10 سخنرانی الهام‌بخش تد TED که به شما کمک می‌کند بر ترس‌هایتان غلبه کنید

از چه می‌ترسید؟

این سوالیست که افراد زیادی را از رسیدن به حد نهایت توانایی‌هایشان بازمی‌دارد.

چه‌کارآفرینی باشید که از برداشت گام بعدی می‌ترسد، فردی حرفه‌ای که از تغییر شغل واهمه دارد یا مادری تک سرپرست که از تلاش برای غلبه بر مشکلات روزانه ترس دارد، هر فردی از چیزی می‌ترسید و این ترس او را از انجامِ کارهایی بازمی‌دارد که می‌خواهد در زندگی انجام دهد.

صحنه‌ی تد و تداکس (TEDx) بیش از 100000 سخنرانی با ایده‌هایی داشته است که ارزش پخش شدن را دارند. افرادی که شانس دعوت شدن برای صحبت کردن را داشته‌اند، بر ترس، مصیبت و دیگر موانعی غلبه کرده‌اند که هر فردی با آن روبرو می‌شود و بعد روی صحنه قدم گذاشته‌اند تا پیام خود را به تمام دنیا گسترش دهند.

از تجربه‌ام به‌عنوان کارآفرین، مقاله‌نویس و تأثیرگذار، هرروزه ترس افراد بسیار باهوشی را می‌بینم که استعدادهای بسیار ممتازی دارند.

 

این‌ها 10 سخنرانی تد هستند که به شما کمک می‌کنند بر ترس‌های خود غلبه کنید.

 

  1. چیزهایی که از 100 روز پذیرفته نشدن یاد گرفتم | جیا جیانگ

در چهارده‌سالگی، جیا جیانگ (Jia Jiang) یکی از سخنرانی‌های بیل گیتس (Bill Gates) را دید. او عاشق ایده‌ی اداره‌ی شرکت شد؛ مانند بسیاری از افراد جوان، رؤیایی بزرگ در سر داشت. رؤیای جیانگ خریدن مایکروسافت تا رسیدن به سن 25 سالگی بود. به والدینش نامه نوشت و در آن عنوان کرد که می‌خواهد به چه موفقیتی دست یابد. بااین‌وجود تا رسیدن به 30 سالگی، حتی هنوز سفر کارآفرینی خود را آغاز هم نکرده بود. به‌جای آن، حسی کرد که در موقعیتش به‌عنوان مدیر بازاریابی یکی از 500 شرکت موفق دنیا گیرکرده است.

جیانگ تصمیم گرفت که حالا زمان آن است که کارآفرین شود، اما بعد از اولین باری که ایده‌اش برای سرمایه‌گذاری رد شد، می‌خواست که این رؤیایش را ترک کند؛ اما چیزی را درون خود احساس کرد و تصمیم گرفت تا مسیرش در 100 روز پذیرفته نشدن را روی کاغذ بیاورد. ببینید که جیان چه چیزهایی را یاد گرفت تا بر ترسش از رد شدن غلبه کن و کلمه‌ای را یاد بگیرد که می‌تواند «نه» را تبدیل به «بله» کند.

 

  1. چرا باید اجازه دهید ترستان هدایتتان کند | لئونارد کیم

تا 28 سالگی زندگی‌اش، هر بار که لئونارد کیم (Leonard Kim) با ترسش مواجه شد یا از آن فرار می‌کرد یا سر جای خود خشکش می‌زد. این باعث شد باعث شد که کارش به زندگی در خانه‌ای بدون برق و نامه‌ی حکم تخلیه ختم شود. تنها راهش برای رهایی از این سرنوشت، فرار نکردن از ترس‌هایش بود. متوجه شد که به‌جای این کار، باید به ترس‌هایش اجازه دهد که او راهنمایی کنند. با گوش دادن به صحبت‌هایش متوجه شوید که چطور می‌توان با این فرایند سه مرحله‌ای به ترس‌ها اجازه داد که راهنمایی‌تان کنند.

 

  1. ترس چه درس‌هایی به ما می‌دهد | کارن تامسون واکر

تصور کنید که در دریا هستید، 10000 مایل از خانه و 1000 مایل از نزدیک‌ترین خشکی فاصله‌دارید، وقتی‌که نهنگ عنبر به قایقتان ضربه می‌زند و متوجه می‌شوید که کشتیتان در حال پر شدن با آب دریاست. چه‌کار می‌کنید؟ کارن تامسون واکر (Karen Thompson Walker) می‌گوید که چطور در ادبیات انگلیسی، ترس چیزی است که فتح‌شده، با آن مبارزه شده و بر آن غلبه شده است؛ اما او ایده‌ای را ارائه می‌کند که چطور می‌توان ترس را به‌گونه‌ای دیگر دید. مفهومی که آن را داستان‌گوییِ غیرعمدی می‌نامد.

واکر به‌صورت کلی توضیح می‌دهد که چطور ترس و داستان‌گویی ساختار یکسانی دارند، سپس برایتان سؤال مشابهی ایجاد می‌کند. بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در سخنرانی‌اش، به شما یاد می‌دهد که چطور ترس‌هایتان را متوجه شوید، از نزدیک مطالعه‌شان کنید و ترس را به آماده بودن و عمل کردن معنی کنید.

 

  1. چطور با ترس تعقیب نشویم | رایان فولاند

احتمالاً این مثال معروف را شنیده‌اید که اگر خرسی شما و دوستتان را در جنگلی پیدا کند، راه‌حل این است که از دوستتان سریع‌تر بدوید! این هم برای خودش راه‌حلی است، اما آیا واقعاً کاربردی است؟

رایان فولاند (Ryan Foland) معتقد است که این خرسِ مشهور، در تمام جنبه‌های زندگی افراد را تعقیب می‌کند، چه کسب‌وکار، روابطتان یا در زندگی شخصی. این خرس‌های درواقع خرس نیستند، عوامل استرس‌زایی هستند که باعث به ترس‌هایتان را فعال می‌کنند. بعد از شناسایی این عوامل استرس‌زا، می‌توانید بدنتان را از عکس‌العمل تکاملیِ غریزیِ جنگیدن یا فرار کردن برهانید. با نگاه کردن به این سخنرانی متوجه شوید که چطور در زندگی‌تان، دیدتان به این خرس‌ها را متحول کنید.

 

  1. ترس را در هم بشکنید، هر چیزی را یاد بگیرید | تیم فریس

در اوایل زندگی‌ام، این قانون تیم فریس را استفاده کردم که وقتی فردی را معرفی می‌کنم، اجازه‌اش را داشته باشم. این سخنرانی مفهوم متفاوتی را می‌پردازد که ماجراها و حکایات جالبش را شامل می‌شود. این ماجراها به قبل سال ساده‌ای می‌رسند. بدترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد چیست؟

ترس‌ها، بااینکه در موقعیت‌های هر فرد در زندگی شکل منحصربه‌فردی دارند، بخشی طبیعی از زندگی هستند. نمی‌توانید به ترس‌هایتان اجازه دهید که متوقفتان کنند، چون غلبه بر ترس‌هایتان بزرگ‌ترین احساس رضایت را در زندگی به شما می‌بخشند. به این موضوع فکر کنید. واقعاً بدترین اتفاقی که می‌تواند رخ دهد چیست؟ با استفاده از روش فریس، می‌توانید شجاعت آن را بیابید تا کاری را انجام دهید که بیشترین ترس را از آن دارید. به این ویدیوی نگاه کنید تا متوجه شوید چطور ترس‌هایتان را در هم بشکنید.

 

  1. موفقیت، شکست و محوری که باعث ادامه‌ی خلق کردن می‌شود | الیزابت گیلبرت

وقتی الیزابت گیلبرت (Elizabeth Gilbert) نشسته بود و به این فکر می‌کرد که برای کتاب بعدی‌اش بعد از کتاب «بخور، عبادت کن، عشق بورز» چه بنویسد. از این می‌ترسید که دیگر نتواند کتابی بنویسد که کسی راضی کند. فکر می‌کرد که راهی برای برنده شدن وجود ندارد و می‌خواست که این کار را ترک کند؛ اما ترک کردن این کار به معنی ترک کردن عشقش به نوشتن بود. گیلبرت می‌دانست که باید راهی را پیدا کند که خلاقیتش =زیر سایه‌ی موفقیتش نابود نشود.

در اوایل کارش، بعد از شنیدن جواب رد برای بیش از نیم دهه، گیلبرت به خودش گفت که این کار را ترک نخواهد کرد و این کار را به ثمر خواهد رساند. برای او، به ثمر رساندن این کار به معنی ادامه‌ی نوشتن بود، چون او بیش از اینکه عاشق خودش باشد، عاشق نوشتن بود. پیدا کردن راهی برای برگشت به آرامش گذشته باعث غلبه بر شکست بزرگ و به دست آوردن موفقیت بزرگش شد. یاد بگیرید چگونه وقتی با سختی‌های شدید در زندگی مواجه شدید، راه بازگشت به آرامشِ گذشته را بیابید.

 

  1. برنامه‌نویسی مجدد مغزتان برای غلبه بر ترس | المپیا لپوینت

المپیا لپوینت (Olympia LePoint) سخنرانی خود را با شمارش معکوس از 10 شروع می‌کند. سفینه‌ی فضایی از محدوده زمین خارج می‌شود. تا زمان این سخنرانی، در پرتاب 28 سفینه‌ی فضایی همکار کرده است. لپوینت به زمانی می‌بردتان که فقط ده سال داشت، وقتی‌که بعد از بحثی شدید، همکلاسی‌اش انگشتری به دستش کرد و با آن مشتی به صورتش زد. دکتر گفت که خیلی خوش‌شانس بود، اگر مشت کمی بالاتر بود، چشمش را از دست می‌داد.

بعد از گفتن از نمره‌های بسیار بدی که در درس‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی در مدرسه می‌گرفت درحالی‌که در بخش‌های فقیرنشین لس‌آنجلس بزرگ می‌شد، لپوینت روشی سه مرحله‌ای برای غلبه بر ترس و برنامه‌نویسی مجدد مغز را توضیح می‌دهد که به می‌توان به‌وسیله‌ی این سه تصمیم کلیدی به آن دست‌یافت. این ویدیو را تماشا کنید تا فرایند سه مرحله‌ای او را برای برنامه‌نویسی مجدد مغزتان متوجه شوید.

 

  1. چطور درحالی‌که در ترس زندگی می‌کنید به جلو حرکت کنید | امیلی مولر

وقتی یک روز صبح امیلی مولر (Emily Muller) در 13 سالگی از خواب بیدار شد، متوجه شد که گردن، شانه‌ها و مچ‌هایش فقط حرکت دادنشان تقریباً از جا در می‌روند. در عرض یک هفته، این از جا دررفتن به تمام بدنش سرایت کرد. بافت‌های همبند مولر معیوب شدند و تشخیص داده شد که او سندرم یا نشانگانِ اهلر دانلس دارد. بعد تشخیص داده شد که اختلال سیستم عصبى اتونوم دارد، یعنی اینکه دیگر ضربات قلب و دمای بدنش نیم تواند به‌صورت درستی تنظیم شود. هیچ‌کدام از این بیماری‌ها قابل‌درمان نبودند. احساس می‌کند که مانند هر فرد دیگری زندگی می‌کند، اما مردم او را مانند مبلغ مثبت اندیشی می‌بینند که در حال مردن است. با ترس‌ها، شک‌ها و عدم اطمینانش از خواب بلند می‌شود، اما با این تفاوت که این جمله را به خودش می‌گوید، جمله‌ای که او را از این فکرها بیرون می‌آورد. به این ویدیو نگاه کنید تا متوجه شوید که آن جمله چیست و چطور می‌توانید آن را در زندگی خود به کار برید.

 

  1. کنترل از راه دور| دنیل میدسون شورت

وقتی دنیل میدسون شورت (Daniel Midson-Short) پسر جوانی در استرالیا بود، درسی بسیار واقعی را آموخت. کسی که کنترل از راه دور را دارد، صاحب قدرت است. آیا دوست دارید کاری انجام دهید، اما احساس می‌کنید که فرد دیگری کنترل از را دور را در دستش دارد؟ ترس از دوست داشته نشدن می‌تواند کنترلتان کند. ترس داشتن انتخاب‌های فراوان فلج‌کننده است. ترس‌هایی در ابعاد بزرگ می‌توانند زندگی‌تان از اختیارتان خارج کنند. ترس باعث می‌شود افراد به درباره‌ی خودشان در دنیا به‌صورت متفاوتی بیندیشند. میدسون شورت متوجه شده است که برای غلبه بر ترس‌هایتان باید ابتدا از ترس‌های کوچک شروع کنید. به این ویدیو نگاه کنید تا ببینید چطور می‌توان قدم‌های کوتاه را برای رسیدن به اهدافتان بردارید و زودتر به مقصد برسید.

 

  1. مبارز باشید نه دلواپس – جنگیدن با اضطراب و ترس | آنجلا سبرانو

آنجلا سبرانو (Angela Ceberano) مبارز به دنیا آمد تا حدی که اگر چیزی نبود که نگرانش باشد، باعث می‌شد که نگران شود! وقتی‌که برای صحبت در این تداکسِ خاص دعوت شد، به‌شدت ترسید. ابتدا هیجان‌زده شد، بعد به ارزش و توانایی‌اش شد کرد، سعی کرد خودش را از انجام این کار منصرف کند، بعد دوباره به خودش ایمان آورد، در آخر هم از این فرصتی که برای به وجود آمد شگفت‌زده شد.

سبرانو به ترس‌ها و اضطراب‌هایش را چیزِ بدی در نظر می‌گرفت؛ اما حالا از آنها استفاده می‌کند. توانست این فرایند را با نگاه کردن به تحقیقی آغاز کرد. تحقیقی که می‌گفت فقط 8 درصد از چیزهایی که مردم نگرانش هستند واقعاً اتفاق می‌افتد. او دو راه برای غلبه بر ترس‌ها پیشنهاد می‌دهد، همین‌طور از تجربه‌های شخصی‌اش می‌گوید و اینکه چطور با ترس مقابله می‌کند. این سخنرانی را ببینید تا شما هم مبارز شوید، نه دلواپس.

 

حتی نگاه کردن یکی از این 10 سخنرانی تد می‌تواند بر غلبه بر ترس‌هایتان مفید باشد. از شما می‌خواهم که هرروز یکی از این ویدیوها را ببینید، بعد این را در اختیار دوست یا همکارتان هم بگذارید. اگر این امکان بود که همه بر ترس‌هایمان غلبه کنیم، تصور کنید که چه‌کارهایی را می‌توانستیم در دنیا انجام دهیم. گام اول را همین امروز بردارید و بر ترس‌هایتان غلبه کنید.

 

منبع : INC


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ