ماجرای تملک شرکت سولارسیتی توسط ایلان ماسک به قیمت ۲٫۶ میلیارد دلار ( قسمت سوم )

گفته می شود که کمسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا درباره عدم افشای عمومی پیرامون میزان فسخ قراردادها در صنعت انرژی خورشیدی تحقیق می کند. یکی از سخنگویان سولار سیتی می گوید که این میزان بهبود پیدا کرده است و شرکت بیشتر درباره میزان محصولات نصب شده گزارش می دهد تا اینکه درباره میزان فسخ قراردادها گزارش دهد. سولار سیتی با افزایش رقابت در حوزه نصب سیستم های خورشیدی درگیر جنگ قیمت با بسیاری از رقبایش شده است جنگی که در نهایت به سودآوری زیان می رساند.

مدل تجارت سولار سیتی تا آن حد پیچیده تر شده بود که شرکت برای کمک به تامین بودجه گسترش نصب سیستم های انرژی خورشیدی به ابزارهایی مانند تهیه منابع مالی با فروش سهام، اوراق قرضه و اوراق مبتنی بر قرضه روی آورد. برای مثال، گوگل 300 میلیون دلار برای تامین بخشی از هزینه نصب سیستم های انرژی در مناطق مسکونی (بخشی برای اعتبارات مالیاتی) سرمایه گذاری کرد. یک منبع آشنا با مسائل مالی سولار سیتی گفت: « واقعیت مالی سولار سیتی این بود که آغاز تزریق پول از طریق سرمایه گذارانی مانند گوگل ماهها قبل از نصب سیستم ها بود. به محض آغاز رشد با مشکل بزرگ آمدن پول مواجه شد».

سهام شرکت سولار سیتی از نیمه دوم سال 2015 شروع به سقوط کرد. جیم چانوس مدیر پوشش سرمایه که به خاطر پیش بینی سقوط شرکت Enron، با مقایسه وام های انرژی آن با مالکانی که برای بار دوم وام می گیرند، شرکت سولار سیتی را بیشتر یک شرکت مالی وام رهنی خواند تا یک شرکت انرژی.

لیندون در آن زمان در واکنش به حرفهای او و بیان اینکه مشتریان کوتاهی کرده و کمتر از 5% پرداخت کرده اند گفت: « او اطلاعاتش را به طور مستقیم دریافت نکرده است.»

لیندون به طور فزاینده ای با افزایش فشارهای خارجی تحلیل می رفت. چندین سیاست ایالتی که به سولار سیتی اجازه اقدام داده بودند، سرنوشت نامطمئنی پیدا می کردند این امر بیشتر به دلیل خصومت شرکت هایی بود که جایگاه خود را محکم کرده و شرکت نیز به دنبال رای کمیسیون تسهیلات عمومی به قطع مزایا برای مالکانی که از انرژی خورشیدی استفاده می کنند، مجبور به خروج از نوادا شده بود. بدتر از آن، کاهش 30 درصد مالیات فدرال بر انرژی خورشیدی داشت به اتمام می رسید. اما وقتی به طور غیر منتظره ای در اواخر 2015 تمدید شد تقاضا را کاهش داد زیرا تعدادی از مشتریان سولار سیتی فهمیدند که زمان بیشتری برای استفاده از سوبسید دارند.

شرکت سولار سیتی که با کاهش رشد نصب سیستم روبه رو شده بود شروع به فروش با داستانی متفاوت در وال استریت ژورنال کرد. لیندون گفت که شرکت به جای این که به دنبال ادامه گسترش سریع فعالیت خود باشد که مدام هزینه آن افزایش می یافت، بر سودآوری تمرکز کرده و این راه را پیمود. لیندون در اکتبر 2015 به سهامداران گفت: « اگر به 9 سال گذشته نگاه کنیم استراتژی شرکت رشد و دست یابی به معیار تعیین شده بوده است.» دو برابر کردن رشد سالانه که سرمایه گذاران به آن عادت کرده بودند با مشکل روبه رو شد. وی افزود: « با رویکرد جدیدی می خواهم نرخ رشد را در سال 2016 به 40 % کاهش دهیم.» شرکت سولار انرژی در گزارش گردش درآمدی آخر سال خود که در فوریه 2016 منتشر شد و پروژه های ناامیدکننده بیشتری در میان گذاشت ارزش سهام  آن در معاملات پایان ساعت اداری  به یک سوم کاهش یافت. سولار سیتی همیشه تاکید کرده است که به دنبال ایجاد ارزش افزوده از فروش اقساطی سیستم های خورشیدی پشت بام است که مالکیت آن را به همراه شرکای عالیش در اختیار دارد. اساساً این شرکت قبض پرداخت می کردند. اکنون که قدم در راه کسب سود نهاده است به جای ارائه اقساطی سیستم انرژی خورشیدی به مشتریان، استراتژی اصلی شرکت فروش آن عمدتا از طریق وام است که این امر بدهیهای شرکت را کاهش داده و سود ایجاد خواهد کرد اما به این معنی هم خواهد بود که مشتریان صاحب سیستم خود خواهند شد و پرداخت ماهانه نخواهند داشت. سِرا، مدیر مالی بعدی شرکت در ماه می تلاش کرد این تغییرات را از طریق تماس از راه دور توضیح دهد. برخی تحلیلگران درباره این تغییر که ظاهرا برای حفظ بقا بوده گفتند که گیج شده اند. یکی از آنها پرسیدند: « دقیقاً مدل تجارت سولار سیتی چیست؟» این شرکتی است که دچار یک بحران اساسی است اما وانمود می کند که همه چیز خوب است.» جیم کرامر، مجری تلویزیونی در CNBC آن را «بدترین کنفرانس از راه دور سال 2016 »توصیف کرد.

 

ایلان ماسک در فوریه 2016 لیندون را صدا زد و به او پیشنهاد کرد که اکنون بهترین زمان برای ادغام شرکتهایشان است. ماسک بهار گذشته power Ball یا سیستم ذخیره انرژی -وی آن را « قطعه گم شده» در سیستم خواند- که چگونگی مصرف انرژی در خودروهای الکتریکی و پنلهای خورشیدی را برای ما باز ترسیم خواهد کرد. شرکت تسلا شروع به افزایش تولید در گیکا فاکتوری یا کارخانه بزرگ تولید باطری در نزدیکی رِنوی نوادا کرد. اما ماسک می گوید که وی سریعا تشخیص داد که فرایند فروش و نصب سیستم انرژی خورشیدی به شدت « از مد افتاده (قدیم) و ناشیانه بود» از آنجایی که تسلا تیم سرویس در محل نداشت مشتریان برای تجهیز خانه به سیستم ذخیره انرژی می بایست به یک نصاب مستقل محلی اتکا می کردند. بدتر از آن ، مشتریان برای اتصال سیستم ذخیره انرژی به صفحات خورشیدی می بایست به یک شرکت متفاوت دیگر مانند سولارسیتی و یا یکی از رقبای آن مراجعه می کردند. او گفت : « مثل این بود که شما می بایست لب تاپ و هارد آن را جداگانه بخرید.»

ماسک می خواهد تسلا تجربه نصب سیستم انرژی خورشیدی را از آغاز تا پایان در کنترل خود داشته باشد. همانطور که روشن شد سولار سیتی قطعه گم شده بود. وقتی از ماسک پرسیدم چرا نمی خواست این ادغام تا فوریه 2016 بویژه آن همه چالش سولار سیتی صورت بگیرد، وی تایید کرد که این اقدام می بایست « یک یا دو سال زودتر» صورت می گرفت. کاملاً روشن شده بود که رویدادها به کدام سمت می رفتند اما در گفته هایش می شد فهمید که تسلا قبل از آن « راه نرفته زیاد داشت».

در آن گفتگوی تلفنی ماه فوریه عرضه رسمی صورت نگرفت و آنها توافق کردند قبل از اقدام بیشتر در مورد ایده بیشتر فکر کنند. ماسک ایده را در ماه فوریه در هیئت رئیسه تسلا مطرح کرد.

مدیران ابتدا ایده وی را رد کردند: آنها فکر می کردند که ادغام دو شرکت منابع را بویژه با توجه به اینکه تسلا چالشهایی برای تولید مدل X خود داشت محدود می کرد.

(یک ماه بعد، شرکت اسپس ایکس اوراق قرضه سولار سیتی را به ارزش 90 میلیون دلار خرید، اقدامی که ظاهرا به دنبال ابراز نکردن برخی نمایندگان از اینکه ایلان ماسک از قراردادهای هنگفت شرکت خود(space x) برای حفظ شرکت سولار استفاده می کند، مخالفت واشنگتن را به دنبال داشت.) ایلان ماسک تا ماه می که هیئت رئیسه احساس کرد که بیشتر مسائل تسلا حل شده، ایده را مطرح نکرد.

تسلا ادعا می کرد که هیچ کس در سولار سیتی و هئیت رئیسه آن از جمله برادران رایور نمی دانستند که ماسک برای عرضه دوباره در این دوره تلاش می کرد.

مشاور شرکت تسلا در روز 20 ژوئن پیشنهادی به مبلغ 2.8 میلیارد دلار برای وکلای سولار سیتی ایمیل کرد. به طور طبیعی پرداختی های پیشنهاد و احتیاط لازم به صورت خصوصی به آن پرداخته می شد اما به خاطر تضاد منافع، تسلا می بایست تمایلات خود را قبل از اینکه سولار سیتی پیشنهاد را مد نظر قرار دهد به اطلاع عموم برساند. پروسه ای که یکی از کسانی که در آن حضور داشته آن را « عقب گرد مفتضحانه» توصیف کرد. ماسک در یک از پست هایش در وبلاگ آن را برنامه ای « خیلی تابلو » وصف کرد اما به هر حال می بایست سرمایه گذاران اقناع می شدند. ارزش سهام تسلا با اعلام خبر 10 درصد سقوط کرد. بهت و آشفتگی پس از اعلامیه قبل از معامله و این که آیا ادغام دو شرکت از زیر دست شرکای مالی سولار سیتی برای مسدود کردن موقت سرمایه رد خواهد شد یا نه بوجود آمد. این امر باعث ایجاد 200 میلیون دلار کمبود ماهانه پول برای ایجاد توازون نقدینگی شد. این مسئله از قبل یکی از مهمترین نگرانی های سولار سیتی بود. اسپنسر جاکاپ ستون نویس وال استریت ژورنال در یکی از گزارشهایش در اوایل ماه آگوست درباره این معامله  اشاره کرد که سولار سیتی  برای هر دلار از سرمایه اش در سال گذشته 6 دلار هدر داده است در حالی این مقدار برای تسلا 50 سنت برای هر دلار بوده است. چسبیدن تسلا به سولارسیتی مانند چسبیدن یک فرد کشتی شکسته به یک قطعه چوبی است که آن را برای یک مرد دیگر نگاه می دارد.

ماسک برای اینکه بتواند سهامداران و تحلیلگران را قانع کند به کنفرانس از راه دور روز 9 آگوست سولارسیتی درباره بیان مزیت هایی معامله امید داشت. وی برای تیز کردن و تحریک آنها از  یک « سقف خورشیدی» بزرگ و جدید تولید شرکت خبر داد که به زودی از آن رونمایی می شد. او گفت: «درباره اینکه ما می توانیم سقفی را بهتر از سقف های معمولی به نظر برسد تولید کنیم چه می گویید؟ یک موقعیت کاملا جدید .»

با این حال این محصول آن طور که ماسک در نظر گرفته بود برای عرضه در بازار آماده نبود. به گفته ده دوازده منبع، پیتر رایو و رئیس شرکت solar zep (شرکتی که سیستم سوار کردن پانل خورشیدی را توسعه داد، اواخر همان ماه از ایلان ماسک دعوت کردند از آخرین نمونه تولیدی آنها بازدید کند. این محصول با کُد « steel pulse» سقف فلزی به نظر ایستاده ای می آمد که با صفحه خورشیدی یکپارچه شده بود. ماسک از این محصول متنفر بود و به گفته دو منبع، آنها وقت ماسک را با این قطعه مزخرف هدر داده اند اما او ایده پشت این نوع محصول را می پسندید. ( یکی از سخنگویان تسلا توضیح داد که ایلان ماسک  « ایده، steel pulse را خیلی دوست داشت فقط تکرار فرآیند نخست را دوست نداشت.») و ماسک خواستار بکارگیری مفاهیم جذاب تری شد و تیم را به سمت توسعه نسخه شکیل تر و ترکیب کاشی – شیشه از صفحه خورشیدی سوق داد. ظرف چند هفته تیم های شرکت سولار سیتی و تسلا نمونه های اولیه solar Roof یا سقف خورشیدی را که در یونیورسال استودیوس رونمایی شد، ایجاد کردند. سهامداران یک ماه بعد در ماه نوامبر با ادغام موافقت کردند. من برای دیدن محل تولید محصولات سولار سیتی به بوفالو رفتم. این کارخانه در صورت تکمیل انتظار می رود به بزرگترین کارخانه تولید پانل خورشیدی در نیمکره غربی تبدیل شود. وقتی من به شهر رسیدم همهمه ای در میان مردم بود که انگار درباره افتتاح یکی از شعبه های جدید « شش پرچم» ( پارکهای  تفریحی معروف) صحبت می کنند. بویژه شرکت به نماد فرصت برای منطقه تبدیل شده است. بایرون براون، شهردار بافلو گفت: « اکنون که سولار سیتی با شرکت ایلان ماسک ادغام شده چشم های جهان را به بافلو آورده است.»


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ