آیا می‌خواهید یک فرزند بنیانگذار استار آپی پرورش دهید؟ پس به تعهدات‌تان عمل کنید.

پدران و مادران سرشان خیلی شلوغ است. طبق گزارش‌های Pew Research Center، والدین شاغل همیشه احساس می‌کنند که به اندازه‌ی کافی در کنار کودکان، همسران و دوستان‌شان نبوده‌اند یا زمان کافی برای رسیدن به علاقه‌مندی‌های شخصی‌شان نداشتند. وقتی می‌خواهید میان کارها و مشغله‌های مختلف توازن ایجاد کنید، ساده‌ترین راه قول دادنِ بیش از حد و عمل نکردن به آن‌ها است. اگر عادت دارید زیر قول‌تان بزنید، به کودکانتان توضیح دهید که چرا این کار را کردید. شاید مدت زمانِ لازم برای تمام کردنِ یک پروژه‌ی کاری را به درستی محاسبه نکردید و به همین دلیل انقدر دیر به دفتر کارتان رسیدید. شاید در حال یادگیری مدیریت زمان هستید و می‌کوشید تا اوضاع را بهتر کنید.

وقتی نسبت به کارها و مشغله‌هایتان حساس هستند کودکان‌تان می‌فهمند که آن‌ها را دوست دارید و می‌خواهید از آن‌ها حمایت کنید و این نقضِ پیمان‌ها نفیِ این احساسات نیست. با صحبت کردن درمورد مشکلات و استراتژی‌هایتان به کودکان‌تان فروتنی را می‌آموزید و تاکتیک‌هایی را برای بهتر کردنِ رفتارشان به آن‌ها یاد می‌دهید.

  1. کودکان‌تان را در روندِ اولویت‌بندی‌تان قرار دهید

عمل کردن به قول‌هایی که به فرزندان‌تان داده‌اید نیازمندِ برنامه‌ریزی و مرزبندی است. اگر با دختر یا پسرتان قراری دارید، در تقویم کاری‌تان، آن را در اولویت قرار دهید و به هرگونه جلسه و فرصتی که برای نقض آن وجود دارد نه بگویید. درمورد زمان کار و اوقاتِ فراغت‌تان قوانینِ محکم و صریحی را وضع کنید. این قوانین را در خودتان و دیگران مستحکم کنید. استو مک لارن کارآفرین محدودیت‌هایی را درمورد سفرهای کاری‌اش اِعمال کرده استف بنابراین مدت زمانِ دوری از خانواده‌اش را به حداقل رسانده است. همچنین برنامه‌ی کاری‌اش را طوری تنظیم کرده است که وقتی فرزندانش از مدرسه برمی‌گردند در خانه حضور دارد. عمل به این محدودیت‌ها و مرزبندی‌ها و نه گفتن به هرگونه فرصت دیگر. با این کار به فرزندانش نشان می‌دهد که او به قولش عمل می‌کند.

فراتر از آن، فرزندان‌تان را در روندِ متعهد شدن شریک کنید. دفعه‌ی بعد که از شما می‌خواهند برای کمک به آن‌ها در انجام تکالیف مدرسه‌شان یا شرکت در برنامه‌ای خاص به خانه برگردید، درمورد نحوه‌ی عملی کردنِ آن با یکدیگر صحبت و برنامه‌ریزی کنید.

چه زمانی باید کارتان را ترک کنید تا بتوانید به قول‌تان عمل کنید؟ باید چکار کنید تا مجبور نشوید در اداره بمانید؟ آیا رویدادِ اجتماعی خاصی وجود دارد که به خاطر آن مجبور به برنامه‌ریزی مجدد شوید تا بتوانید برای حضور در کنار فرزندتان در آن شرکت کنید؟

در این مورد باهم برنامه‌ریز کنید تا به فرزندتان نشان دهید که به خواست او احترام گذاشته‌اید و به آن‌ها یاد دهید که چگونه به قول‌هایشان وفا کنند. وقتی بزرگتر می‌شوند، می‌فهمند که باید برای خودشان برنامه‌ریزی کنند و قوانینی را تعیین کنند تا بتوانند همیشه به قول‌هایشان وفا کنند و بدقول نشوند.

  1. در مواقع اضطراری کنترل اوضاع را به دست بگیرید

ضرورت‌های کاری رخ می‌دهند. در مواقع اضطراری، به کودکان‌تان اطلاع دهید و به آن‌ها توضیح دهید که نمی‌توانید به قولی که داده‌اید عمل کنید. به دلیل احساس گناه یا ترس از عصبانی شدن آن‌ها تا لحظه‌ی آخر صبر نکنید. وقتی آن‌ها را در جریان قرار می‌دهید، می‌فهمند که شما به آن‌ها احترام گذاشته‌اید و از این طریق زمانی را برای پردازش و کنترل احساس خشم و ناامیدی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهید. وقتی تا لحظه‌ی آخر به آن‌ها اطلاع نمی‌دهید که نمی‌توانید به قول‌تان عمل کنید آن‌ها احساس می‌کنند که اضافه هستند و در اولویت قرار ندارند.

محدودیت‌هایی را نیز درمورد فرزندان‌تان به وجود بیاورید. اگر بیرون از خانه کار می‌کنید به آن‌ها توضیح دهید که کی برمی‌گردید و چه زمانی می‌توانند برای برآورده کردنِ نیازهایشان به والدین یا مراقب‌شان اتکا کنند.

مک‌لارن به فرزندانش یاد می‌دهد که چه زمانی دربِ دفتر بسته است و نمی‌خواهد کسی مزاحم کارش شود. گرچه کار سختی است اما باعث می‌شود آن‌ها محدودیت‌هایشان را بشناسند. فرزندان من علامت «کف دست» را می‌شناسند. وقتی وارد دفترم که در خانه‌ است می‌شوند و من از جایم بلند می‌شوم و کف دستم را به سمت آن‌ها می‌گیرم، متوجه می‌شوند که نباید هنگام فکر کردن یا مکالمه مزاحم من شوند. تعیینِ محدودیت‌های واضح و صریح نشان می‌دهد که شما به حرف‌تان عمل می‌کنید.

  1. فرزندانتان را مجبور کنید به قول‌شان عمل کنند.

اگر عادت عمل به عهد و پیمان را در خود نهادینه کردید، فرزندانتان را نیز با همین استانداردها تربیت کنید. آن‌ها را ملزم به عمل به قول‌ها و تعهداتشان کنید، حتی وقتی شرایطی پیش می‌آید که نمی‌خواهند به آن‌ها عمل کنند. جشن تولدها یکی از مواردی است که کودکان از برنامه‌هایشان خسته می‌شوند.

شاید بگویند «بله» بعدا از طرفِ دوست دیگرشان به انجام کار جذاب‌تری دعوت می‌شوند. اصرار کنید که درهرصورت باید به مهمانی بیایند. همین کار را باید درمورد فعالیت‌های داوطلبانه یا قول‌هایی که برای دیدار با بزرگترهای فامیل می‌دهند انجام دهید. این کار به آن‌ها می‌آموزد که درمورد تعهداتشان فکر کنند و در بعضی از موارد احساس دیگران را نسبت به انگیزش‌های لحظه‌ای خودشان ارجح بدانند.

تداوم یکی از کلیدهای پرورشِ بنیان‌گذارانِ قابل اطمینان و صادق است. کسانی که فقط به برنامه‌های خودشان توجه دارند و به وقتِ دیگران احترام نمی‌گذارند نمی‌توانند والدین یا رهبران خوبی باشد، و یقینا رهبر یا والدینی تاثیرگذار نخواهند بود. تداوم در انجام قول‌ها و تعهدهایتان، یا چگونگی نقضِ آن پیمان‌ها، به فرزندان‌تان می‌آموزد در قول دادن و عمل کردن به آن‌ها متعهد باشند و درمورد آن‌ها فکر کنند.

منبع : Entepnuer


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ