این کارآفرین برای پرداخت پاداش کارکنان خود شرکتش را به قیمت 3.5 میلیارد دلار عرضه عمومی کرد

شما خروج موفقی از TripAdvisor انجام دادید. وقتی CarGurus را راه‌اندازی کردید، چه پیش‌بینی می‌کردید؟

وقتی TripAdvisor را فروختم، می‌خواستم یک شرکت جدید راه‌اندازی کنم. اما می‌خواستم با چند سرمایه‌گذار که می‌شناختم شروع کنم. بنابراین هیچ گونه [1]VC  یا پول سازمانی[2] وجود نداشت. فقط خودم بودم و شریکم از TripAdvisor و چند دوست و فامیل. ما 4.5 میلیون دلار پول از تعداد کمی جمع کردیم. ایده ما ساخت یک کسب و کار بزرگ و سود‌آور و تقسیم پول بین همه بود و این عالی می‌شد. خوشبختانه از بسیاری از جهات از چیزی که تصور می‌کردم، بزرگتر شد.

کجای کار اشتباه شد؟

فکر تقسیم پول بین تمام سهام‌داران کمی ساده ‌لوحانه بود، چون پیزی به اسم کارمند وجود دارد و آن‌ها دوست ندارند برای پادشاهان کار کنند. برای جذب کارکنان خوب باید به آن‌ها سهم مساوی بدهید. و زمانی که به مردم سهم مساوی دادید، باید مسیر نقدینگی[3] را برای آن‌ها فراهم کنید.

ایده پشت CarGurus چه بود؟

ایده اصلی CarGurus ایجاد یک TripAdvisor از ماشین‌ها بود، سایتی که مردم بتوانند نظرات دیگر کاربران را در مورد تجربیات‌شان با ماشین بخوانند.بنابراین ما به کاربران اجازه بازبینی دادیم و در حقیقت یک مدل ویکی داشتیم که مردم می‌توانستند مقالات‌شان درباره ماشین‌های خاص را ویرایش کنند. و در آخر، این کار جواب نداد. منظورم این است که کمی ترافیک داشتیم ولی زیاد نبود. درآمد زیادی نداشتیم و بر اساس محاسباتم قطعا نمی‌توانستیم چیز قابل توجهی بسازیم. فکر کنم حدود یک سال و نیم انجامش دادیم و من شش تا از برنامه نویسان‌مان را جمع کردم و گفتم «بچه‌ها، این کار جواب نمی‌دهد. باید یک چیز دیگر را امتحان کنیم.»

صاحب امتیاز[4]: تونی لونگ

چطور توانستید کسب و کار را رها کنید و مقروض نشوید؟

در TripAdvisor و CarGurus میزان خرجی[5] را پایین نگه می‌داشتیم، بنابراین توانایی این را داشتیم که مسیرمان را تغییر دهیم و پول کافی برای نجات یافتن را در اختیار داشته باشیم. من همیشه به مردم میگویم «میزان خرجی‌تان را پایین نگه دارید». در طرح کسب و کارتان انعطاف داشته باشید، چون احتمال زیادی وجود دارد که برنامه اصلی‌تان جواب ندهد. ما به Kayak نگاه کردیم و گفتیم «خب، آن‌ها برای پرواز جستجو انجام می‌دهند. آن‌ها این کار را برای این انجام می‌دهند که مردم بهترین معامله را برای پرواز پیدا کنند. چرا ما این کار را برای ماشین‌ها انجام ندهیم؟» اینطور همه چیز شروع شد.

کی شروع به عمومی کردن شرکت[6] کردید؟

در موقع فروش TripAdvisor سود زیادی کردم، بنابراین اگر تصمیمش فقط با من بود، CarGurus را عمومی نمی‌کردم. من پیش هیئت مدیره رفتم و گفتم «من مایلم این کار را به خاطر کارکنان بکنم، اما چند شرط وجود دارد.» ما یک سیستم رای گیری دو مرحله‌ای مقرر کردیم. بنابراین تا آینده قابل پیش‌بینی من پروتکل رای گیری اکثریت را دارم و خواهم داشت، بنابراین می‌توانیم به آینده دراز مدت فکر کنیم. من همه را در شرکت رهبری کردم تا قیمت سهام را کاملا نادیده بگیریم.من اهمیتی به قیمت سهام نمی‌دهم. چیزی که برای من اهمیت دارد این است که شرکت تا سال2020 چطور خواهد شد؟

 

[1] نوعی بودجه برای مشاغل جدید یا در حال رشد

[2] institutional money

[3] liquidity path

[4] CREDIT

[5] burn rate

[6] Initial Public Offering

 

منبع : Inc


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ