اهداف گذشته و 5 هدف جدید ایستگاه F در سال 2018

شاید عجیب به نظر برسد اما هنوز پس از شش ماه، ما تازه در بَدوِ ماجرای خود هستیم و هنوز خیلی چیزها هست که باید بیاموزیم. بارها گفته‌ام که اولین سال ما از بسیاری جهات آشکارا مانند یک «آزمایش بتا»ست. قصد آزمودن خیلی چیزها را داریم اما طبعاَ مواردی وجود خواهد داشت که باید تغییر دهیم یا اطلاح کنیم. اما اندک موضوعاتی وجود داشت که انتظارش را نداشتیم.

 

  • خیلی بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت درخواست بازدید دریافت کردیم که در آن میان اشخاص بلندپایه هم بودند. می‌دانستیم که مردم تمایل دارند از پردیس بازدید کنند اما انتظار آن همه بازدید‌ کننده را نداشتیم. در نهایت آنقدر درخواست بازدید دریافت کردیم که ناچار شدیم یک نفر را فقط برای مدیریت بازدیدها استخدام کنیم. (نامش «بِتینا» و اهل بلژیک است. او شگفت‌انگیز است) . در یک هفته‌ی عادی، ما میزبانِ حدود 200 نفر در مرکز «اِف» هستیم. این شامل مردمی که برای گردهمایی‌ها و رویداد‌ها می‌آیند نمی‌شود، بلکه این‌ها افرادی هستند که از طریق وبسایتِ ما جهت تورِ سیاحتی ثبت‌نام می‌کنند. (ما برای انگلستان و فرانسه، هم تورهای رایگان داریم و هم تورهای غیر‌رایگان) . ما از اِبراز علاقه‌ی برخی اشخاص شگفت‌زده شدیم. اشخاصی چون: «سَم آلتمن» مدیرِ «وای کامبینِیتُور» ، «اِستوارت باتِرفیلد» از موسسانِ «اِسلَک» ، «ران کانوِی» از «اِس.وی اِنجِلز» و «سِدریک ویلانی» ریاضی دان و برنده‌ی مدالِ «فیلد» . اما چیزی که انتظارش را نداشتیم آن همه دیپلمات و سیاستمدار بود. ما از همه کس درخواست داشتیم. از نخست‌وزیر یونان «اَلِکسیس سیپراس» گرفته، تا شاهزاده‌ی «موناکو» و دیپلمات‌ها و سیاستمداران فراوانی از مناطقی چون «سِنِگال» ، «توگو» ، «استرالیا» ، «انگلستان» ، «آمریکا» ، «تایلند» و غیره . مشاهده‌ی این که این افراد به کسب‌وکارهای نوبنیاد علاقه‌مند هستند و از نوآوری حمایت می‌کنند بسیار عالی‌ست.
  • خیلی بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت از کسب و کارهای نوپای بین‌المللی تقاضانامه دریافت کردیم. ما امسال حدود 2300 تقاضانامه فقط در مورد یک بخش از برنامه‌ی موسسان دریافت کردیم. این تنها یک مورد از بیست و هشت برنامه‌ایست که ما هم‌اکنون در پردیس میزبانی می‌کنیم. جُدای از صِرفِ تعداد تقاضانامه‌ها، مطلبی که توجه ما را به خود جلب کرد این بود که تقاضانامه‌ها از بسیاری از مناظق مختلف –بالغ بر پنجاه کشور- به دست ما رسید. کشورهایی که بیشترین تعداد تقاضانامه را برای ما ارسال کرده بودند به ترتیب: آمریکا، انگلستان، هند و چین بودند. طبعاً دو کشور نخستِ این فهرست باعث شگفتی ما شد، اما در عین‌حال موجب فهمِ  این موضوع نیز شد که شرایط سیاسی ایالات متحده و انگلستان همانا متمرکز بر کارآفرینانِ پیشگامی‌ست که قصد تجارت دارند. ما همچنین از دریافت تقاضانامه از مناطقی چون «نپال» ، «جامائیکا» و «ازبکستان» شگفت‌زده شدیم. مناطقی که هنوز با اکوسیستم –تجاری- آنها روابط مستحکمی نداریم.  از آنجا که ما یک‌چنان خواستِ بین‌المللی قدرتمندی داریم، در تلاشیم تا نیازهای کسب‌وکارهای نوبنیاد را در سراسر جهان تسهیل نماییم، که این –نیازها- شامل موضوعاتی چون ویزا و اِسکان می‌شود. امیدواریم تیم‌های بین‌المللی بیشتری در سال 2018 درخواست نموده و به گروه ما بپیوندند.
  • نوبنیادانِ ما و کسانی که گروه مرکز اِف را اداره می‌کنند. ما در مرکز اِف سرگروه نداریم زیرا به راستی نیازی به آن نداریم. نوبنیادانِ ما –صرف نظر از برنامه‌هایشان- بسیار فراتر از این رفته‌اند که تنها دفتری اجاره کنند یا در کارگاه‌ها شرکت نمایند. آنها کمک‌های فراوانی به گروه ما کرده‌اند که شامل همه‌ نوع –کمکی- می‌شود. کمک‌هایی نطیرِ سازماندهی رویدادهای تفریحی در مجموعه‌ی پردیس، فروش اقلام و کالاهای متنوع در پردیس – مانند فروشگاه عیدانه‌ی ما- ، سازماندهی جلسات آموزشی با یکدیگر، گردهمایی‌ها و بسیاری موارد دیگر. برای هر مناسبت و هر نیاز، نوبنیادی وجود دارد که پیشقدم می‌شود تا راه‌حل یا ایده‌ای ارائه ‌دهد. به اندازه‌ای سرمان شلوغ است که گاهی به سختی می‌توانیم کم نیاوریم و ادامه دهیم. اکنون بالغ بر سه‌هزار کارآفرین بین‌المللی داریم که به عضویت گروهِ ما درآمده‌اند و ما انتظار مواجهه با این مایه همبستگی را به این زودی نداشتیم.

 

 

پنج موضوع هیجانانگیز سال 2018 برای ما

 

حال که اندکی سال 2017 را از نظر گذراندیم، شعفِ فراوان دارم تا -این مطلب را- با شما در میان بگذارم که برای سال 2018 چه در چنته داریم.

  • رستوران ما برای عموم باز است. همینطور است. رستوران بزرگِ هزار نفره‌ی ما در طول فصل بهار مشغول به کار خواهد بود. این رستوران توسطِ گروه «بیگ ماما» اداره می‌شود و دارای چهار آشپزخانه و یک بار است که هفت روزِ هفته، بیست و چهار ساعته باز خواهد بود.
  • سکونت‌گاه‌های الحاقی ما برای 600 کارآفرین دایر خواهد بود. مدتی دیگر در سال جاری، سکونت‌گاه‌های الحاقی‌مان را جهت اسکان 600 نفر از کارآفرینانِ شاغل در مرکز اِف خواهیم گشود که در برج‌های سه‌گانه‌ای قرار دارند که در فاصله‌ی ده دقیقه‌ای تا مرکز اِف بنا کرده‌ایم. از برملا کردنِ جزئیات ماجرا معذورم.
  • برنامه‌های بیشتر در پردیس. تا به امروز 28 برنامه را اعلام کرده‌ایم. اما برنامه‌های دیگری هم وجود دارد که به زودی اعلام خواهیم کرد. گوش‌به‌زنگ باشید.
  • اجرای برنامه‌ی پیکارگرانِ ما در ماه ژانویه کلید خواهد خورد. برنامه‌ی پیکارگران برای کارآفرینانی طراحی شده بود که از طبقات محروم هستند. صادقانه بگویم. ما نمی‌توانیم منتظر استقبال از ورودِ نخستین پیکارگرانِمان به پردیس -در ژانویه- باشیم و ماجراها و پروژه‌های آنان با با شما در میان بگذاریم.
  • استقبال از نوبنیادان و شُرَکای بیشتری در پردیس. همینطور است. ما شُرَکا و نوبنیادان بیشتری هم داریم که در سال 2018، مرکز اِف را منزلگاه خود خواهند دانست. فهرست را مشاهده کرده‌ایم. آن‌ها فراتر از عالی هستند.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ