همه جا حاضر بوده­اند می­توانند اندکی جا را برای آن­ها باز کنند. اما٬ در انتخاب بین گزینه تلاش برای فعالیت در زمین بازی موجود٬ به امید بهره­گیری از فرصت­هایی که داده­ها خبر از وجود آن­ها می­دهند٬ و یا گزینه ایجاد یک زمین بازی جدید٬ بیشتر و بیشتر تمایل دارم از گزینه دوم طرف­داری کنم.

شاید زمان یک انقلاب فرارسیده باشد. زمانی که عامدانه ائتلاف­های قدرت جدیدی شکل داده و تقویت نماییم. اقداماتی مانند ایجاد صندوق­های سرمایه­گذاری توسط زنان و برای حمایت از زنان کارآفرین (مانند All Raise، Elleyest’s Impact Portfolios، Golden Seeds، Rethink Impact، Brava Investments، Female Founders Fund، The Helm، و WE Capital) و ایجاد صندوق­های پایه­گذاری شده توسط رنگین­پوستان برای حمایت از کارآفرینان رنگین­پوست (همانند Backstage Capital،Impact America Fund، Catalyst Fund، Cross Culture Ventures، و Black Angel Tech Fund) و یا توسعه پلتفرم­های تامین سرمایه مانند سرمایه­گذاری جمعی که فرصت­های بیشتری را در اختیار کارآفرینان از هر جنسیت و نژادی قرار داده و سبب دموکراتیزه­تر شدن این فضا می­شوند (مانند iFundWomen، Seed Invest، Kickstarter)، اقداماتی از این دست هستند. خود بنیان­گذاران کسب­وکارها با پیوستن به نیروهای حاضر در ائتلاف #FoundersForChange و مشارکت­دادن نژادها و جنسیت­های مختلف در تصمیم­گیری­های سرمایه­گذاری خود­، می­توانند پی به قدرتشان ببرند.

و اجازه دهید چشمانمان را به روی یک موضوع مهم دیگر نیز باز کنیم – انتظار می­رود که تا سال ۲۰۲۰، زنان نیمی از ثروت خصوصی در ایالت متحده را در اختیار داشته باشند که رقمی بالغ بر ۱۱ تریلیون دلار خواهد شد. این موضوع شاید بزرگترین عامل تحول­آفرین در راستای حمایت از تنوع در استارتاپ­ها، به پیش­راندن شرکت­های اجتماعی و اثرگذاری بر حرکت­های سرمایه­گذاری، و بازتوزیع قدرت و ثروت در کشور، باشد.

شاید این گفته قدیمی را به خاطر داشته باشید که می­گوید: « اگر نمی تونی شکستشون بدی، باهاشون ائتلاف کن.». در هنگامی که مزایای متنوع­سازی در کارآفرینی هم­چنان مورد غفلت واقع شده، دست­کم گرفته شده و از آن استفاده نمی­شود، شاید وقت آن باشد که گفته شود: «اگه نمی­تونی باهاشون ائتلاف کنی، شکستشون بده.»

 

منبع : Inc

 


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ