چهره دیگری از گزارش روزهای دمو Demo Day

نویسندگان حوزه تکنولوژی، همان طور که ممکن است تصور کنید، به برنامه های دمو بسیاری دعوت می شوند. گاهی اوقات این سخنرانی و ارائه ها خیلی طولانی هستند و تیم های استارت آپ بسیاری مراحل مختلف را برای pitch[1]   به سرمایه گذاران و رسانه ها طی می کنند. گاهی اوقات ارائه ها کوتاه تر هستند و  تنها بر روی گروه متمرکزتری از موسسین هدف گذاری می شود. اما همیشه pitch  ها مختصر و مفید هستند. در حقیقت، بیشتر انکوباتورها( مراکز رشد) یا شتاب دهنده ها، cue[2]   خود را از انکوباتورهای اصلی، Y Combinator[3]، دریافت می کنند که به هر یک از استارت آپ ها کمتر از سه دقیقه زمان می دهد تا مخاطبین را شگفت زده کنند.

در نتیجه، آنچه که برای سایت خبری TechCrunch (و دیگر رسانه ها ) درباره این دموها اهمیت دارد، تاثیر اولیه ای است که استارت آپ ها در ارائه، بر مخاطبان خود می گذارند و سرخط های سربسته ای درباره آنچه برای آنها جالب است را مطرح می کنند. شاید به طور طبیعی، این تاثیرات اولیه که اغلب توسط خود شرکت ها فراهم می شود، تبدیل به  نوعی تاییدیه در مورد استارت آپ، برای جذب اولین مشتریان آنها شود.

چنین وضعیتی در مورد استارت آپ  Vacayo، بوجود آمد . این استارت آپ  اخیرا از طریق برنامه شتاب دهنده 500 [4]Startups معرفی شد و ماه گذشته در موزه تاریخی رایانه در سان خوزه، کانادا  همراه با 28 استارت آپ دیگر، معرفی شد.

در این رویداد ، Vacayo  تحت پوشش رویداد مربوط به ما، طرح پیشنهادی خود را مبتنی بر مدیریت دارایی ها، اعم از مستغلات یا مکان های اضافی خالی (یا خانه های اضافی) مطرح کرد. این استارت آپ موضوع تجهیز و اجاره دارایی مستغلاتی را مطرح کرد.

Vacayo بعد از آن و با استفاده از پوشش رسانه ای ما که شامل لینک موضوع به صفحه فیس بوک هم می شد، موج جلب توجه مشتریان شد. همانطور که در گزارش اخیر CNBC مطرح شده است، مساله اصلی این است که Vacayo در حوزه تنظیم فهرست ها بسیار فریبکارانه عمل کرده است. به عنوان مثال، ایزابل برینی[5] و تراست اولاداپو[6]، موسسان  Vacayo، خانه ای ساحلی را در ساحل میامی و منطقه سرمایه گذاری ساحل خلیجی[7] اجاره کردند. دریو گروال[8]، سرمایه گذار این خانه، نام آنرا بدون اجازه در  فهرست Airbnb قرار داد.

به دلیل مقررات سخت گیرانه در مورد اجاره کوتاه مدت در میامی، گروال به دلیل این تخلف؛ دهها هزار دلار جریمه شد. پس از خروج زوج مربوطه از آن خانه،  گروال، به خبرنگار CNBC اعلام کرد که وی برخی از مبلمان و اثاثیه خانه اش را در فهرست دیگری در  Mayami Beach Airbnb مشاهده کرده است. البته اولاداپو به CNBC گفت که گروال از او خواسته است که مبلمان را تهیه کند.

یکی دیگر از صاحبان املاک و مستغلات ساحل میامی، به نام روزا گیسما، به CNBC گفت که مشکل مشابهی در ارتباط با دو ملک از چهار ملک خود در Airbnb داشته است.  او گفت که در یک مورد، به او اینطور گفته بودند که قرار است یک زن و شوهر به همراه فرزندشان از شهر نیویورک ملک را اجاره کنند.  ولی او بعدا متوجه شده که مستاجران، اولاداپو و برنی بوده اند. گیسما، در حال حاضر قصد دارد  آن  ملک را اکنون تبدیل به «خانه ی فلاپ» شده و  مبلغ 20،000 دلار جریمه هم شده است، را بفروشد.

نه ایزابل و نه اولاداپو ، هیچ کدام به درخواست های رسانه خبری TechCrunch برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد در هفته جاری پاسخ نداده اند. وقتی درباره استارت آپ شان سئوال شد، 500 Startup  نپذیرفت که نظری درباره آنها بدهد.

احتمالا در بازه زمانی که موسسان تشویق به حقیقت گویی شده اند، آنها ابتدا جعل هویت کرده و سپس کار خود را پیش برده اند، و بسیار زیرک بوده اند، اولاداپو و برنی تحت عنوان تامین امنیت اموالی که خیلی هم مهم نیستند، رویکرد خود را تبیین کردند. شاید آنها تصور می کردند، زمانی که به عنوان مشتری وارد میدان شوند، و علی رغم عواقب بد مالی که اقدام آنها ممکن است برای صاحبان اموال ایجاد کند، تصور می کردند کار اشتباهی نمی کنند.

ولی ما مخالف این روال هستیم. در حقیقت این پست را نوشتیم چون نمی خواهیم مشتریان بالقوه مان تصور کنند که ما سیستم بازایابی Vacayo را تحت پوشش خود قرار داده ایم و اینطور تصور کنند که می خواهیم روش آنها را در این نوع فعالیت تایید کنیم.  نه اینطور نیست.  ما این شرکت را نمی شناسیم. به هیچ وجه رویکرد گزارش شده آنها را تایید نمی کنیم. در حقیقت، گزارش CNBC موجب ناراحتی ما هم شد.

حقیقت این است که ما نمی توانیم هیچ گروه کاری را تنها با یک روز ارائه سخنرانی بشناسیم. ما فرض می کنیم که مخاطبان ما نیز این نکته ظریف را درک می کنند : ما در حال تلاش هستیم تا برای شما و خودمان سخنرانی هایی را ترتیب بدهیم که اگر چنین نمی کردیم، این ارائه ها از دست می رفت و آنها را نداشتیم.

ما همچنان فکر می کنیم که این پوشش های خبری بسیار مفید هستند. جان منس[9]، نویسنده خبرگزاری   TechCrunch که درباره Vacayo مطلب تهیه کرده است، اعتقاد دارد:  «تایید اعتبار و صحت ادعاهای یک استارت آپ در یک pitch مختصر و مفید دو یا سه دقیقه ای کار دشواری است.» اما، « مدت زمانی طولانی است که ما سعی داریم به همه مخاطبان این نگرش را منتقل کنیم که در اصل ما هم در حال ارزیابی pitch های مختلف پیش از مرحله کشت ایده استارت آپ هستیم، البته هنوز  ارزش های برجسته و خوبی در زمینه برجسته سازی این استارت آپ ها وجود خواهد داشت. »

در ضمن، افرادی هم ممکن است علاقه ما نسبت به یک گروه یا فناوری را در یکی از این رویدادها اشتباه استنباط کنند، و چیزی فراتر از آنچه هست را تعبیر کنند، ما از بابت این اشتباه عذرخواهی می کنیم.

[1] ارائه

[2] نشان

[3] مترجم : Y Combinator سیلیکون ولی، در سال ۲۰۰۵ و در بوستون اولین برنامه شتاب دهنده را راه اندازی کرد و به دنبال آن سال بعد در بولدر، کلورادو TechStars تأسیس شد. هر دو برنامه در طول سال ها تکامل یافتند و به طور سنتی دو برنامه نخست شتاب دهنده را در سطح جهانی مطرح کردند.  ( منبع : سایت http://www.irstartup.com )

 

[4] مترجم : برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت ایران استارت آپ و این لینک مراجعه کنید. https://www.irstartup.com/2017/06/02/%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-500-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A2%D9%BE-%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%AF%D9%87%D9%86%D8%AF%D9%87-500-startups/

[5] Isabel Berney

[6] Truth Oladapo

[7] Bay Area

[8] Drew Grewal

[9] John Mannes


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ