فهرست ثروتمندترین ایرانی های سیلیکون ولی

 1. دارا خسروشاهی: مدیر عامل اوبر. مدیر عامل سابق اکسپدیا
 2. علی و هادی پرتویی. علی به طور مشترک لینک اکسچینج را تاسیس کرد و هادی نیز به طور مشترک شبکه های تِل می را. هر دو شرکت توسط مایکروسافت خریداری شدند. این دو برادر سرمایه گذاران اولیه فیس بوک، دراپ باکس، ایر بی‌ان‌بی، اوبر، Zappos، و بسیاری دیگر از استارت آپ ها هستند. آنها سپس Code.org یک سازمان غیر انتفاعی که دانش کامپیوتر و برنامه نویسی را به دانش آموزان آموزش می دهد را آغاز کردند.
 3. امیر خسروشاهی: یکی از بنیانگذاران نروانا (شرکت هوش مصنوعی) که توسط شرکت اینتل به مبلغ 400 میلیون دلار خریداری شد. نکته اضافه: 4 نفری که ذکرشان رفت، و همچنین بعضی از کارآفرینان برجسته دیگر همگی بستگان یکدیگر هستند. این مقاله واشنگتن پست را بررسی کنید.
 4. شروین پیشه ور: از بنیانگذاران مشترک / مدیر اجرایی Hyperloop One و از بنیانگذاران مشترک/ مدیر عامل Sherpa Capital. او قبلا در Menlo Ventures مدیر عامل بود که در آنجا سرمایه گذاری در Uber و Warby Parker را هدایت می کرد. پیش از آن او وِب او اِس (WebOS) را تاسیس کرد.
 5. پی یِر امیدیار: بنیانگذار ای بی (eBay).
 6. پژمان نو زاد: یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت Pear Ventures که در دراپ باکس، LendingClub، Gusto، Guardant Health، Philz Coffee، DoorDash و غیره سرمایه گذاری کرده است. وی قبلا در PayPal به عنوان بخشی از سرمایه گذاری های عَمیدزاد سرمایه گذاری کرد. داستان زندگی او شگفت انگیز است که می توانید آن را اینجا بخوانید (به راستی داستان زندگی او باید یک فیلم هالیوودی شود!)
 7. آرش فردوسی: بنیانگذار مشترک /مدیر ارشد فناوری دراپ باکس
 8. امید کردستانی: رئیس اجرایی توییتر و مدیر اجرایی سابق گوگل
 9. باب ماینر: بنیانگذار مشترک شرکت اوراکل
 10. حسین معین: مدیر ارشد فناوری نوکیا
 11. شایگان خِرَدپیر: مدیر عامل شرکت Coriant. مدیر ارشد فناوری سابق Verizon، مدیر عملیاتِ بانکِ Barclays ، مدیر عامل شرکت Juniper Networks.
 12. کیوان بیک پور: بنیانگذار مشترک / مدیر عامل شرکت Periscope ( خریداری شده توسط توییتر)
 13. بابی یزدانی: بنیانگذار مشترک و مدیر عامل شرکت Cota Capital و Signatures Capital که در آن در گوگل، دراپ باکس، اوبر، Bonobos، Bina، Salesforce و غیره سرمایه گذاری کرده است. وی قبلا نرم افزار Saba را تاسیس کرد و فروش اولیهٔ سهام آن را گرفت.
 14. سعید عمیدی: بنیانگذار / مدیر عامل مرکز فنی Plug and Play، یکی از بزرگترین مراکز رشد استارت آپ و سرمایه گذاران فوق العاده اولیه در سیلیکون وَلی.
 15. شان راد: بنیانگذار Tinder!
 16. لیلی صرافان: مدیرعامل Home Care Assistance (HCA) با بیش از 6500 کارمند و بیش از 200 میلیون دلار درآمد سالانه
 17. علی روقانی: مدیر عامل شرکت YCombinator Continuity (وجوه سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری YCombinator Continuit ). وی قبلا مدیر ارشد مالیPixar، و مدیر ارشد مالی و سپس مدیر عملیات توییتر بوده.
 18. کامران الهیان: رئیس و بنیانگذار مشترک Global Catalyst Partners، که یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر چند مرحله ای بین المللی است. وی قبلا Cirrus Logic (فروش اولیهٔ سهام آن را گرفت) و بسیاری از شرکت های نیمه هادی دیگر را تاسیس کرد.
 19. محسن معظمی: مدیر کل شرکت Columbus Nova Technology Partners. وی قبلا نایب رئیس Cisco بود و قبل از آن Stanford Business Systems را تاسیس کرد که توسط Kurt Salmon Associates خریداری شد.
 20. شِین تجارتی: رئیس / مدیر عامل Honeywell’s High Growth Regions (آسیا، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی). Honeywell در لیست Fortune 100 (لیست 100 شرکت بزرگ تجاری) در رتبه 73 قرار دارد.
 21. حسین اسلامبولچی: مدیر عامل سابق AT & T Labs و مدیر ارشد فناوری جهانیِ سابقِ AT & T.
 22. فرهاد محیط: کارآفرین سریالی، بنیانگذار / مدیر عامل شرکت Flipagram، BizRate، Shopzilla که همه آنها خریداری شدند.
 23. علی وهاب زاده: بنیانگذار مشترک / مدیر عامل شرکت Chariot که توسط Ford خریداری شد.
 24. داریان شیرازی: بنیانگذار Radius ، یک پلت فرم بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک است که بیش از 80 میلیون دلار در سرمایه گذاری ریسک کسب کرده است.
 25. فرزاد ناظم: مدیر ارشد فناوری سابق یاهو! هم اکنون او و همسرش نوشین هاشمی Hand Foundation و دیگر سازمان های غیر انتفاعی را مدیریت می کنند.
 26. سالار کمانگر: مدیرعامل سابق یوتیوب و هفتمین کارمندی که به گوگل پیوست.
 27. پدرام کیانی: مدیر مهندسی اوبر.
 28. بیژن ثابت: شریک عام شرکت Spark Capital که در توییتر و تامبلر سرمایه گذاری کرده.
 29. شاهین فرشچی و بلال زُبیری (عضو افتخاری پاکستانیِ ما): شرکای Lux Capital که در شرکت های فن آوری پیچیده سرمایه گذاری می کنند.
 30. شاهین هدایت: شریک بنیانگذار شرکت Candou Ventures. وی Beceem و Enverv را بنیانگذاری کرد که به عرضه اولیهٔ سهام و جذب بیش از 4 میلیارد دلار رسید.
 31. تورج پَرَنگ: نایب رئیس توسعه شرکت در GoDaddy. وی قبلا مدیر عملیات بنیانگذاری UpCounsel، نایب رئیس استراتژی Webs و بنیانگذار Jaxtr (که خریداری شده است) بوده.
 32. شایان زاده و الکس مهر: بنیانگذاران Zoosk، یک شرکت دوستیابی آنلاین با درآمد سالانه بیش از 180 میلیون دلار.
 33. بابک پهلوان و نیما اصغربیگی: بنیانگذاران CleverSense که توسط گوگل خریداری شد، و در حال حاضر مدیران گوگل هستند.
 34. امین ذوفنون: نایب رئیس توسعه شرکت فیس بوک. وی قبلا مدیر توسعه شرکت در گوگل بوده.
 35. مکس گزور : شریک عام شرکت سرمایه گذاری Charles River. وی قبلا مدیر توسعه Cisco بوده.
 36. پیام زمانی: مدیر عامل One Planet Ops. سرمایه گذار فرشته، و قبلا “Reply.com” و Autoweb (عرضه اولیهٔ سهام) را بنیانگذاری کرده.
 37. تونی شکیب: مدیر کل کسب و کار IoT مایکروسافت. وی قبلا نایب رئیس Cisco بوده.
 38. نرگس بنی اسدی: بنیانگذار/ مدیر عامل شرکت Bina Technologies، یک شرکت بیوانفورماتیک که توسط Roche خریداری شد. در حال حاضر وی نایب رئیس Roche است.
 39. کیوان مهاجر: بنیانگذار / مدیر عامل شرکت SoundHound، یک شرکت پردازش زبان طبیعی با بیش از 75 دلار سرمایه گذاری.
 40. آرمین ابراهیمی: بنیانگذار / مدیر عامل شرکت ShoCard، یک شرکت زنجیره بلوکی. وی قبلا مدیر عامل Advertising.com، مدیر عامل BuySight و معاون رئیس Yahoo! بوده.
 41. حسام اسفندیارپور: بنیانگذار / مدیر عامل Genapsys، یک شرکت ژنتیک، با بیش از 45 میلیون دلار سرمایه گذاری.
 42. مصطفی رونقی: مدیر ارشد فناوری Illumina که یک شرکت توالی ژنی با ارزش بازار 28 میلیارد دلار است.
 43. امیرعلی طلاساز: بنیانگذار مشترک/ رئیس Guardant Health که اخیرا 550 میلیون دلار سرمایه گذاری خطرپذیر برای تشخیص سرطان با استفاده از آزمایش خون انجام داده است.
 44. نیما قمصری: مدیر عامل شرکت Blend، یک پلتفرم فناوری وام دهی که 160 میلیون دلار از طریق سرمایه گذاری خطرپذیر به خود اختصاص داده است.

لیست ایرانی-آمریکایی های موفق در سیلیکون وَلی قطعا خیلی جامع تر از موارد فوق است و من قطعا برخی از نام های برجسته در این لیست را از قلم انداخته ام. همچنین، من نام برخی از دانشمندان برجسته مانند دکتر فیروز نادری، دکتر نادر انقطاع و غیره یا کارآفرینان موفقی که در سیلیکون وَلی کار نمی کنند ، مانند انوشه انصاری پرآوازه را در این لیست نگنجانده ام.

آنچه که مرا بسیار هیجان زده می کند نسل بعدی کارآفرینان ایرانی-آمریکایی و ستاره های نوظهور است. برای نمونه می توانم به اسامی زیر اشاره کنم:

فالون رز فاطمی: بنیانگذار  / مدیر عامل Node.io با بیش از 18 میلیون دلار سرمایه (که مارک کیوبن یکی از سرمایه گذارانش است!). وی قبلا جوانترین کارمند گوگل بوده.

رضا زاده: بنیانگذار  Matroid، که شرکت بینایی کامپیوتری است. وی استاد دانشگاه استنفورد است.

آراد رستم پور: بنیانگذار  / مدیر عامل شرکت ZenHealth (که توسطYC پشتیبانی می شود) و بنیانگذار مشترک SocialShielf که توسط Avira خریداری شده است.

سام معتمدی: سرمایه گذار شرکت Greylock Partners ، وی قبلا Guru Labs را تاسیس کرده است.

یاسمین رضوی: سرمایه گذار شرکت Spark Capital، وی قبلا در شرکت Index Ventures و McKinsey سرمایه گذار بوده.

نیکی پزشکی: سرمایه گذار Felicis Ventures که از شرکت های نمادین حمایت می کند.

پارسا سلجوقیان: نایب رئیس Institutional Venture Partners. وی قبلا در SnapChat این سمت را داشته است.

پیام بنازاده: بنیانگذار  مشترک/ مدیر عامل شرکت Capella Space، که زیرساخت های فضایی را می سازد ، و 12 میلیون دلار کسب کرده است.

علی کاشانی: بنیانگذار  Lux.io (هوش مصنوعی در شرکت مواد غذایی) که توسط PostMates خریداری شده، وی در حال حاضر مدیر اجرایی PostMates است.

مهدی صمدی: بنیانگذار  Solvvy، یک شرکت مدیریت ارتباط با مشتری مبتنی بر هوش مصنوعی که در وال‌استریت جورنال و غیره برجسته شد، و 4.5 میلیون دلار کسب کرده است.

مریم ضیایی و شادی صابری: بنیانگذاران iSono Health که توسط Ycombinator پشتیبانی می شود.

احسان سعیدی و دانیال احیایی: بنیانگذاران Gate Labs ، شرکت قفل هوشمند.

بِن نادر: بنیانگذار  / مدیر عامل Butterfleye، شرکت راه حل امنیتی با بیش از 4 میلیون دلار سرمایه.

سارا ناصری: بنیانگذار  QuraSense (که توسط Ycombinator پشتیبانی می شود). وی قبلا BUCKY’O’ZUN که یک فن آوری حفاظت خورشیدی است را  تاسیس کرده است.

بابک علمیه: بنیانگذار  / مدیر عامل شرکت Nascent Objects که توسط فیس بوک خریداری شده است.

دانیال احمدی زاده: یک شرکت نوظهور که توسط YCombinator پشتیبانی می شود که برای مشاورین املاک محصول تولید می کند و بیش از 3 میلیون دلار در  سرمایه گذاری خطرپذیر  کسب کرده است.

پدید کمالی زارع و کاوه وجدانی: بنیانگذاران  Darmiyan ، یک پلت فرم نرم افزاری که توسط YC پشتیبانی می شود و  بیماری آلزایمر را تشخیص می دهد.

آرمان جهانگیری: بنیانگذار  ResultCare، که یک شرکت مراقبت بهداشتی دیجیتال است.

مهبد مقدم: بنیانگذار Everpedia، دایره المعارف نسل بعدی. وی قبلا Genius  را تاسیس کرده است.

و جوانترین عضوی است که در 15 سالگی به این انجمن پیوسته است!

سروش قدسی: بنیانگذار Slik.ai (یک شرکت جذب مشتری) که جوانترین بنیانگذاری است که تاکنون به Ycombinator پیوسته است!


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

1 نظر

 1. سلام
  مطالب خوبی دارین ولی وقتی لینک به یه مطلب دیگه میدین اصلا لینکی وجود ندارد. لطفا رسیدگی کنید

ترک پاسخ