استارت آپی برای تحصیلات دانشگاهی رایگان

آدام براون برای معرفی استارت آپ خود دست به یک فعالیت هیجان انگیز زد . او شخصاً با تمامی متقاضیان پذیرفته شده در دانشکده­ ی استارت­آپ MissionU خود تماس گرفت تا خبر خوب را به آن­ها برساند: «شما پذیرفته شدید.»

مشخصاً هیچ یک از مدیران موسسات آکادمیک سنتی دست به چنین کاری نمی­زند. ولی چنین کاری از آدام براون بر می­ آید. MissionU یک استارت­ آپ سودمحور مستقر در سن­ فرانسیسکو است که کلاس اول آن تنها 25 دانشجو دارد که شرکت آن­ها را «پیرو» می­نامد. ولی این 25 نفر از میان 4700 نقر گلچین شده ­اند. براون می­ گوید: «نرخ پذیرش ما کمتر از یک درصد است. نرخ پذیرش هاروارد 5 درصد است.» اون پیش­ بینی می­ کند که تا سال 2020، چند هزار دانشجو در این دانشکده­ ثبت نام کنند و در سال­های بعد از آن این رقم به ده­ها هزار برسد.

 

کتابچه ­ی راهنمای یک دوره­ ی MissionU

اعتبار: حسن نیت شرکت

MissionU ، برنامه­ای یک­ساله ارائه می­کند که در آن زمینه­ هایی به صورت جامع مورد بررسی قرار می­گیرند که استخدام ­کنندگان بسیار به دنبال آن­ها هستند. چنین زمینه­ هایی شامل تحلیل داده و هوش اقتصادی می­باشند. MissionU در عین حال مهارت­های کاری همانند همکاری و تفکر انتقادی را آموزش می­دهد. MissionU نسبت به سایر استارت­ آپ­ های جایگزین آموزش سنتی، گزارش منحصر به فرد وسوسه­ انگیزی ارائه می­دهد. اولاً هیچ شهریه ­ی پیشاپیشی وجود ندارد. دانشجو هیچ بدهی به دانشکده ندارد، مگر آن که او شغلی به دست آورد که درآمد سالیانه­ ی آن در سال حداقل 50000 دلار باشد که در این زمان، 15 درصد حقوق دانشجو به مدت سه سال به MissionU می­رسد. براون می­ گوید: «به صورت متوسط، دانشجوی دانشگاه سنتی اقساط بدهی خود به دانشگاه را در عرض 21 سال پرداخت می­کند. در مورد ما این مقدار حداکثر 36 ماهه است.»

تفاوت بارز دوم آن است که براون با برخی از پرطرفدارترین استخدام ­کننده­ های دنیای فناوری مشارکت داشته است که به صورت مستقیم بر روی برنامه­ ی تحصیلی تأثیر می­گذارند. کارکنان MissionU به صورت منظم با مدیران استخدام­ کننده و سران دپارتمان­ها در شرکت­هایی همانند واربی پارکر، لیفت، بیرچباکس، اسپاتیفای، کاسپر، هریز و بوبونوس ملاقات می­کنند. دانشکده بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط شریکان در ارتباط با نیازهای نیروی کاری رشته­ ها را شناسایی می­کند، مدرسین را استخدام می­کند، و درس­ها را تغییر می­دهد. شریکان همچنین در حال توسعه ­ی مطالعات موردی قابل تدریس به صورت مشترک با MissionU هستند و MissionU پذیرای سخنرانان و مدرسان مهمان در برنامه­ های خود خواهد بود. در قبال این موارد، شرکت­های مذکور برای استخدام استعدادهای فارغ­التحصیل شده از MissionU در اولویت قرار می­گیرند.

تونی واگنر که یک محقق ارشد در انستیتو خط ­مشی یادگیری دانشگاه هاروارد و مشاور MissionU است می­گوید: «چنین همکاری بین جوامع کسب­­ و­کار و آکادمیک حیاتی است و مشابه آن را در کشورمان نداریم. شرکت­های بیشتری به صورت روزافزون می­گویند که مدرکی که شما دارید چیست؟ این گواهی چیرگی شما نیست، بلکه گواهی زمانی است که بر روی صندلی­های کلاس نشسته­ اید.»

واگنر می­گوید: «MissionU در حال آموزش مهارت­های ضروری برای موفقیت فرد بزرگسال است.»

یک مسیر جایگزین برای «افراد در شروع زندگی حرفه­ ای»

بنیان­گذار MissionU یک کارآفرین اجتماعی 33 ساله است که زندگی خود را به عنوان یک سرمایه­ دار گرسنه آغاز کرد. بروان تا مقطع راهنمایی مسیر حرفه­ای (بانک­دار سرمایه­گذاری) و هدف زندگی (میلیاردر) خود را تعیین کرد. در سن 16 سالگی، او شغلی تابستانی در یک صندوق تأمینی به دست آورد.

ضربه­ی ناگهانی براون برای تغییر جهان در خلال سال دوم تحصیل وی در دانشگاه براون به وجود آمد. وی در حالی که در حال گذشتن از چهار قاره در طول مدت یک ترم در دریا بود، محرومیت را به چشم خود دید. او نتیجه­گیری کرد که موقعیت به شکل آموزش بهترین سلاح در برابر فقر بود. در سال 2008، براون سازمان غیرانتفاعی خود با نام مدادهای پیمان را تأسیس کرد که تا به امروز بیش از 400 مدرسه در سراسر کشورهای در حال توسعه ساخته است.

وقتی براون در کل کشور مسافرت می­کرد و با دانشجویان دانشگاه­ها در ارتباط با تجاربش صحبت می­کرد، آن­ها اغلب در ارتباط با آموزش خود می­ گفتند. بروان می­گوید: «آن­ها می­گفتند که احساس می­کنند که در کلاس درس چیزی راجع به آن چه در دنیای واقعی باید برای به دست آوردن و حفظ شغل مورد علاقه­ ی خود نشان دهند یاد نمی­گیرند. مشکل دیگری که به من می ­گفتند آن بود که آنقدر وام­ های سنگینی گرفته بودند که مطمئن نبودند بتوانند از عهده­ ی آن­ها برآیند.»

مسائل شخصی شد. در سال 2015، بروان با تهیلا ووسلویتز نامزد کرد. او یک طراح داخلی بود که به خاطر سختی مالی دانشگاه را رها کرده بود. بروان می­گوید: «اون بیش از 100000 دلار وام دانشجویی گرفته بود و مدرک لیسانسش را هم نگرفته بود. مشکلات زندگی او کاملاً فلج­ کننده بود.»

بروان در تحقیقات بعدی خود به این موضوع پی برد که به گفته­ ی صندوق ذخیره ­ی فدرال نیویورک، میزان بدهی وام دانشجویی امریکایی­ها بیش از 1.3 ترلیون دلار بود و این نوع بدهی تنها بدهی است که از طریق اعلام ورشکستگی نمی­توان از آن فرار کرد. علاوه بر این، تنها 19 درصد دانشجویان ثبت نام کرده دانشگاه­های سنتی را در چهار سال مشخص شده به پایان رساندند (بنا به گفته ­ی گروه مدافعان و تحقیقات غیر انتفاعی).

MissionU به دانشجویان برای کار در پروژه ­های مختلفی کمک می­کند که در این پروژه­ها، مسیر مطلوب برای زندگی دانشجویان و شغل حرفه­ای آن­ها بررسی می­ شود .

اعتبار: حسن نیت شرکت

بروان MissionU را به عنوان جایگزینی برای آن چه وی «افراد در شروع زندگی حرفه­ای» می­نامد در نظر داشت. این­ها افرادی بین 19 تا 29 سال هستند که سریع­ترین مسیر ممکن برای یک شغل خوب با کوچکترین هزینه­ی پیش­پرداخت را می­خواهند.

نزدیک­ترین گزینه­ی موجود کمپ­های بوت فناوری همانند هک راکتور و گالوانایز هستند که شهریه دریافت می­کنند. برای مثال، دانشکده­ ی فلت ­آیرون شناخته شده ­ترین این نوع کمپ­ه ا است که یک برنامه­ ی 15 هفته­ ای بسیار گلچین ­شده با نرخ 98.5 درصد قرارگیری است که 15000 دلار هزینه به دنبال دارد. برنامه­ های آنلاین مجانی همانند کد آکادمی برای هدایت مستقیم دانشجویان به شغل­های با درآمد بالا طراحی نشده ­اند.

براون که حس می­کرد موقعیتی وجود دارد، یک CEO جدیدی برای شرکت مدادهای پیمان پیدا کرد و 3 میلیون دلار سرمایه­ی مرحله­ ی کشت را جذب کرد که بیشترین بخش آن مربوط به فرست راند کپیتال بود. جذب شرکای تجاری بزرگ مشکلات کمی به دنبال داشت. مدادهای پیمان در کنار بسیاری از جذاب­ترین شرکت­های عصر حاضر رشد کرده بود که برخی از آن­ها برای پشتیبانی از آن تبلیغ کرده بودند. براون در گذر زمان با کارآفرین­ هایی همانند نیل بلومنتال از شرکت واربی پارکر و هیلی بارنا از شرکت بیرچباکس دوست شده بود.

و پیشنهاد او در میان رهبران شرکت­های در حال رشدی طنین افکند که خطوط استعدادی آنها هرگز به اندازه کافی کامل نیستند. نیل پاریخ، یکی از بنیان­گذاران و همچنین COO شرکت تشک آنلاین کاسپر و یکی از اولین شرکای MissionU می­گوید: «من و سایر بنیانگذاران 25 درصد وقت خود را وقف مصاحبه و استخدام می­کنیم. ما مایلیم اولین شرکتی باشیم که در هر آن چیزی که به ما دسترسی ترجیحی به افراد باهوش بدهد، وارد می­شود.»

پاریخ می­گوید: «بسیاری شغل­های فنی وجود دارند که برای آن­ها مدرک چهارساله الزامی نیست. مادامی که بلوغ احساسی و مهارت­ های فنی دارید، شما می­ توانید بسیار مناسب باشید و ارزش آنی اضافه کنید. در نتیجه، این موضوع عالی خواهد بود.»

صلاحیت بهتر از اعتبار

از میان 4500 درخواست­کننده­ی پیروان اول MissionU، 17 درصد مدرک کارشناسی دارند. براون می­گوید: «باقی آن­ها سطوح مختلف تجربه­ ی دانشگاهی دارند، ولی از لحاظ مالی نمی­توانند یا نمی­ خواهند به تحصیل خود ادامه دهند. فرآیند درخواست دانشکده شامل تمرین­های حل مسئله ­ی آنلاین، و یک مصاحبه، یک مقاله، و یک چالش گروهی است که شامل یک ارائه و ارزیابی از خود و همتایان می­باشد.»

این برنامه به سه بخش تقسیم می­شود که دو بخش در کلاس­های درس زنده­ ی مجازی تشکیل می­شوند. در بخش اول، دانشجویان آن چه براون مهارت­ های بنیادی می ­نامد (همانند مدیریت پروژه، نوشتار کسب و کار، و کار گروهی) را یاد می­گیرند. بخش بعدی بررسی عمیق رشته­ های دانشجویان است که توسط متخصصین معتبر که در حال حاضر در صنعت کار می­کنند یا اخیراً کار کرده­ اند تدریس می­شود. بر اساس بازخورد شرکای شرکتی MissionU، اولین کلاس بر روی تجزیه و تحلیل داده­ها متمرکز خواهد بود که موضوعی است که در آن به گفته­ی براون صلاحیت نسبت به اعتبار و مدرک ارجحیت دارد.

بنیان­گذار مشترک آدام براون (بالا سمت چپ) میزبان یک جلسه­ ی اطلاع­رسانی با درخواست­ دهندگان مرحله­ی نهایی MissionU است.

اعتبار: حسن نیت شرکت

دانشجویان در جلسه­ ی نهایی برای کارآموزی­ ها گروه ­بندی می­شوند و اغلب این کارآموزی­ها در شرکت­های کوچک و شرکت­های غیرانتفاعی نیاز به کمک خواهد بود (شرکت­های همکار هم ممکن است کارآموزی ارائه دهند. پاریخ می­گوید شرکت کاسپر تمایل به این کار دارد). بیشتر کار نیز به صورت مجازی انجام می­شود، ولی برخی کارها به صورت حضوری انجام می­گردد. در طول سال، دانشجویان همچنین با همکلاسی­ های خود در کمپ­های شرکت­های همکار یا در محیط ­های کاری مشارکتی دیدار می­کنند. برای تسهیل این برهمکنش، دانشجویان ملزم می­ شوند تا در محدوده­ی 50 مایلی مقر گروه زندگی کنند. جای تعجب نیست که مقر اول در بی آرنا است.

بروان می­گوید که شرکت مقیاس­ بندی را با اضافه کردن مناطق، رشته­ ها و تاریخ­های شروع انجام می­دهد. اولین گروه 25 دانشجو کلاس­های خود را در سپتامبر و گروه دوم کلاس­های خود را در ژانویه و گروه سوم کلاس­های خود را در می آغاز می­کنند. براون امیدوار است که گروه­ های چندگانه را به صورت همزمان و با فواصل زمانی کمتر تشکیل دهد.

براون می­گوید که شریکان MissionU برای استخدام از بدنه­ ی دانشجویان در حال فارغ­ التحصیلی و تازه­ کار دسترسی ترجیحی خواهد داشت. گروه­های در حال فارغ­ التحصیلی دارای ویژگی­های برتر زمینه­ های فنی هستند. بروان انتظار دارد که مدل بدون پرداخت پول دانشکده گروه­های اجتماعی-اقتصادی را جذب کند که به صورت کمرنگ­تری در دانشگاه­های سنتی معرفی می­شوند.

براون می­گوید: «افراد زیادی وجود دارند که موقعیت­های آنان به سبب دلایل مالی از میان می­ روند، یا کارهای مختلفی داشته­اند ولی فرصت واقعی برای ساختن آینده­ ی شغلی نداشته­ اند. ولی آن­ها باهوش هستند و انگیزه دارند. این برنامه می­تواند به آن­ها کمک کند تا شغل­های با حقوق مناسب و راضی­ کننده به دست آورند».

 

منبع : Inc


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ