بازدید سم آلتمن مدیر شتابدهنده Y Combinator از Station F

 

 

Y Combinator چیست؟

Y Combinator یک برنامه‌ی سه ماهه است که دو بار در سال در منطقه‌ی مانتین ویو، کالیفرنیا برگزار می‌شود و به کسب‌وکارهای نوپا برگزیده در ازای 7% از سهام آن‌ها، 120 هزار دلار اعطا می‌کند. این کسب‌وکارهای نوپا با کمک مشاوران و مربیان تلاش می‌کنند تا محصولات عالی تولید کنند، سپس در پایان این برنامه محصول را به سرمایه‌گذاران عرضه می‌کنند.

برنامه‌ی Y Combinator در مدت 12 سالی که از زمان آغاز آن سپری شده است، بیش از 1,500 شرکت مختلف را تأمین مالی کرده است که در طبقات مختلف سلسله‌مراتب تجاری قرار داشتند: سخت‌افزار، نرم‌افزار، هواپیماهای مافوق‌صوت، هم‌جوشی هسته‌ای، روش‌های درمانی سرطان و این لیست همینطور ادامه دارد.

چرا برنامه‌ی Y Combinator آغاز شد؟

‍‌‎«مردم فراموش کرده‌اند که 12 سال پیش جهان به شکلی بود. بیشترین اهرم در دست سرمایه‌گذاران بود و به موسسان فنی گفته می‌شد که آن‌ها برای اداره‌ی شرکت خود به مردم اهل تجارت نیاز دارند. دکترین پایه‌ی برنامه‌ی Y Combinator این بود که مهندسان بتوانند شرکت‌های خود را ایجاد کرده و آن‌ها اداره کنند و به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنند.»

این برنامه در طول 12 سال گذشته چقدر تغییر کرده است؟

«یکی از مسائلی که عجیب به نظر می‌رسد این بود که [در گذشته] شروع یک کسب‌وکار نوپا اصلا خوشایند نبود. قطعا 12 سال پیش راه‌اندازی یک کسب‌وکار نوپا باب روز نبود اما حال بسیار رواج پیدا کرده است. حال راه‌اندازی کسب‌وکارهای نوپا یکی از اقلام رزومه‌ای است که مردم واقعا به آن فکر می‌کنند و برنامه‌ی Y Combinator نیز جایگاهی است که می‌خواهند به آن دست پیدا کنند. بدین ترتیب این تغییراتی است که تاکنون ایجاد شده و بایستی مراقب آن‌ها باشیم.»

 

شرکای برنامه‌ی Y Combinator (فردی که گلابی را به بالا انداخته سم است)

آیاکسب‌وکارهای نوپا اروپایی نقاط قوت خاصی دارند؟

«یکی از نکات بسیار شگفت‌انگیزی که تاکنون آموخته‌ام این است که موفق‌ترین کارآفرینان سراسر جهان بسیار به هم شبیه هستند. البته این موضوعی تا حدی مایه‌ی خوشحالی من است چرا که ما همگی به هم شباهت داریم و هیچگونه تفاوت‌های منطقه‌ای خاصی وجود ندارند که کارآفرین موفق فرانسوی، انگلیسی یا آمریکایی را از هم متمایز سازند.»

کارآفرین خوب چه ویژگی‌هایی دارند؟

«کارآفرینان خوب مصمم هستند. باهوش هستند. بسیار پرتلاش و مبارز هستند. آن‌ها تصویری از آیندهی خود در ذهن دارد که به آن‌ها انگیزه می‌دهد و تصور می‌کنند که کسب‌وکارهای نوپا مسیر دست‌یابی به این تصویر ذهنی هستند. و این ویژگی‌ها صرف نظر از اینکه در کجای جهان زندگی می‌کنید در مورد تمام کارآفرینان جهان صادق است.»

مصاحبه‌ی کامل با سم را در پیوند یوتیوب زیر تماشا کنید تا نظرات سام را در مورد مسائل زیر بدانید:

  • فرآیند ثبت‌نام در برنامه‌ی YC
  • میزان تغییرات سیلیکون‌ولی و فرهنگ کسب‌وکار نوپا در طول زمان
  • توصیه‌هایی برای کارآفرینان
  • و بسیاری مطالب دیگر

Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ