بهترین نصیحتهای بیل گیتس و وارن بافت برای دانشجویان دانشگاه

هر روز شما با استادی چیره‎دست در زندگی و کسب و کار (بیل گیتس و وارن بافت) برخورد نمی‎کنید.

همهمه ‎هایی هیجان ‎زده راهروهای سالن کنفرانس دانشگاه کلمبیا را در بعد از ظهر جمعه قبلی پر کرده بود و دانشجویان مشتاقانه منتظر پاسخ پرسش‎های خود توسط دو تاجر میلیاردر مشهور بودند.

این برنامه توسط چارلی رز از برنامه The Week شبکه PBS اداره می‎شد و در این برنامه این دو شخص تجربه‎های زندگی، افکارشان در مورد انسان دوستی و سیاست و چگونه مدیریت امپراتوری خود را با دیگران به اشتراک گذاشتند.

در صورتی که شما پخش زنده فیسبوکی این برنامه را از دست داده‎اید، در اینجا 7 نکته‎ای آورده شده است که گیتس و بافت به کارآفرینان مشتاق و جوان امروزی پیشنهاد دادند.

  1. اجازه دهید تا کنجکاویتان شما را راهنمایی کند.

طبق صحبت ‎های بافت، آن چیزی که او و گیتس به آن تمایل داشتند، حس تمایل به یادگیری بیشتر در مورد جهان بود.

ارضای حس کنجکاوی بافت از طریق خواندن کتاب و آزمایش‎ها برآورده می‎شد. «من در کتابخانه همین دانشگاه کلمبیا بودم که تمام زندگی من تغییر کرد». او گفت: «می‎توانید چیزهای بسیاری را یاد بگیرید.”

گیتس موافق بود و بر اهمیت خواندن و یادگیری تاکید می‎کرد. «تلاش می‎کنید و آنچه که باید اتفاق بیفتد را پیش‎بینی خواهید کرد و سپس وقتی که آن اتفاق رخ نمی‎دهد به این فکر می‎کنید که چه چیزی در مورد مدل من از جهان اشتباه است».

  1. جبران خوبی دیگران با خوبی کردن به انسان‎های دیگر.

“من بسیار شگفت‎زده بودم که او چگونه به این مدل گسترده از جهان رسیده است” گیتس در تمجید از تواضع و حس شوخ‌طبعی بافت گفت «او از کاری که انجام می‎دهد لذت می‎برد و آن را با افراد دیگر تقسیم می‎کند».

  1. اجازه ندهید تا شکست شما را از خطتان خارج کند.

زندگی می‎تواند مانند یک رولر کوستر باشد، که این استعاره را بافت و گیتس به خوبی درک می‎کردند. اگر گیتس پس از یکی از اولین سرمایه‎گذاری‎هایش متوقف می‎شد، شرکت Traf-O-Data کاملا شکست می‎خورد و او هرگز قادر به تاسیس شرکت مایکروسافت نبود.

  1. سعادت خود را دنبال نمایید.

بافت همچنین بر نیاز به پیدا کردن شغلی تاکید داشت که اشتیاق شما را افزایش دهد. «من همیشه به دانشجویان توصیه می‎کنم به‎دنبال کاری بگردید که اگر کاری هم نیاز نداشتید آن را انجام می‎دادید». او گفت: «تا زمانیکه آن را پیدا نکرده‎اید، دست از تلاش برندارید».

  1. تلاش کنید تا بر ترسهای خود غلبه کنید.

هنگامیکه بافت در دانشکده بازرگانی کلمبیا حضور داشت، وی از صحبت کردن در ملاء عام «وحشت داشت». به جای امتناع از صحبت کردن، تصمیم گرفت تا مهارتی که بیشتر از همه در آن کمبود دارد را توسعه دهد.

«یک آگهی [برای شرکت در یک کلاس گفت‎وگوی عمومی] را در نیویورک تایمز خواندم و برای شرکت در یک دوره نام‎نویسی کردم”. بافت گفت: «من 100 دلار پول نقد به آن مرد دادم. این امر زندگی من را تغییر داد».

  1. شانس تنها تا یک جایی مهم است.

شاید اگر یک کامپیوتر به مدرسه او آورده نمی‎شد، گیتس هرگز شرکت مایکروسافت را ایجاد نمی‎کرد. با بازگشت به عقب، گیتس دریافت که اشتیاق او و معرفی تراشه کامپیوتری کاملا همزمان اتفاق اقتاده است.

اما گیتس به بیش از فقط شانس وابسته یود. برنامه‎ریزی استراتژیک نیز به او کمک کرد تا در زمان تاسیس مایکروسافت «ریسک گریز» باقی بماند. او گفت: «همیشه مطمئن بودم که پول کافی برای پرداخت حداقل یک سال دستمزد همه کارکنان را داریم» و افزود که به عنوان مدیر عاملی 20 ساله کمی احساس عجیبی داشت.

همچنین بافت گفت که از سن 7 یا 8 سالگی برای سرمایه‎گذاری «مشتاق» بود و داشتن خلق و خویی مناسب به او این اجازه را می‎داد تا برای خودش تصمیم‎گیری کند.

  1. اجازه دهید تا روابطتان به شما کمک کند.

هم بافت و هم گیتس، اهمیت حفظ روابط خوب را به مخاطبان یادآوری کردند. بافت گفت: «شما در جهت مردمی حرکت می‎کنید که با شما شریک هستند”. “شما باید با افرادی معاشرت کنید که می‎خواهید شبیه به آنها باشید».

گیتس کاملا موافق بود و سپس در مورد همسرش ملیندا و کاری که او برای بنیاد گیتس انجام می‎دهد، صحبت کرد. «تو همیشه برای کمک به آنها در آنجا هستی و بالعکس».


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ