اسنپ در آمریکا افت 35 درصدی سهام را تجربه کرد

Traders follow the IPO for Snap Inc. at the New York Stock Exchange, Thursday, March 2, 2017. (AP Photo/Richard Drew)

اسنپ از مارچ 2017 که وارد بورس آمریکا شد تا به امروز 35 درصد افت سهام را تجربه کرده است .  هر سهم این شرکت اخیرا 69/ 15دلار معامله شد و در حال حاضر بیشتر سرمایه‌گذاران Snap از جمله بانک‌های قدرتمندی که به دولتی شدن این شرکت کمک کرده‌اند بلا تکلیف هستند. این خبر بدی است اما نکته اینجاست که اسنپ تنها شرکتی نیست که در ماه‌های اول بعد از عرضه اولیه سهام در بازار با چالش روبه‌رو می‌شود. فیس‌بوک که در حال حاضر یکی از ارزشمندترین شرکت‌های دنیا است، در روزهای اولیه بعد از ورود به بورس روزهای سختی را تجربه کرد: سهام فیس‌بوک به مدت یک سال تمام با قیمتی کمتر از قیمت عرضه اولیه، سهام خود، معامله می‌شد. در روز چهارم سپتامبر همان سال تقریبا سه ماه و نیم بعد عرضه اولیه، قیمت سهام فیس‌بوک به رقم فوق‌العاده پایین 55/ 17دلار یعنی 58درصد کمتر از اولین سهام عرضه شده این شرکت ‌(که رقم 05/ 42دلار بود) رسید. البته شرکت اسنپ، فیس‌بوک نیست و این دو شرکت در دو مرحله مختلف از توسعه، برای عمومی شدن قدم برداشتند.

 

شرکت اسنپ هنگام عرضه اولیه سهام، رشد سریع‌تری نسبت به فیس‌بوک داشته است و در نقطه مقابل، شرکت فیس‌بوک هنگام عرضه IPO ثبات بیشتری را تجربه می‌کرد. فیس‌بوک طی یک سال قبل از عرضه اولیه سهام، 7/ 3میلیارد دلار درآمد داشت، درحالی که اسنپ سال گذشته تنها 400میلیون دلار درآمد کسب کرده است. علاوه بر این، کاربران فیس‌بوک هنگام عرضه IPO، روز به روز افزایش پیدا می‌کردند. طبق گزارش‌ها، فیس‌بوک طی یک سال قبل از عرضه اولیه سهام، به‌صورت روزانه 39میلیون کاربر جذب می‌کرد و در پایان سال 2011 حدود 483میلیون کاربر داشت. ولی اسنپ در سال قبل از عرضه IPO، روزانه تنها 13میلیون کاربر جدید داشت و در پایان سال 2016 تعداد کل کاربران این شرکت به 158میلیون نفر می‌رسید.

بزرگ‌ترین سوالی که برای فیس‌بوک بعد از عرضه اولیه سهام وجود داشت این بود که آیا می‌تواند بخش تبلیغات پر درآمدی داشته باشد یا خیر. جواب این سوال خیلی زود مشخص شد و حالا تبلیغات، 83درصد از کل درآمد این شرکت را تشکیل می‌دهد. اما بزرگ‌ترین مشکل اسنپ، فیس‌بوک است! رقابت بین این شبکه‌ها زیاد است و این شرکت تحت فشار زیادی از طرف فیس‌بوک و اینستاگرام قرار دارد که برخی از بهترین قابلیت‌های اسنپ را کپی می‌کنند. اما مساله اصلی این است که اسنپ با وجود چنین فضای رقابتی شدیدی نباید ناامید شود.

این شرکت تنها چند سال عمر دارد و کسب‌وکار تبلیغاتی این شرکت بسیار نوپا است. مساله اصلی که وجود دارد، تعداد کاربران این شبکه است که رشد کمی دارد. دلیل این رشد کم از یک طرف به خاطر وجود شرکت رقیب، فیس‌بوک است و از طرف دیگر به دلیل مخالف مدیر عامل این شرکت- Evan Spiegel- تکنیک‌های افزایش کاربر مانند Push Notifications از سوی این شبکه اعمال نمی‌شود. شرکت‌هایی که بخش تبلیغات به‌عنوان اصلی‌ترین بخش کسب و کار آنها محسوب می‌شوند باید رشد مداوم و نسبتا سریعی داشته باشند. شرکتی مانند فیس‌بوک به این هدف رسیده و شرکتی مانند اسنپ امیدوار است برسد.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ