فعالیتهای ایلان ماسک، در زمینه طراحی رابط کاربری بین کامپیوتر و مغز انسان

ایلان ماسک نابغه و آینده نگر، خبر از راه ­اندازی شرکت جدیدی به نام نورالینک[2] داد. این شرکت به قصد طراحی و تولید رابط کاربری بین مغز انسان و کامپیوتر راه ­اندازی شده ­است.  اکنون، تنها پس از گذشت چند ماه، سرمایه این شرکت 27 میلیون دلار افزایش پیدا کرده ­است و همچنان انتظار آن می­رودکه بتواند سرمایه بیشتری جذب کند.

نورالینک، که در حال توسعه تکنولوژی «تور عصبی»[3] است که قصد دارد شکاف بین مغز و رایانه را حذف کند، این موضوع در گزارش SEC  مطرح شد و طرح آن منجر به جذب سرمایه مالی بیشتری برای این شرکت شد.

توسعه تکنولوژی تور عصبی به عنوان بخشی از تلاش سرمایه­ گذاری این شرکت محسوب می­شود و شرکت قصد دارد سرمایه­ های بیشتری و بالغ بر 100 میلیون دلار را از این طریق جذب کند.

از آنجایی که این فناوری می­تواند در هر حوزه­ای کاربرد تسهیل کننده­ای داشته باشد و ارتباط زنده ­ای در زمان واقعی بین مغز انسان و کامپیوتر برقرار می­کند، و می­دانید که قدرت مغز هم بالا است و همین امر می­تواند تبعات مختلفی داشته باشد، ایده ایلان ماسک برای نورالینک به طور کامل شکل نگرفته است و هنوز نیاز به کار بیشتری دارد.

شرکت­های ماسک[4]  به آینده این تکنولوژی توجه دارند و تمایل دارند برای پیشبرد اهداف خود و برای برنامه ریزی در این حوزه نه تنها چندین دهه آتی، بلکه شاید حتی آینده دورتری را مورد توجه قرار دهند. تسلا، موفق ترین شرکت وی با پرداخت PayPal که در سیستم مالی­اش وجود دارد و هم­چنین پرداخت­های نقدی سیر صعودی خود را هنوز طی می­کند.

البته باید گفت نورالینک نیز تنها شرکتی نیست که به ارتباط قوی بین مغز انسان و تکنولوژی امیدوار است. فیس بوک نیز نشان داد که در زمینه رابط­های کاربری بین مغز انسان و کامپیوتر کار می­کند و از جمله خروجی­های این شرکت دستگاه عجیب و غریبی بود که کمک می­کرد فرد از طریق پوست خود بتواند بشنود.

نورالینک، عمدتا جزو شرکت­هایی است که فعالیت­های محرمانه دارند، وب سایت این شرکت اعلام کرده­است که این شرکت به دنبال تولید رابط­های کاربری بین ماشین و مغز انسان هستند که پهنای باند بالایی دارند و مغز انسان را به کامپیوتر متصل می کنند. در کنار این مساله، این وب سایت فهرستی از مشاغل مربوط با این موضوع از جمله مهندسی مکاترونیک را جزو مشاغل استخدامی خود قرار داده­است.

با این حال، ماسک مخالف این مطلب است که شرکت نورالینک در مسیر جذب بودجه می­باشد.

[1] Elon Musk

[2] Neuralink

[3] neural lace

[4] Musk


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ