سه تصور غلط درباره سرمایه‌گذاری که ممکن است مانع سرمایه‌گذاری‌تان شود

پیدا کردن سرمایه یک چیز است، و تشخیص این که فلان سرمایه‌گذار خاص واقعاً مناسب برند شما است یا خیر مسئله دیگری است. در هنگام جستجو برای سرمایه‌گذار مناسب باید نکاتی را به خاطر بسپارید که رابطه، شهرت و تعهد از جمله این نکات هستند. برای آگاهی از تناسب یک سرمایه‌گذار با کسب‌وکار شما، کارآفرینان این شش راهکار را به شما پیشنهاد می‌کنند.

 

۱. از او منتفر نیستید.

«من چیزی که آن را ”سؤال فرودگاه “نامیده‌ام از خود می‌پرسم. تصور می‌کنم در فرودگاه سرگردانم و پروازم سه ساعت تأخیر خورده است. اگر این سرمایه‌گذار را در فرودگاه ببینم، آیا مستقیم به سروقتش می‌روم و می‌گویم «چه‌عالی، چطوره یه‌کم با هم وقت بگذرونیم!» یا رو برمی‌گردانم و خداخدا می‌کنم کسی مرا ندیده باشد؟ اگر نمی‌توانم قاطعانه بگویم مورد اول صحیح است، پس او آن شخص مناسب نیست.»

پاتریک کوئینلن، مدیراجرایی کانوِرسِنت[1]

 

۲. سابقه قابل‌قبولی دارد.

«از سرمایه‌گذاران احتمالی می‌خواهم که یک شرکت پورتفولیوی نه‌چندان موفق یا پرچالش در زمان پشتیبانی کردنشان را به من معرفی کنند. هر سرمایه‌گذارِ مراحل اولیه‌ کار، در نقطه‌ای با شرکتی دچار کشمکش شده چون کسب‌وکارهای نوپا فراز و فرودهای زیادی دارند. از مؤسس شرکت پورتفولیو درباره سابقه کار با آن سرمایه‌گذار نظرخواهی کنید. این کار درک بیشتری درباره حمایت او در لحظات تنش‌زا به شما می‌دهد.»

میلانا رابکین، مدیراجرایی و از بنیان‌گذاران اِستِم[2]

 

۳. نقاط قوتتان را می‌بیند.

«ریوِتِر فضایی است برای هم‌اشتغالی زنان کارآفرین. امسال چون سر بچه سومم حامله بودم ما محکی کاملاً مشخص برای سرمایه‌گذاران داشتیم. بعضی سرمایه‌گذارها واقعاً تفکرات کهنه‌ای درباره مادر بودن داشتند و پیش‌برد کار با چنین دیدهایی ممکن نبود. تعاریف تاریخ‌گذشته انعکاس‌دهنده این واقعیت در ما نیستند که مادران رهبران قویی هستند. لازم است با سرمایه‌گذارانی کار کنیم که با ما هم‌مسیرند.»

اِیمی نلسون، مدیراجرایی و از بنیان‌گذاران ریوِتِر[3]

 

۴. رابطه برقرار می‌کند!

«من به آن‌ها پیام می‌دهم، معمولاً درباره یک چیز فوری ولی نه حیاتی. اگر سریع جواب بدهند و با این رویه ارتباط‌گیری راحت باشند، دو چیز می‌فهمم. اول این که علاقه‌مندند و تمایل دارند وارد ارتباط مستقیم‌تری شویم. دوم این که می‌توانم اطلاعات به‌هنگام پیشرفت کار را  همواره با آن‌ها در میان بگذارم تا جلسات هیئت مدیره صرف مرور وقایع گذشته نشود. همین اواخر اتفاق غیرمنتظره‌ای افتاد: یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر[4] در پیام‌دادن پیش‌دستی کرد! که همین باعث شد بخواهم شرایط و ضوابطشان را قبول کنم.»

جینا اَش، مدیر اجرایی ثردچنل[5]

 

۵. کنجکاو است.

«برای عده‌ای از سرمایه‌گذاران بیش از یک جلسه به تشریح استراتژی راه‌اندازی و مدل کسب‌وکارمان پرداختیم و آن‌ها موافقتشان را ابراز کردند. بارها و بارها حرف‌هایی زده شد مثل این که ” کاملاً منطقی است “و ” واقعاً از این رویکرد خوشم آمد “ اما خیلی سؤالات عمیقی پرسیده نشد. جلوتر که رفتیم، نظرشان را کاملاً درباره استراتژی ما ۱۸۰ درجه تغییر دادند. در حقیقت پرسیده نشدن سؤالات عمیق علامت هشدار بزرگی برای ما بود. اکنون می‌فهمیم.»

جاش ویزمن، مدیراجرایی و از بنیان‌گذاران اسمایلو[6]

 

 

مطلب مرتبط: ۶۳ کسب‌وکار با سرمایه کم‌تر از ۱۰،۰۰۰ دلار

 

 

۶. تکلیفش را انجام می‌دهد.

«سرمایه‌گذاران ما ضروری است برای سلامتی و تندرستی اهمیت قائل باشند.  برای اطمینان از این که هنگام صحبت از محصولات سالم‌تر برای مراقبت پوست به اهمیت مطلب واقف باشند، از آن‌ها درباره محصولات مورد استفاده روزانه خودشان سؤال می‌کنم. خیلی بامزه است، اکثر این سرمایه‌گذاران مرد هستند و آداب محافظت از پوست خود را تابه‌حال با هیچ‌کس درمیان نگذاشته‌اند. یکی از آن‌ها قضیه را بسیار جدی گرفته و گزارش داده بود که حجم زیادی از محصولات ما را درمقابل محصولات معمولی دیگر امتحان کرده و حتی رژ لب‌های ما را هم امتحان و سپس با رژ خانمش مقایسه کرده است. به این می‌گویند تعهد!»

تارا فولی، بنیان‌گذار فولن[7]

[1] Convercent

[2] ‌Stem

[3] The Riveter

[4] Venture Capital (VC)

[5] ThirdChannel

[6] Smilo

[7] Follain

 

منبع : Entrepreneur.com


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ