راز موفقیت استارتاپها از زبان مدیر الوپیک

با موفقیت استارتاپها در جهان، ایده راه اندازی کسب و کارهای نوپا و فناورانه در ذهن خلاق بسیاری از جوانان ایرانی هم جرقه زد. کسب و کاری که عموماً حول محور تکنولوژی شکل گرفته و پتانسیل رشد بالایی دارد. گرچه از تاسیس اولین شرکت استارتاپی در ایران 15 سالی می گذرد، اما هنوز تعریف درستی برای استارتاپها در ایران وجود ندارد.

موفقیت استارتاپهای بزرگ در ایران همچون دیجیکالا، کافه بازار، الوپیک، اسنپ، تپسی، علی بابا و دیوار نه یک معجزه بوده نه دست های پشت پرده و اسرار مگویی دارد. بلکه همه این موفقیت ها از اجرای پروسه درست و حساب شده برای تبدیل یک طرح به تجارتی پرسود رسیده است.

از این روست که وقتی یک استارتاپ تنها در چند ماه مخاطبی میلیونی پیدا می کند، همه تصور می کنند اتفاقی در پس پرده است. اما واقعیت اینست که یک استارتاپ زمانی می تواند از سکوی پرتاب جهش کند که تمام مراحل اجرای طرح به درستی و البته با سرعت انجام شود.

اپیزود اول؛

ریسک موفقیت در استارتاپها 10 به 90 است و شما تا زمانی که 9 بار شکست نخورده باشید به یک موفقیت مطلوب نمی رسید. بنابراین با در نظر داشتن اینکه شکست، سکوی پرش یک خالق استارتاپ است، باید وارد این عرصه شد. چراکه استارتاپ شبیه یک مسابقه است که قهرمانانش مسیر طولانی را برای رسیدن به عناوین جهانی طی کرده اند.

بنابراین در گام اول برای اجرای یک طرح استارتاپی باید تیمی حرفه ای داشته باشید، زیرا یک فرد به تنهایی نمی تواند برنامه نویسی، حسابداری، بازاریابی، جذب سرمایه و مدیریت کند.

داشتن یک یا چند شریک با سهام 50-50 و گردآوری تیمی از برنامه نویسان، بازاریابی ، پشتیبانی، حقوقی، اجرایی و رسانه ای مهمترین موضوعیست که باید در یک استارتاپ مد نظر داشت. در این مرحله است که می توان با شناخت و بررسی بازار یک طرح را انتخاب و اجرا کرد.

اپیزود دوم؛

تقریبا هیچکدام از استارتاپ های موفق با سرمایه و پول خودشان طرح را اجرا نکرده اند. اغلب از یک خانه، پارکینگ یا اتاق کوچکی شروع کرده اند و در زمان کوتاهی به درآمدهای بالا رسیده اند. جنگ اصلی استارتاپها جاییست که سرمایه را در هر مرحله باید به تناسب توسعه کار افزایش دهند. این در حالیست که روند پیدا کردن بازار زمانبر است و دقیقا در همین نقطه، سرعت مهمترین نقش را دارد. شما اگر سریعتر بتوانید جنس را کامل کنید، موفق تر هستید، زیرا می توانید از رقیب هایتان جلو بزنید و نیاز به سرمایه کمتری برای عبور از دره مرگ دارید.

جذب سرمایه اولیه برای یک استارتاپ از آن رو دشوار است که شما یک جنس آماده برای فروش ندارید و تنها با طرحی که روی یک کاغذ نوشته شده، باید سرمایه گذار را مجاب به پرداخت پول کنید. گرچه بی رقیب بودن شرکت های استارتاپی در ایران یک امتیاز محسوب می شود، اما ایراداتی هم دارد و آن اینست که هیچ شناختی نسبت به روال کار این کسب و کار نوپا وجود ندارد و حتی اطلاعات شرکت های شتابدهنده محدودی که در این حوزه سرمایه گذاری می کنند نیز زیاد نیست. از طرفی تا به حال نمونه واقعی ورود یک استارتاپ به بورس را در ایران نداشته ایم و سرمایه گذار هر چند روی کاغذ شاهد بالا رفتن قیمت سهام خود است، اما هیچ خروجی واقعی نمی بیند.

اپیزود سوم؛

استارتاپ از آنجایی شروع می شود که چند دوست و همکار دور هم در یک اتاقی جمع می شوند و یک طرح را به یک برنامه قابل اجرا می رسانند. اما استارتاپ همیشه یک استارتاپ نمی ماند و زمانی که طرح به توسعه رسید، تبدیل به یک تجارت و یک برند می شود. بنابراین انتخاب بازار و جنس، فاکتورهای مختلفی را دارد. مهمترین چیزی که همیشه بر آن تاکید می کنیم اینست که شما طرح خود را در مقیاس 10 برابری ببینید. به طوری که با تبدیل یک کسب و کار سنتی به کسب و کار اینترنتی شما 10 برابر پیشرفت در کار خود داشته باشید. پس از آن است که در عمل باید بتوانید خیلی سریع با تیمی که دارید و فیدبکی که جمع می کنید، جنس را نسبت به بازار و فیدبک مشتری بسازید. برعکس این اتفاق در شرکت های سنتی اتفاق می افتد. به طوری که مدیر یک شرکت، جنسی را انتخاب می کند و روانه بازار می کند، اما در استارتاپ بازار به شما می گوید جنس شما باید چطور باشد.

اپیزود چهارم؛

بعد از اینکه جنس اولیه استارتاپ آماده شد، مرحله برندسازی آغاز می شود. موفقیت یک استارتاپ در خدمات دهی مناسب است. جایی که شما باید بهترین خدمات را برای تایید از سوی مردم ارائه دهید. مراحل این بخش از “جلب توجه” با تبلیغات گسترده محیطی، بهره گیری از سلبریتی ها، استفاده از فضای مجازی و بازاریابی نفر به نفر آغاز می شود و پس از آن با “ترغیب ” ، “ایجاد اشتیاق” و “عمل” ادامه پیدا می کند. در صورتی که یک استارتاپ بتواند همه این مراحل را با موفقیت طی کند، قطعا به سرعت تبدیل به یک شرکت جا افتاده خواهد شد و جای خود را در جامعه باز می کند.

در این میان نقش رسانه ها در فرهنگسازی و امید بخشی به جامعه بسیار پررنگ است. این رسانه ها هستند که با آگاهی رسانی به جامعه می توانند تعریف درستی از این کسب و کار نو را ارائه کنند تا آدمهای با انگیزه و خلاق که به دنبال پیشرفت هستند، راهشان را پیدا کنند. اگرچه استارتاپ ها سرمایه اندکی برای شروع نیاز دارند تا به رشد تصاعدی و اشتغالزایی بالا برسند، اما لازمه تحقق این کسب و کار، آگاهی بخشی است. این در حالیست که هر سال هزاران دانش آموخته وارد بازار کار می شوند و دولت برای ایجاد هر شغل نیاز به سرمایه 40 تا 150 میلیون تومانی دارد و تنها، ملحق شدن به دنیای دیجیتال پاسخگوی جمعیت میلیونی افراد بیکار است.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ