پسر نابغه ابداع‌کننده ارز دیجیتال اتریوم با ارزش کلی 28.5 میلیارد دلار

هزاران کارآفرین بیست‌وچند ساله در سراسر جهان وجود دارند، که بدون شک در این لحظه که درحال خواندن این مطلب هستید در حال کدنویسی «چیز بزرگ‌ بعدی» هستند.

ویتالیک بوترین نیز یکی از این کارآفرینان است.

بوترین بیست‌وسه ساله برخلاف بسیاری از هم سن و سال‌هایش ــ یا در این خصوص، بسیاری افراد دیگر با هر سنی ــ نوع جدیدی از پول، به نام اتریوم را ابداع کرده است. در حال حاضر ارزش این پول بطور کلی 28.5 میلیارد دلار است، و ارزش آن همواره در حال رشد است (با افت‌های گاه‌گدار صرفا جهت مهیج‌تر کردن داستان). اتریوم یک ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین است، که از توکن‌های دیجیتالی به نام اتر ساخته شده است. همانند دیگر ارزهای دیجیتال، مردم عمدتا از اتریوم به عنوان یک دارایی سرمایه‌گذاری پرمخاطره استفاده می‌کنند.

بوترین در کشور روسیه متولد و در کشور کانادا بزرگ شد، اما این روزها شهر زوگ، در کشور سوئیس خانه اوست، شهری که موسسه اتریوم در آنجا قرار دارد. مطابق با اظهارات وبسایت این موسسه، بوترین به عنوان رئیس تحقیقات علمی موسسه خدمت می‌کند و هدایت تیم تحقیقاتی موسسه را بر عهده دارد (بوترین درخواست ما برای اظهارت نظر در این خصوص را پاسخ نداد).

در خصوص اختلال در رمزنگاری، ابداع بوترین از چند جهات با بیت‌کوین تفاوت دارد. اگر بخواهیم این مسئله را به بیان ساده شرح دهیم، اتریوم به عنوان یک سامانه محاسباتی غیر متمرکز برای تمامی انواع برنامه‌های کاربردی عمل می‌کند، که به داده‌های کلیدی اجازه می‌دهد بر روی لاک‌چین ثبت شوند. (نکته اصلی استفاده از یک بلاک‌چین به جای یک پایگاه داده معمولی این است که هیچ‌کس نمی‌تواند بصورت یک جانب تغییراتی را اعمال کند؛ باید در کل شبکه اتفاق نظر وجود داشته باشد). وجود اتریوم یکی از دلایل اصلی گسترش ناگهانی پروژه‌های «عرضه اولیه سکه» است، پروژه‌هایی که برخی از آنها صدها میلیون دلار سرمایه جذب کرده‌اند.

و برخلاف سازنده بیت‌کوین ــ یک فرد یا گروهی از افراد ناشناس که با نام ساتوشی ناکاموتو شناخته می‌شوند ــ بوترین پیش چشمان ماست. وی در کنفرانس‌ها شرکت می‌کند و در تویتر حضور پررنگی دارد.

این بدان معنی نیست که بوترین به هیچ عنوان مرموز و غیر عادی نیست. بر اساس شایعات گفته می‌شود که بوترین از آن دسته از آدم‌های همیشه در حال مسافرت است که به ندرت می‌تواند وقتش را در خانه سپری کند. (در بخش بیوگرافی حساب تویترش، محل زندگی‌اش به عنوان «زمین» ذکر شده است). او به باهوش بودن، خصوصا در ریاضیات، و همچنین عجیب بودن مشهور است. برای مثال، او از کیف‌های دستی با طرح گربه، و ژاکت‌هایی با طرح اسب تک شاخ خوشش می‌آید.

شخصیت بوترین سبب ایجاد آیینی فرقه‌ مانند میان توسعه‌دهندگان شده است. همانطور که جردن چیرسون در نیم نمایی برای تلویزیون مادربورد از مجله وایس توضیح داد؛ «او می‌داند که او ــ یعنی پسر نابغه، رهبر بی‌مانند ــ دلیل اصلی جذب این همه آدم به سمت پروژه اتریوم است». عبارت «کودک نابغه» همواره به میان آورده می‌شود.

از قضا، اتریوم گروهی مشتاق از مردم که در جستجوی ثروت هستند را جذب کرده است، مردمی که با سرمایه‌گذاران جوان پرشور و شوق در بازار سهام شباهت زیادی دارند. در اکثر موارد، اتریوم بیشتر وال‌استریت را در یادها زنده می‌کند و نه رابین‌هود. اما موارد استثناء هم وجود دارند؛ برنامه غذای جهانی سازمان ملل از نسخه‌ای خصوصی از اتریوم جهت توزیع رسید غذا میان پناهندگان استفاده می‌کند.

کوارتز در مصاحبه‌ای گزارش کرد که؛‌«مزیت اصلی اتریوم برای برنامه غذا تا به اینجا این بوده است که مبالغ پرداختی به شرکت‌های خدمات مالی ــ که معمولا نقش واسط را در معاملات دارند ــ را به میزان زیادی کاهش داده است».

با این همه شاید بوترین به آرزویش برسد. اتریوم همانند سازنده‌اش هنوز جوان است، و اتفاقات بسیاری برای آینده بلاک‌چین‌هایش پیش‌بینی می‌شود.

 

منبع : Inc


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ