استارتاپی که پیش‌بینی‌پذیرتر شدن حمل و نقل عمومی کمک می‌کند

وقتی جانی سیمکین داشت در سن‌دیگو بزرگ می‌شد، او هم مثل اکثر آمریکایی‌ها برای حمل و نقل فقط به خودرویش متکی بود. راه‌بندان‌های بدنام کالیفرنیای جنوبی واقعاً عذاب‌آور بودند – آنچنان زیاد که بالأخره جانی که اکنون 30 ساله است به فکر راه‌اندازِی Swiftlyافتاد. این شرکت سازندۀ نرم افزارهای سازمانی است که موسسات حمل و نقل و شهرداری‌ها برای بهبود جابجایی شهری از آن‌ها استفاده می کنند.

با یکپارچه شدن با دستگاه‌های جی‌پی‌اس اتوبوس‌ها و قطارها، نرم‌افزار این شرکت قادر است داده‌های بدون تأخیر شروع و پایان سفرها را جمع‌آوری کند. Swiftly علاوه بر اینکه به شهرداری‌ها و سازمان‌ها کمک می‌کند این داده‌ها را برای تشخیص گلوگاه‌ها و راه‌بندان‌ها به کار بگیرند، برای اپلیکیشن‌های مخصوص مشتریان نظیر Google Maps نیز در 45 شهری که فعالیت دارد، از جمله بوستون و شیکاگو، داده‌هایی ارائه می‌کند.

سیمکین می‌گوید «این الگوریتم اساساً همه‌ی آمارهای جی‌پی‌اس را به صورت بلادرنگ از تمام وسایل نقلیه در یک شبکه‌ی حمل و نقل جمع‌آوری می‌کند. سپس ما روندهای تاریخی را با داده‌های بلادرنگ ترکیب می‌کنیم تا عملکرد آینده را بهتر پیش‌بینی کنیم و نیز درک کنیم مشکلات کجا و کی رخ می‌دهند تا سازمان‌ها بتوانند از رخ دادن دوبارۀ آنها جلوگیری کنند.»

این مسئله شعبه‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌هایی همچون فورد و سامسونگ را به هیجان آورد و از این طریق   Swiftly توانست رقم هنگفت 4.45 میلیون دلار برای سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز گردآوری کند. Swiftly از افشای مقدار درآمد واقعی خود امتناع کرد، اما سیمکین اشاره کرد که بین ژانویه‌ی 2017 تا ژانویه‌ی 2018 درآمد پایدار ماهانه‌ی شرکت چهار برابر شده است.

خاویر گاری، شریکی در Via ID، یک [شرکت] شتاب‌دهنده‌ی کسب و کارهای وابسته به حمل و نقل در سطح جهان که برای اولین سرمایه‌گذاری خود در ایالات متحده Swiftly را انتخاب کرد، می‌گوید «اکثر شرکت‌هایی که می‌بینم می‌پندارند که نباید به دولت بفروشند چون کار بسیار دشواری است. Swiftly توانسته است نشان دهد که می‌تواند مدل کسب و کار قدرتمندی ایجاد کند که به‌سرعت پیشرفت می‌کند و همزمان با سازمان‌های دولتی یا شرکت‌های خصوصی شراکت گسترده‌ای به وجود می‌آورد».

دنده عوض کردن

سال 2012 بود و سیمکین پس از فروختن یک برنامه‌ی تحلیلی مقایسه‌ی قیمت‌ها که آن را برای کالج‌ها و دانشگاه‌ها ساخته بود، به‌تازگی به سانفرانسیسکو نقل مکان کرده بود. یکی از بزرگترین اصلاحاتی که با این نقل مکان همراه شد این بود که او دیگر برای جابجا شدن به خودرویش نیاز نداشت. سیمکین می‌گوید «رانندگی نکردن تصمیمی بود که منجر به آسایش خاطر من شد و زندگی‌ام را ساده کرد. اینکه دیگر مجبور نیستم رانندگی کنم و در ترافیک گیر بیفتم را به‌شدت خالی از تنش و آسوده‌کننده می‌دانم. این موضوع به من زمان بیشتری می‌دهد تا راجع به چیزهایی که مهم هستند فکر کنم.»

مسلماً کاستی‌هایی هم وجود دارند. سیمیکن می‌گوید حمل و نقل عمومی اگرچه روی کاغذ ایده‌آل است، از کمبود‌های زیادی هم دارد.

در سال 2014، سیمکین که در کنار مایکل اسمیث و ویلیام دایتون کار می‌کرد، Swyft را ایجاد کرد، یک اپلیکیشن حمل و نقل موبایلی که کارکردش خیلی شبیه Waze بود که اپلیکیشن مسیریاب متعلق به گوگل و مبتنی بر بازخورد کاربران است. آن اپلیکیشن داده‌های جی‌پی‌اس و گزارش‌های مشتریان را ترکیب می‌کرد تا به کاربران خود تخمین‌های جدول زمانی دقیق‌تری ارائه کند. اما اطلاع دادن به مسافران درباره‌ی اینکه قطاری دیر حرکت خواهد کرد به اندازه‌ی اینکه در وهله‌ی اول از دیر کردن قطار جلوگیری شود مفید نیست. بنابراین آنها تصمیم گرفتند تجدید سازمان کنند.

شرکت نام خود را به Swiftly تغییر داد، و تمرکز خود را بین دو محصول تقسیم کرد. Swiftly Transitime مأموریت اصلی اطلاع دادن به مسافران از طریق اپلیکشین‌های حمل و نقل مورد علاقه‌شان را ادامه می‌دهد. Swiftly Insights یک فضای تحلیل در اختیار شهرداری‌ها و سازمان‌های حمل و نقل می‌گذارد که می‌شود از آن برای تعیین ضعف‌های مکانیکی، بهبود عملکرد عملیاتی، و بهینه‌سازی اعتمادپذیری خدمات استفاده کرد.

شکوفایی

این رویکرد دوسویه برای رشد شرکت عاملی کلیدی بوده است – بخصوص چون مدل قیمت‌گذاری شرکت کاملاً مبتنی بر کسب و کار است. شهرداری‌ها و سازمان‌ها، بسته به اندازه‌ی ناوگان خود، قراردادهایی سه تا پنج ساله با هزینه‌ی سالانه‌ی پنج تا هفت رقمی امضا می‌کنند.

سیمکین می‌گوید «به کارهای خیلی زیادی نیاز بود – و هنوز هم کلی کار هست – تا گزارش‌های داده‌ای و بصری‌سازی‌هایی به وجود آید که شهرها برای کارآمدیِ بیشتر به آن نیاز دارند. اکنون تمرکز اصلی ما بر توسعه‌ی این گزارش‌ها و همینطور اضافه کردن مجموعه داده‌های جدید و ارتقای بصری‌ْسازی‌ها است.»

سیمکین تابحال از پیشرفت خوبی خبر می‌دهد. در پایگاه مشتریان Swiftly، شکایات مشتریان و حجم تماس‌های ورودی در همه جا بین 10 تا 90 درصد کاهش یافته است. این ملاک پیشرفت نسبتاً قابل ملاحظه‌ای است، و به سیمکین این احساس اطمینان را داده است که Swiftly می‌تواند در پنج سال آینده به هزاران شهر گسترش یابد – مسلماً این در صورتی است که او بتواند با موفقیت مردم را قانع کند که خودروهایشان را کنار بگذارند.

این می‌تواند نبردی طولانی و دشوار باشد، ولی نبردی است که سیمکین برای جنگیدنش مشتاق است. او می‌گوید «ما داریم راه‌حل‌های تأثیرگذاری ایجاد می‌کنیم که به طرز چشمگیری زندگی مردم را بهبود ببخشند، از طریق حمل و نقل کارآمدتر انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند، و راهبندان‌ها را کم کنند. شرکت‌های خیلی کمی هستند که به اندازه‌ی Swiftly بر ایجاد تأثیرات جهانی تمرکز کرده باشند و در آن موفق باشند.»


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ