حذف اپلیکیشن های ایرانی توسط اپل، به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران

با توجه به تحریم­های آمریکا علیه ایران، اپل اخیرا اعلام کرده است که اپلیکیشن­های ایرانی را از فروشگاه اپ استور خود حذف می­کند.

به گزارش نیویورک تایمز، علی­رغم ممنوعیت فروش رسمی محصولات اپل در ایران، کاربران ایرانی همچنان دستگاه­های اپل مانند آیفون را خریداری و استفاده می­کنند. به طور طبیعی، وقتی سیستم­های اپل کاربر ایرانی دارند، اپلیکیشن­های ایرانی نیز باید مطابق نیاز کاربران، تولید و به روز رسانی شوند. با این وجود شاهدیم که چندین اپلیکیشن ایرانی طی هفته های اخیر توسط اپل متوقف و از اپل ستور حذف شده ­اند.

به گزارش تایمز، اپل به توسعه دهندگان گفته است: « بر اساس قوانین تحریم امریکا، اپ استور نمی­تواند میزبانی، توزیع و یا هر گونه فعالیت تجاری مرتبط با اپلیکیشن­ها و یا توسعه دهندگان کشورهای تحریم شده از سوی امریکا را برعهده داشته باشد و به آنها خدماتی ارائه بدهد. »

به عنوان مثال، اپلیکیشن­های اسنپ[1] و دلیون فود[2] دیگر در ایران سرویس دهی نمی شوند.( اپلیکیشن دلیون فود،  سرویس تحویل غذا است.)

مهدی تقی زاده، یکی از بنیانگذاران این اپلیکیشن یعنی دلیون فود[3]، در مصاحبه ای با تایمز بسیار ابراز ناراحتی و ناامیدی کرده است. وی با اشاره به کار سخت در این حوزه گفت: « هیچ کاربری با گوشی آیفون خود نمی­تواند برنامه­ های محبوبش را دانلود کند. این شبیه به این است که بگوییم مثلا در امریکا، کاربران نتوانند با اپلیکیشن اوبر[4] را از طریق تلفن خود دریافت کنند. »

در حال حاضر حضور اپل در ایران در وضعیت پیچیده ­ای قرار دارد، چرا که این شرکت هنوز در ایران اپ­ استور رسمی ندارد و فروش رسمی آیفون در ایران ممنوع است. به گفته تایمز، این شرکت حتی چند ماه پیش به توسعه دهندگان اپلیکیشن­ها اخطار داد و به آنها اعلام کرد دیگر پرداخت­های درون برنامه­ای، اپلیکیشن­هایشان را پشتیبانی نمی­کند، لذا ارز ایرانی وارد امریکا نخواهد شد.

تقی­زاده در موارد مطرح شده خود به تایمز اضافه کرد: «حذف کامل اپلیکیشن­های ایرانی توسط اپل به این معنی است که کار ما پیچیده ­تر هم خواهد شد. »

این حرکت اپل توجه محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران را نیز جلب کرد.  وی روز جمعه در توییتر خود نسبت به این وضعیت واکنش نشان داد.

به گزارش تایمز، تقی­زاده نیز در اعتراض به این حرکت به کمپین  #StopRemovingIranianApps  در توییتر پیوست.

[1] Snapp

[2] DelionFoods

[3] DelionFoods

[4] Uber


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

1 نظر

ترک پاسخ