مهم ترین نکات برای یک Elevator pitch

تصور کنید که برای نخستین به یک جلسه جست و جوی کار می روید ، و سرپرست آنجا در یک لحظه تصمیم می گیرد که به مخاطبان فرصتی را بدهد که در مقابل گروه قرار بگیرند و یک ارائه آسانسوری داشته باشند . من چنین سناریویی را نزدیک به 10 سال پیش در مقابل 100 نفر مخاطب تجربه کردم . این موضوع به زمانی باز می گردد که من در حال تحول روحی بودم ، و اعتماد به نفس من نیز پایین بود .

بنابراین ، برای بقای مقدار کمی عزت نفسی که از من باقی مانده بود ، واکنش روانی من به چنینی رویدادی غیر منتظره بود زیرا به وضوح من برای محافظت از خودم در برابر چنین تجربه با القوه ای آماده نبودم . من فورا به دنبال یک راه فراری بودم برای همین به در خروجی اتاق نگاه کردم و بلافاصله اتاق را خالی کردم . از آن زمان ، مدت زیادی گذشته و برای من بسیار خجالت آور بود ولی الان از این حادثه تلخ با طنز یاد می کنم .از آن زمان البته باز هم موقعیت هایی برای ارائه های آسانسوری برای من ایجاد شد و من با غرور و اعتماد به نفس با مخاطبانم سخن گفتم .

ارائه آسانسوری برای همه موقعیت ها

خب ، چنین چیزی به نام ارائه آسانسوری برای تمامی موقعیت ها وجود ندارد . ارائه آسانسوری باید ارائه ای در مقابل جمعی از مخاطبین باشد و هدف آن استخراج پرس و جو های بیشتر است . فرصتی که پس از یک ارائه آسانسوری خوب ایجاد می شود این است که سبب توسعه یک گفت و گو با کسی می شود ، و امیدوارانه است که ، این گفت و گو سبب یک رابطه سودمند متقابل شود .

ارائه آسانسوری نباید یک ارائه تک صدایی باشد ، که اغلب اوقات خسته کننده ، غیر به یاد ماندنی و تقلیدی از کس دیگری است . ارائه آسانسوری باید مناسب با موقعیت باشد . ارائه آسانسوری که خارج از موقعیت باشد می تواند شرم آور باشد . در آخرین مهمانی شامی که دعوت بودم ، در کنار یک مردی نشسته بودم که با وی آشنا نبودم . پس از مدتی گپ و گفت با وی ، از وی پرسیدم ، “شغل شما چیست؟” وی پاسخ داد که من یک برنامه نویس در یک شرکت کوچک مخابراتی کوچک هستم . در این موقعیت من می توانستم بیخیال این موضوع بشوم و یا اینکه سوالات بیشتری را بپرسم که من دومین گزینه را انتخاب کردم و همین سبب ایجاد یک ارتباط دلپذیر برای هر دوی ما شد .

سوال اینجاست که ، چه تعداد ارائه آسانسوری یک جوینده کار باید آماده کرده باشد؟ اگر چه هیچ ارائه آسانسوری نباید طوری از پیش آماده شده باشد که زمانی که شما آن را بازخوانی می کنید انگار گوینده تبلیغات رادیویی هستید ، پس بهتر است بگوییم شما باید در حدود 3 ارائه آماده داشته باشید . اولین مورد باید در حدود 15 ثانیه کوتاه باشد . تمامی ارائه های آسانسوری شما که در مقابل مخاطبین است باید با نام خودتان در ابتدا شروع شود و با نام خودتان مججدا در پایان ارائه به انتها برسد . همچنین اطمینان حاصل کنید که صدای شما واضح و بلند باشد .

سپس ، به دلیل اینکه ممکن است مخاطب شما در خطر سر رفتن حوصلش قرار گرفته باشد ، زیرا صحبت های شما نیز مانند صحبت های افراد قبلی است ، شما باید متفاوت باشید – و گاهی اوقات باید غافل کننده باشید . یکی از مشتریان من همواره می گفت “من به این معروف هستم که زندگی یک خانمی را نجات دادم ” چنین صحبتی سبب جلب توجه مخاطبین به شما تا انتهای صحبت های شما می شود . و این دقیقا همان هدف گوینده است . بهتر است به طور مختصر در مورد کاری که انجام می دهید صحبت کنید ، و اینکه به چه افرادی کمک می کنید و اینکه مزایای کار شما چیست و چه چیزی برای ارائه به افراد دارید . لطفه نگویید من یک متخصص فناوری اطلاعات هستم . زیرا اینگونه بنظر می رسد که بقیه افراد از شما کمتر هستند ، یا اینکه نگویید من یک شریک در کسب و کاری انسانی هستم ، از کلی گویی پرهیز کنید . و همچنین نگویید من برای فلان کار اشتیاق دارم . هیچ کسی به جز خود شما به این موارد اهمیت نمی دهد ، و این خود ارزیابی به سادگی سبب نمی شود که شما به سادگی پس از یک جلسه گفت و گو به اهداف خودتان دست پیدا کنید .

دومین نوع از ارائه آسانسوری آن دسته ای است که باید در حدود 30 ثانیه طول بکشد . در اینجا نیز مجددا باید نام خودتان را در ابتدا و انتها بگویید ، و می توانید در مورد کاری که انجام می دهید صحبت کنید ، اگر موقعیت مناسب است می توانید به موقعیت کاری خودتان نیز اشاره کنید ، اما تمامی این موارد بستگی به موقعیت صحبت شما و نفر بعدی دارد . شما می توانید بگویید که تمایل دارید چه کاری را در ادامه فعالیت خودتان به صورت حرفه ای ادامه بدهید، در چه منطقه ای کار کنید و یا حتی اسم سه شرکتی که تمایل دارید در آنها فعالیت داشته باشید را نیز ذکر کنید . شاید برخی از مخاطبین در آنجا  دارای آشنایی در شرکت مد نظر شما هست و ممکن است بدین شکل شما را به آنجا معرفی کند .

سومین نوع از ارائه آسانسوری می تواند تا چند دقیقه طول بکشد . این ارائه برای افراد و نه برای گروه ها طراحی شده است . در اینجا مجددا ، هدف از این گفت و گو ادامه پیدا کردن گفت و گو و ارتباط با اشخاص است ، و هدف بعدی سود متقابل طرفین از یکدیگر است . زمانی که گفت و گو ادامه پیدا می کند و یک علاقه مشترکی ایجاد می شود ، هر دو طرفین ممکن است به این نتیجه برسند که می توانند به یکدیگر کمک کنند تا به منافع مشترکی برسند . و این تمامی هدفی است که از نگه داشتن رابطه‌ای در حال رشد وجود دارد: علاقه های مشترک .

صدای شما

علاوه بر محتوای ارائه آسانسوری شما ، مخاطب شما نیز باید تحت تاثیر صدای شما قرار بگیرد . اگر صدای شما انقدر یکنواخت باشد که آنها را یاد صدای GPS خودشان بیندازد مسلما کسل کننده خواهید بود و آنها شما را به یاد خواهند داشت ولی به عنوان فردی با صدای خسته کننده ، پس از صدای خودتان به بهترین شیوه ممکن استفاده کنید و به وضوح صحبت کنید . حتما واژه ها را به خوبی تلفظ کنید . و زمانی که از پروژه خودتان حرف می زنید سعی کنید که صدایتان ذوق و شوق داشته باشد ، و از صدای یکنواخت استفاده نکنید . سرعت صحبت کردن شما باید به نحوی باشد که فردی که به شما گوش می دهد کاملا متوجه حرفای شما شود . بسیاری از افراد زمانی که هیجان زده می شوند بسیار تندتر از مواقع عادی صحبت می کنند ، که این سبب می شود دیگر پیام واضح نباشد . افرادی که دارای لهجه خارجی هستند نباید احساس خجالت کنند . زیرا در مورد این قضیه کار خاصی نمی توان انجام داد، و در حقیقت ، لهجه شما سبب جذابیت ، تفاوت و به یاد ماندنی تر شدن سخنان شما می شود و احتمالا جذاب تر خواهد بود .

زبان بدنی شما و نحوه ارائه شما

آیا شما می توانید دقیقا دیالوگ های یک فیلم را تکرار کنید ؟ احتمالا پاسخ شما خیر می باشد ، اما من شرط می بندم که شما می توانید پس زمینه یا صحنه فیلم را به خوبی توصیف کنید . این دقیقا شیوه ای است که مغز انسان فعالیت می کند : ما چیزهایی که می بینیم چند برابر نسبت به چیزهایی که به گوشمان می خورد راحت تر به حافظه می‌سپاریم. به مخاطبین خودتان نگاه کنید ، اما سر خودتان را مانند یک دوربین امنیتی مکررا تکان ندهید – که معمولا در چنین شرایطی ما این کار را می کنیم . به صورت صاف و بدون قوز بایستید . تعادل خودتان را حفظ کنید . اینکه از دستان خودتان استفاده کنید اشکالی ندارد اما نباید این استفاده به حالت اغراق آمیز باشد ، بلکه باید در راستای تکمیل اظهارات شما باشد . و مهم تر از همه ، لبخند بزنید ، زیرا لبخند زدن در تمامی فرهنگ ها و کشور ها نماد آرامش و خوبی است . و به عنوان انتقال انرژی مثبت و آرامش در حضور دیگران است .

ایجاد یک ارائه آسانسوری قطعا چالش برانگیز خواهد بود . و نیاز به تکرار های بسیار زیادی دارد تا شما به نتیجه مورد نظر خودتان برسید . سعی نکنید که دیالوگ ها را حفظ کنید و به خاطر بسپارید ، زیرا این کاری است که بازیگران باید انجام دهند . تنها موضوعات کلیدی که باید انتقال دهید را حفظ کنید  . زمانی که شما موارد اولیه ارائه خودتان را بدانید شروع به احساس راحتی خواهید کرد ، و کلمات را راحت تر ادا خواهید کرد . و همواره به یاد داشته باشید که کار نیکو کردن از پر کردن است .

 

منبع : Entrepreneur.com

 

 


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ