اولین سرمایه‎گذاری جمعی که موجب سرمایه‎گذاری‎های 850 میلیون دلاری در کسب‎وکارهای نوپا شد

در سال 2008، دینی رینگلمن 29 ساله به‎همراه سالوا روبین و اریک شل سایت ایندیگوگو را با هدف دموکراتیزه کردن بودجه کسب و کارها و پروژه‎های خلاقانه راه‎اندازی کردند. یا حداقل این موضوع نحوه توصیف کارشان به دیگران بود چراکه عبارت سرمایه‎گذاری جمعی آنچنان شناخته شده نبود.

رینگلمن بیان می‎کند که امروزه و با گذشت نزدیک به یک دهه از راه اندازی سایت ایندیگوگو، بنیانگذاران آن دیگر «مردم تنها و دیوانه‎ای نیستند که تصور می‎کردند می‎توان از اینترنت برای جمع‎آوری پول» برای پروژه‎ها و کسب‎وکارها استفاده کرد. آنها شرکت‎های زیادی از جمله Crowdfunder، CircleUp و البته Kickstarter را دارند. در اواخر فوریه، کمپین‎های بالای 600.000 نفری ایندیگوگو بیش از 850 میلیون دلار را از طریق سایت جمع‎آوری کرد و هر کدام از 55 کمپین بیش از 1 میلیون دلار جمع‎آوری کردند. زمانی برای کمک کردن به فیلمسازان و تعداد انگشت شماری از کسب‎وکارهای محلی شناخته می‎شد اما حالا به‎عنوان سکوی پرتاب مناسبی برای کسب‎وکارهای نوپا و زمین آزمایشی مناسبی برای شرکت‎های بزرگ است. به‎عنوان مثال، متخصص هوش مصنوعی دانشگاه MIT ، Cynthia Breazeal نزدیک به 4 میلیون دلار برای ساخت ربات خانگی/دستیار مجازی با نام Jibo جمع‎آوری کرد که تا آخر امسال روانه بازار می‎شود. و همچنین واحد FirstBuild  جنرال الکتریک، یخ‎سازهای اپال را در Indiegogo راه‎اندازی کرد و نزدیک به 3 میلیون دلار بر روی این کار سرمایه‎گذاری شد.

رینگلمن پرانرژی درحالیکه در منطقه مشترک دفاتر سان فرانسیسکو شرکت نشسته است می‎گوید: «برای ما، این کار بسیار ساده بود». «اگر ایده‎ای دارید که هیچ قانونی را نقض نمی‎کند و یا هیچگونه آسیبی ایجاد نمی‎کند، حق دارید تا برای کارتان سرمایه‎گذار جذب نمایید».

در حال حاضر، این آگاهی مشترک وجود دارد که جهان سرمایه‎گذاری مخاطره‎آمیز را تقریبا سفیدپوستان و مردان تشکیل می‎دهد و داستان‎های ترسناکی از اینکه مؤسسان زن در چنین محیط‎هایی با چه مسائلی روبرو خواهند شد با نظمی ناامیدکننده ادامه دارد. اما داده‎های ایندیگوگو از سال 2010 نشان می‎دهد که 42 درصد از کمپین‎هایی که به بودجه موردنظر خود رسیده‎اند، توسط زنان اداره شده‎اند. (و رینگلمن می‎گوید که نیمی از 12 فیلمی که از طریق ایندیگوگو تامین سرمایه شده است و امسال به Sundance راه یافته‎اند، توسط زنان یا رنگین‎پوستان تولید شده اند.) موفقیت در سایت به ارتباطات قدیمی بستگی ندارد، بلکه به امتیاز بیشتر «Gogofactor» وابسته است: هرچقدر که شما سخت‎تر کار کنید (با رشد کمپین سرمایه جمع نمایید و حامیان خود را در جریان کار قرار دهید) ایندیگوگو پروژه شما را بیشتر ترویج می‎دهد.

این امر به موفقیت‎های تعجب آوری در کسب و کار منتهج می‎شود. یکی از کمپین‎های اصلی ایندیگوگو برای یک جفت هدفون با بلندگویی شبیه گوش گربه بود که از طریق آن کاربران می توانستند موسیقی را برای بقیه جهان پخش کنند. ونکینگ یان و ویکتوریا هو (هر دو فارغ التحصیل اخیر دانشگاه برکلی) زمانیکه کمپینی در سال 2014 برای هدفون گوش گربه‎ای Axent راه اندازی کردند، اطمینان نداشتند که بتوانند به هدف 250،000 دلاری خود برسند. هو می‎گوید «این فقط یک پروژه جانبی بود که عملیاتی شد درحالیکه دیگر پروژه‎ها عملیاتی نشدند». او تصور می‎کرد که هدفون‎هایی که در سال قبل توسط یان طراحی‎شده‎اند ممکن است توجهات را به سمت خود جذب کند اما توسط سرمایه‎گذاران کار بسیار نویی تلقی شود. این کمپین 3.5 میلیون دلار جمع‎آوری کرد و سفارشی در حدود 2500 تا 20000 برای آن تخمین زده شد. این دو با Brookstone برای تولید دستگاه قرارداد بستند.

یکی ار بنیانگذاران گفت: «این فقط یک پروژه جانبی بود» و سپس 3.5 میلیون دلار در ایندیگوگو برای آن سرمایه‎گذاری شد.

رینگلمن می‎گوید: «در تلاش هستیم تا تمامی موانعی که باعث می‎شود برای موفقیت نیازمند شانس باشید را از بین ببریم». وی می‎گوید که یک مکالمه آخر شب با مادرش الهام بخش او برای ایجاد شرکتش بود. (او بیاد آورد که گریه می‎کرد و نمی‎توانست به یک فیلمنامه‎نویس مبارز برای ساختن فیلم کمک کند. مادرش به حرف‎هایش گوش داده بود. به او گفت که کاری در مورد آن انجام دهد «و سپس تلفن را قطع کرد».) اولین طریقی که ایندیگوگو برای رفع آن موانع اتخاذ کرد، از طریق سرمایه‎گذاری دسته جمهی  مبتنی بر کالا یا پاداش (جمع آوری پول با ارائه چیزهایی مانند تی شرت، دی وی دی و یا نمونه‎های اولیه محصول) بود. اما قوانین جدید فدرال به این معنی است که ایندیگوگو گزینه‎های بیشتری را برای ارائه دادن‎ها دارد: احکام نهایی بخش سرمایه‎گذاری جمعی JOBS (شروع‎کننده کسب‎وکارهای نوپای ما) در 16می ترتیب اثر داده شد. پس از آن هر سرمایه‎گذار می‎توانست منصفانه در کمپین‎های سرمایه‎گذاری جمعی شرکت کند.

سامانتا آبرامز یکی از بنیانگذاران و رئیس شرکت مواد غذایی ارگانیک امی که توسط ایندیگوگو بودجه آن تامین شده است می‎گوید: «به دلیل سرمایه‎گذاری جمعی، مردم به واقع شاهد رشد این کسب‎وکارها هستند». او و شریک زندگیش، ایان آبرامز، از ایندیگوگو برای جمع‎آوری 15،000 دلار سرمایه استفاده کردند تا برچسب‎های محصولات غذاییشان را که فاقد گلوتن، مناسب افراد گیاه‎خوار و ارگانیک بود را مجددا طرحی نمایند. آبرامز می‎گوید این امر به شرکت او کمک کرد تا توزیع محصولاتش را از 400 مکان در سال 2010 به 4000 مکان در سال جاری برساند.

کیکاستارتر، بزرگترین رقیب ایندیگوگو، تصمیم گرفت تا روشی مخالف رفتن از مسیر سرمایه‎گذاری جمعی عادلانه را اتخاذ کند. مدیر عامل شرکت Yancey Strickler گفته است که ارائه یکسان در پروژه‎ها برخلاف ماموریت سایتش  برای تامین بودجه پروژه‎های به ظاهر غیرقابل سرمایه‎گذاری است. اما ایندیگوگو قصد دارد اجازه دهد تا زمانیکه ایده در دسترس قرار گرفت، سرمایه‎گذاران غیرمعتبر (بخوانید: غیرمیلیونر) به‎طورمنصفانه بتوانند در سرمایه‎گذاری جمعی شرکت کنند.

برای رینگلمن، چالش‎های ناشی از ترکیب قواعد منصفانه جدید سرمایه‎گذاری جمعی احساس آشنایی داشت (کمی شبیه، آنچه که در زمانیکه عبارت سرمایه‎گذاری جمعی مطرح شد و با نگاه متعجبانه دیگران روبرو شد). او گفت: «این برچسبی برای صنعتی نیست که ما در حال ایجاد آن هستیم، بلکه ما بدنبال صنعتی هستیم که هدف آن زندگی بخشیدن به ایده‎هاست». «صنعت فعال‎سازی کارآفرینی هنوز عنوانی ندارد.»


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ