استارتاپ ساعت هوشمند بلاکز در تلاش برای کسب مشتریان تجاری

این واقعیت که استارتاپ Blocks بلاکز با مدیریت یک ایرانی توانست تا ساعت هوشمند پیمانه‌ای خود را به بازار عرضه کند، هم‌چون معجزه‌ای کوچک است. ظاهرا اینطور به نظر می‌رسد که این شرکت در هیچ زمینه‌ای مسیر آسان را انتخاب نکرده است. این شرکت می‌توانست دستگاهی مبتنی بر سیستم عامل Android Wear را به بازار عرضه کند اما به جای آن تصمیم گرفته است تا نسخه‌ی کوچک‌ شده‌ای از سیستم عامل اندورید پایه [که stock Android نامیده می‌شود] را برای ساعت هوشمند خود طراحی کند. پس از آن نیز می‌توان به پیمانه‌های این ساعت اشاره کرد که خود این شرکت ساخت هریک از آن‌ها را به ساخت یک محصول کاملا متفاوت از پایه و اساس تشبیه کرده است.

اما حال که این محصول به هر روی عرضه شده است، شرکت بلاکز هم‌چنان با وظیفه‌ی دشوار دیگری روبه‌رو است: یعنی تعیین دقیق مشتریان این محصول. البته درست که این ساعت‌ هوشمند در نهایت توانسته‌ است تا خود را به عنوان یک محصول جذاب در بازار مطرح کند و بسیاری از شرکت‌ها آشکارا به دنبال سخت‌افزارهای پیمانه‌ای هستند، اما برای اکثریت مردمی که به این دسته از محصولات علاقه‌ دارند، فراوانی سخت‌افزارهای متعارفی که در قفسه‌های فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند، گزینه‌هایی فراتر از حد نیاز آن‌ها فراهم می‌کنند.

و صد البته که این شرکت ‌‌نوپا در حال حاضر نیز طرفداران سرسخت خود را پیدا کرده است. شرکت بلاکز هم‌چنین به من اذان داشت که این شرکت از طریق برنامه‌ی کیک‌استارتر و پیش‌‌سفارشات توانسته‌ است 6,000 دستگاه ساعت هوشمند به فروش برساند. البته این تعداد فروش عملا نمی‌تواند پذیرش عمومی این محصول را ثابت کند اما حداقل علاقه‌ی ابتدایی مشتریان به کار این شرکت را نشان می‌دهد.

حتی با این وجود، دو تن از بنیانگذاران مشترک این شرکت به نام‌های سرجی واسیلیچنکو و عمر الفاخر به من بیان کردند که فکر نمی‌کنند که محصول این شرکت هیچ‌گاه بتواند پذیرش عمومی واقعی کسب کند. به همین دلیل شرکت بلاکز در نهایت تصمیم گرفته است تا به جای تلاش برای کسب پذیرش عمومی، تعدادی از مخاطبان احتمالی این محصول را انتخاب کند.

شاید در انتهای امر توانایی خارج کردن یک پیمانه‌ی خاص از این محصول و استفاده از آن به عنوان یک ساعت هوشمند استاندارد تاحدودی برای مصرف‌کنندگان جذابیت داشته باشد که احتمالا بسیاری از مصرف‌کنندگان همین کار را با گوشی‌های تلفن‌ همراه خود نیز انجام می‌دهند. شرکت بلاکز هم‌چنین به شدت به دنبال مشارکت با سایر سازندگان سخت‌افزارهای رایانه‌ای است تا شاید بدین طریق بتواند کارآمدی محصول خود را افزایش دهد.

البته موفقیت واقعی در این زمینه به قابلیت مقیاس‌پذیری و توانایی عرضه قیمت عمده نیاز خواهد داشت، 259 دلار قیمتی که برای این ساعت هوشمند در نظر گرفته شده است ممکن است از توانایی مالی بسیاری از شرکت‌های بسیار بالاتر باشد.

منبع : Techcrunch


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ