چرا مارک زاکربرگ 10000 نسخهٔ فیسبوک را طی یک روز راه‌اندازی کرد؟

“سریع حرکت کن و همه‌چیز را بشکن” این شعاری است که مارک زاکربرگ سالهاست با آن زندگی کرده است. قبل از دستیابی به بزرگ‌ترین شبکهٔ رسانهٔ اجتماعی در زمین، اهالی نیویورک شبکهٔ ZuckNet را راه‌اندازی کردند. این شبکه در زمانی که او یک نوجوان بود به خانواده‌اش کمک می‌کرد بتوانند باهم ارتباط برقرار کنند.

“پدرم دندانپزشک بود و من در سالهای نوجوانی بودم و یک نکنه خوب این بود که مطب دندانپزشکی خیلی به خانه‌مان نزدیک بود و دندان‌پزشکان و متخصصان بهداشت باید اطلاعات بیمارانشان را باهم مطرح می‌کردند. پدرم به همراه رید هافمن، مجری پادکست‌های Masters Of Scale (مجموعه‌ای 10 اپیزودی که در آن بنیان‌گذاران LinkedIn و شرکای Greylock) با رهبران مشهور در مورد فرضیه‌های نامرسوم مربوط به تجارت درحال رشد گفتگو می‌کردند؛ بنابراین من سیستمی را درست کردم که پدر می‌توانست از طریق آن با افراد آن‌طرف اتاق ارتباط برقرار کند و همچنین می‌توانست با من و خواهرانم که در طبقهٔ بالابودیم ارتباط برقرار کند. من آن را ZuckNet نامیدم چون اساساً شبکهٔ کوچک ما در داخل خانهٔ زاکربرگ بود و برایمان یک‌جور سرگرمی بود؛ و این شبکه احتمالاً مقدمه‌ای برای نرم‌افزارهای اجتماعی مختلفی بود که من باگذشت زمان به آن‌ها دست‌یافتم.

 

تبلیغات

زاکربرگ بعدها در دانشگاه پایگاهی جمعی برای کلاس تاریخ هنر به همراه برنامه‌ای که به دانشجویان کمک می‌کرد بفهمند چه کلاسهایی را باید بگیرند ایجاد کرد. همهٔ آن‌ها اتفاقی، سریع و همراه با کاستی‌هایی ایجاد شدند. این رویکرد به او این امکان را داد که بازخورد کاربران را دریافت کند و محصولی تولید کند که مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

او به هافمن گفت: فکر می‌کنم موضوعی در ارتباط با راهبرد یادگیریِ تنها وجود دارد. اگر هر فرد چیزی را که عرضه می‌کند کامل نباشد، یک یا دو سال بعد بهتر خواهد شد و بهتر از این است که یک سال فقط منتظر دریافت بازخورد در مورد همهٔ ایده‌هایتان باشید.

 

زاکربرگ گفت: این چیزی است که ما هرروز در فیسبوک انجام می‌دهیم.

 

در هر نقطه از زمان تنها یک نسخه از فیسبوک در حال اجرا نیست. احتمالاً 10000 نسخه در حال اجرا است. اساساً هر مهندس در شرکت می‌تواند تصمیم بگیرد که چه چیزی را می‌خواهد بسنجد. در مورد موارد حساس قوانینی وجود دارد اما به‌طورکلی یک مهندس می‌تواند چیزی را بسنجد یا هر چیزی که برای سنجش یک تجربه لازم است را انجام دهد و سپس به نسخهٔ فیسبوک 10000 یا 50000 هزار نفر دست پیدا کنند. سپس متریک‌های مختلف و چیزهایی راکه به آن اهمیت می‌دهیم را بازخوانی می‌کنند. مردم چگونه کانکت می‌شوند؟ چگونه چیزی را به اشتراک می‌گذارند؟ آیا آن‌ها در این نسخه دوستان بیشتری خواهند داشت؟ البته؛ و متریک‌های تجاری مانند راه‌اندازی این سرویس چقدر هزینه خواهد داشت؟ چقدر سود خواهیم داشت؟

 

زاکربرگ با انجام این کار زنجیره‌ای دائمی از بازخورد ایجاد کرد که به فیسبوک امکان می دهدفرضیهٔ آن‌ها را امتحان کند.

 

او در این پادکست اظهار کرد: “ارائهٔ ابزاری که مردم به‌وسیلهٔ آن بتوانند به این داده‌ها دست پیدا کنند بدون بحث در مورد اینکه آیا قبل از سنجش موضوعی نظرشان در مورد لایه‌های مدیریتی خوب است یا نه به آن‌ها امکان می‌دهد که سریع‌تر حرکت کنند. اگر این ابزار مؤثر نباشد آن را به مستندات تمامی درس‌هایی که تاکنون گرفته‌ایم اضافه می‌کنیم و اگر مؤثر باشد می‌توانیم این تغییرات کوچک را به شالودهٔ فیسبوک اضافه کنیم؛ که برای هرکس که درحال تلاش برای پیشرفت است یک خط مبنای جدید است.

 

رویکردی که زاکربرگ به آن مشهور است “سریع حرکت کن و همه‌چیز را بشکن” بیشتر از موردی که در بالا توضیح داده شد، به پایگاه‌های رسانهٔ اجتماعی کمک کرد که سریعاً رشد کنند. به گفتهٔ هافمن، بنیان‌گذار LinkedIn و شریک Greylock، این رویکرد برای کارآفرینان مناسب‌ترین است.

 

هافمن در Master Of Scale گفت: اگر از اولین تولیدی که داشته‌اید شرمسار نیستید، بدانید آن را خیلی دیر عرضه کرده‌اید. روشی که کارآفرینان از طریق آن می‌توانند محصولی عالی تولید کنند از طریق زنجیرهٔ دائم بازخورد با مشتری‌های واقعی است که از آن کالا استفاده می‌کنند.

برای دسترسی به مکالمات بیشتری از هافمن و زاکربرگ به آخرین اپیزود سری جدید گوش دهید. می‌توانید از طریق پایگاه‌های Apple،Goggle،Stitcher و دیگر پایگاه‌های در حال انتشار به اپیزودهای جدید دسترسی پیدا کنید.

منبع : Entrepreneur.com


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ