چگونه باهوش ترین افراد جهان مسائل را سریعتر یاد می گیرند؟

به عنوان یک کارآفرین سخت­کوش شما با انوع مختلفی از چالش­ها روبرو هستید، که هر یک برای رشد بیشتر کسب ­و کارتان باید حل شوند.

اما برای یافتن راه ­حل، شما باید ذهن خود را به یادگرفتن مفاهیم جدید و بعضاً پیچیده وا دارید. این فرآیند یادگیری می­تواند ساعت­ها، و بسته به ماهیت چالش پیش رو برخی اوقات حتی بیشتر به طول انجامد.متاسفانه، شما اغلب فاقد این گنجینه از وقت اضافی هستید.

بدتر آنکه، به یاد آوردن اطلاعات وقتی سرتان بیش از حد شلوغ است و استرس دارید دشوار می­شود، اما اگر نتوانید آنچه را یاد گرفته اید به خاطر آورید هیچگاه دانش لازم برای حل مشکلات ناآشنا را بدست نخواهید آورد.

خوشبختانه، راه­ حل ساده­ای وجود دارد.

ریچارد فاینمن[1]، فیزیک­دان برنده جایزه نوبل، راه­ حل هنرمندانه­ ای برای یادگیری سریع هر چیزی و حفظ طولانی مدتتر آن در ذهن بدست آورد. در اینجا تکنیک ابداعی او و شیوه استفاده از آن در زندگی­ و کسب­وکارتان را معرفی می­کنیم.

تکنیک فاینمن

مبنای تکنیک یادگیری فاینمن این است: پیش از آنکه بتوانید چیزی را به طور واضح توضیح دهید، باید آنرا کامل درک نمائید.

برای فاینمن، یادگیری شامل به خاطر سپردن مفاهیم پیچیده نیست بلکه بر ساده ­سازی فهم آنها متمرکز است. در نهایت، هر چه فهم چیزی راحت­تر باشد، به خاطر سپردن آن ساده ­تر است.

تکنیک فاینمن می­تواند در یادگیری هر چیزی به شما کمک کند. اما شما برای حل مشکلات کسب­ وکار اینجائید، نه بردن بازی Trivial Pursuit. برای کسب بیشترین منفعت از این تمرین، بر یادگیری مفاهیمی متمرکز شوید که با چالش­های خاص در کسب ­وکارتان مرتبطند.

مرحله 1: انتخاب موضوع

نام موضوع خود را بر روی یک تکه کاغذ سفید بنویسید. انواع مختلفی از مطالب خواندنی را در زمینه آن موضوع بیابید (بلاگ­ها، کتاب­ها، پادکست­ها). هر بار که چیز جدیدی در رابطه با موضوع خود یاد می­ گیرید آنرا به صفحه خود اضافه کنید.

مرحله 2: آموختن آن به یک کودک

توضیحی برای موضوع خود ایجاد کنید و مطمئن شوید که تا حد ممکن ساده و واضح است. وانمود کنید که موضوع را به کلاسی پر از کودک آموزش می­دهید – افرادی با واژگان محدود که اصطلاحات پیچیده را درک نمی­کنند.

مردم تمایل به پیچیده ­سازی توضیحات خود دارند تا نقایص در درک خود را پنهان نمایند. با ساده نگه داشتن مطالب، و تنها ترسیم مفاهیم ضروری و روابط میان آنها، سریعاً محل شکاف­های موجود در دانش خود را مشخص خواهید نمود.

مرحله 3: ساده ­سازی

اوقاتی وجود دارد که در آن مفاهیم مهم را فراموش می­کنید، یا به سختی تقلا می­کنید مطالب را به طور شفاف توضیح دهید. این به معنای فرا رسیدن زمان بازگشت و مطالعه است!

مطالب آموزشی خود را با دقت بیشتر مرور کنید و شکاف­های در دانش خود را پر کنید. برای ایجاد توضیحات ساده، باید آن چرا می­خوانید تفسیر و درک نمائید نه اینکه تنها به طور سطحی صفحات را بخوانید. بنابراین، به مطالعه یادداشت­های خود ادامه دهید تا زمانیکه به شکل مطمئنی بتوانید موضوع خود را با اساسی­ ترین تعابیر توضیح دهید.

به طور طبیعی، برخی مفاهیم انتزاعی ­تر و پیچیده ­تر از دیگر مفاهیم اند. در این حالت، لازم است که موضوع را بجای یک توضیح واحد که مکاتبه آن بیش از حد نامنظم و دشوار است به تعدادی توضیحات کوچک­تر و به هم پیوسته بشکنید.

مرحله 4: تکرار

حتی توضیحات خوب را نیز می­توان ساده­تر نمود. به بازدید مطالب اصلی، افزودن یاداشت­ها و اصلاح توضیحات­تان ادامه دهید. پیش از آنکه بفهمید به طور کامل بر موضع مسلط شده اید.

همین است! تکنیک فاینمن بسیار ساده است، و همین امر دلیل اثربخشی زیاد آن می­باشد.

با تمرکز بر خلق توضیحات شفاف و ساده، به سرعت مفاهیم جدید را درک و به خاطر خواهید سپرد. پس چالش­های کسب ­وکارتان را تعیین کنید، موضوعات­تان را انتخاب نمائید، مطالعه کنید، و به ساده­ سازی توضیحات­تان ادامه دهید تا این دانش جدید محکم در ذهن شما جای گیرد. بدین ترتیب، انواع مختلفی از چالش­های کسب­ وکار را حتی پیش از دانستن آنها حل خواهید نمود.

[1] Richard Feynman

 

منبع : Entrepreneur.com


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ