تمامی خبرها از کنفرانس F8 فیسبوک تاکنون

از زمان آغاز کنفراس 2017 توسعه­دهنده F8 فیس­بوک در سه­ شنبه، غول­های رسانه­­ های اجتماعی اطلاعیه­ های بسیاری را درباره ویژگی­های جدید کاری آن منتشر کرده اند. مطالب بسیاری از پیشرفت­های انجام شده در واقعیت افزوده تا دستیاران مجازی[1] را می­توان برای آخرین ارائه­ ها از جانب زوکربرگ[2] و شرکت مطالعه نمود.

واقیعت افزوده

حین نطق اصلی خود، زوکربرگ بر اشکال مختلف فن­اوری AR که بزودی می­توانند بر روی گوشی­های هوشمند ظاهر شوند تاکید نمود. او خبر از نمای اولیه ابزارهائی دارد که به کاربران امکان قراردادن اشیای مجازی در مکان­های حقیقی، همچون یادداشتی بر روی یک یخچال یا یک اثر هنری بر روی دیوارهای سفید خالی را می­دهد. دریک نمایشگاه، او توانائی تبدیل تصاویر مسطح به صحنه­ های سه بعدی و جای­گذاشت جهات یا تنظیم یک gameboard را نشان داد.

دوربین

دو ابزار اکنون در دوربین اپلیکیشن فیس­بوک وجود دارد. AR Studio در نسخه closed beta ارائه می­شود، و توسعه ­دهندگان می­توانند درخواست دسترسی برای ایجاد افکت­هائی بر پایه تشخیص اشیاء را بدهند (تصور کنید امواج بخار مجازی از یک فنجان قهوه برمی­خیزد). Frame Studio در دسترس عموم است و به کاربران امکان ایجاد جای­گذاشت­ها و فیلترهای تصویر شخصی را می­دهد.

واقعیت مجازی

شرکت اعلام کرد که راه­ اندازی بتای یک اپلیکیشن واقعیت مجازی اجتماعی Facebook Spaces نام گرفته است. اگر دارای یک هدست Oculus Rift هستید، با این اپلیکیشن می­توانید یک آواتار کارتونی ار خود بسازید و به همراه سه تن از دوستان­تان به طور مجازی در هر جائی که دوست دارید تصور کنید، از پاریس گرفته تا فضای خارج از جو زمین پرسه بزنید.

مسنجر

بنظر می­رسد فیس­بوک برای کسانی که دانلود اپلیکیشن مسنجر را تاکنون به تاخیر انداخته اند امید اغوای کاربران بیشتری را با نوید یک تجربه چندسطحی­ تر در سر می­ پروراند. در راس مشارکت حاظر با Spotify، مسنجر بزودی توانائی انجام بازی­هائی همچون Words With Friends را کامل کرده و توسعه یک Apple Music را نیز در راه عرضه دارد. کاربران همچنین چشم­ انتظار یک عملکرد پرداخت قبوض تلفن همراه در مسنجر برای خریدهائی نظیر بلیط رویدادهای مختلف هستند .

دستیار مجازی

M، پاسخ فیس­بوک به Siri و Alexa، اکنون می­تواند در مکالمات کاربران در مسنجر وارد شود. اگر کسی سوالی را درباره سفارش شام مطرح کند، M می­تواند پیشنهاداتی را ارائه نماید و سپس پنجره­ای را در اپلیکیشن باز کند که در آن کاربر می­تواند خرید را از طریق یک شخص ثالث انجام دهد.

چت­بات­ها یا ربات­های پاسخگو

در F8، شرکت همچنین Chat Extensions را راه­اندازی نمود. حال در مسنجر، یک چت بات می­تواند یک تجربه گروهی باشد تا یک تعامل یک به یک. برای مثال، گروهی ممکن است از ربات theScore برای پیگیری یک بازی یا ربات Kayak برای برنامه­ ریزی سفر استفاده کنند.

محافل توسعه­ دهندگان

به لطف هدف زوکربرگ در راستای ادغام دنیای دیجیتال با دنیای فیزیکی، فیس­بوک و یوداسیتی[3] در حال مشارکت برای سازماندهی گردهمایی در شهرهای سراسر کشورند که در آن توسعه ­دهندگان می ­توانند مهارت­های جدید را یاد گرفته و با هم کار کنند.

کنترل ذهن

در کنفرانس، رجینا دوگان[4]، رئیس بخش تحقیق و توسعه ساختمان 8 بخش پرتاب به ماه، گفت که او و تیمش در حال حاضر در حال کار بر یک رابط عصبی هستند که به فرد امکان تایپ تا 100 کلمه در دقیقه، تنها از طریق ذهن را می­دهد.

حسگرهای پوستی

ساختمان 8 همچنین درحال توسعه فن­اوری حسگرهای پوستی است که در اصل به فرد امکان شنیدن از طریق پوست را می­دهد. تیم در حال کار بر نرم­ افزار و سخت­ افزاری است که باعث می­شود پوست شیوه­ ای را تقلید کند که گوش و مغز  بدان طریق فرکانس­ های صوتی را پردازش می­کنند. این حلزون گوش مصنوعی به مغز اجازه می­دهد نمادها، کلمات، و الگوها را بر اساس آنچه فرد لمس می­کند تشخیص دهند.

یک دیدگاه جدید

در F8، شرکت همچنین یک جفت دوربین 360 درجه Surround – x24 و x6 – را به بازار معرفی نمود. دوربین­ها بعداً در همین سال تکمیل خواهند شد. شرکت قصد دارد مجوز این فن­اوری را در عوض یک مدل متن باز به سازندگان بدهد. سال گذشته، یک دوربین 360 درجه در F8 اعلان شد. بنابر گزارشات، هزینه تولید آن بیش از 25 هزار دلار بود.

اتصال به اینترنت

فیس­بوک چند ابتکار را در F8 در راستای هدف خود برای فراهم­ سازی اتصال به اینترنت در مکان­ هائی مطرح نمود که در حال حاضر دسترسی به اینترنت ندارند. Tether-Tennas هلی­کوپترهای کنترلی هستند که به صورت پشتیبان در زمانی عمل می­کنند که بلایای طبیعی اتصالات را قطع کرده اند. برنامه دیگر، پروژه Terragraph، از آنتن برای بستن شکاف­های در پوشش بی­سیم در شهرها استفاده می­کند. پروژه در دست اقدام Aquila بر هواپیماهای کنترل از راه دور برای ایجاد اتصال اینترنت کار می­کند.

خداحافظی با گوشی­های هوشمند؟

حین کنفرانس، مایکل آبراش[5]، دانشمند ارشد در Oculus Research، پیش­بینی نمود که تا سال 2022، عینک­های واقعیت افزوده در دسترس مشتریان خواهد بود و این محصول می­تواند محبوبیت گوشی­های تلفن همراه را تحت ­الشعاع قرار دهد.

[1]  augmented reality to virtual assistants

[2]  Zuckerberg

[3]  Udacity

[4] Regina Dugan

[5] Michael Abrash

منبع : Entrepreneur.com


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ