تخلف اوبر در استفاده از ابزارهای خاصی برای دور زدن سازمان های نظارتی

شرکت خدمات مسافربری اوبر برای سالیان سال از ابزار مخفی برای دور زدن سازمان های نظارتی در بازارهایی که خدمات آن بوسیله این سازمان ها ممنوع شده یا با مقاومت روبرو گردیده استفاده نموده است. شرکت اوبر در نشست مطبوعاتی روز جمعه 5 فروردین 96 این مساله را تایید نموده است.

نیویورک تایمز نخستین بار به گزارش وجود این مساله پرداخته و از آن تحت عنوان “توپ خاکستری” یاد نموده است. در این روش از داده های برنامه اوبر و سایر روش ها برای شناسایی و اجتناب از ارائه خدمات به ناظران شهری که به رزرو بلیط یا شناسایی رانندگان متخلف در شهرهایی با ممنوعیت حضور اوبر پرداخته استفاده شده است.

گزارش نشریه به این نکته اشاره کرده که برای مثال درخواست های کرایه خودرو از نزدیکی یک سازمان قضایی- قانونی شهری قابل چشم پوشی یا لغو بوده چرا که احتمالا تله ای برای شناسایی رانندگان اوبر محسوب می شود.

این ابزار به اوبر این امکان را داده تا خودروهای اوبری غیرواقعی (روح) را در مکان هایی که عملا خودرویی در آن ها قرار نداشته نمایش داده تا مقامات دولتی را گول زده و امکان شناسایی خودروهای شرکت را از آن ها سلب نموده ، مقامات قضایی در برخی شهرهای فاقد چهارچوب قانونی خدمات مسافربری به رزرو، یدک کشی و توقیف این خودروها می پردازند.

یکی از سخنگوهای اوبر استفاده از توپ خاکستری را همچنان رایج دانسته ، هر چند دامنه اعمال آن به مراتب کاهش یافته است. هدف اصلی از توسعه این قابلیت حفاظت از شرکت در برابر رقبا و جلوگیری از سواستفاده های رانندگان بوده ، با این حال اکثر کاربردهای آن برای پیشگیری از جریمه های قانونی اعمال شده است.

در این شرایط ، بهترین محققان امنیتی اوبر و نائب رئیس بخش محصول و توسعه شرکت در جمعه این هفته بدون ارائه توضیحات از سمت خود استفعا داده اند. مرتبط بودن این خروج ها با برنامه توپ خاکستری نامشخص می باشد

تردیدها نسبت به برنامه توپ خاکستری از آنجایی شروع شده که برخی حوادث کارایی سیستم اوبر را با تردید روبرو ساخته و بسیاری از مشتریان و سرمایه گذاران دچار دغدغه هایی در این زمینه شده

برخی از این اتهامات عبارتند از اتهام سواستفاده جنسی که در بازرسی داخلی شرکت حاصل شده ، ویدئویی از مدیرعامل ارشد شرکت تراویس کالانیک که در حال بحث و جدل با یکی از رانندگان اوبر بوده که منجر به معذرت خواهی عمومی وی و وعده ی اصلاح رفتار شده ، مورد دوم دادخواست شرکت سازنده خودروهای خودکار آلفابت – ویمو بوده ، ویمو اوبر را متهم به سرقت تکنولوژی خودروهای خودکار نموده ، اتهامی که اوبر آن را رد نموده است.

اوبر در ایمیلی در ارتباط با توپ خاکستری به این نکته اشاره نموده که این روش درخواست های کاربران جعلی که مقررات شرکت را زیرپا گذاشته نفی نموده ، هر چند برخی افراد قصد آسیب فیزیکی به رانندگان را داشته ، رقبا در پی اخلال در فعالیت شرکت بوده ، برخی مخالفان اوبر با سازمان های دولتی همکاری نموده و از طریق ضربه های مخفی در پی بدام انداختن رانندگان می باشند.

یکی از سخنگویان شرکت به این نکته اشاره نموده که اجرای این تاکتیک پس از کسب مجوز فعالیت در تعداد بیشتری از نقاط به مراتب کاهش یافته است.

وی به این نکته اشاره نموده که دپارتمان قانونی شرکت اوبر استفاده از این تکنیک در مکان هایی که اوبر صراحتا منع نشده را مجاز نموده ، از سوی دیگر بندهای اجرایی اوبر مسافران را موظف ساخته تا از برنامه برای مقاصد شخصی و نه تجاری استفاده کرده و هیچ گونه آزاری را متوجه رانندگان ننموده

این برنامه همچنان در شرایطی که رانندگان تحت تهدید دستگیری یا مجازات قانونی بوده در برخی شهرهای 15 ایالت آمریکا اجرا شده که اکثر آن ها فاقد قوانین رانندگی شفاف می باشند. وی از اجرای این برنامه در سایر شهرها اطلاعی ندارد

یک منبع آگاه در یکشنبه به رویتر اطلاع داده که این برنامه برای حداکثر 1 سال در آمریکا اجرا شده است

نیویورک تایمز در گزارش خویش به این نکته اشاره کرده که اوبر از این روش برای فریب سازمان های قانونی در بوستن، پاریس و لاس وگاس و کشورهایی همچون استرالیا، چین، ایتالیا و کره جنوبی استفاده نموده است.

پس از اجرا و تست توپ خاکستری ، مهندسان اوبر به تهیه فهرستی از تاکتیک ها پرداخته که برای مثال جستجوی مقامات رسمی شهری در رسانه های اجتماعی و شناسایی شماره تلفن های اعتباری (ارزانی) که احتمالا توسط مقامات شهری بکار رفته را شامل می شود. مقامات محلی در روز جمعه دغدغه خود نسبت به عملیات اوبر را اعلام داشته اما از ارائه اطلاعات مرتبط با اقدامات مرتبط طفره رفته اند.

دیلان ریورا به عنوان سخنگوی سازمان حمل و نقل و ترابری اورگن- پورتلند به این نکته اشاره نموده که تمامی اقدامات برای حفاظت از شهروندان انجام گرفته ، شواهد موجود در این بررسی را با دقت تحلیل کرده تا تضمینی بودن تغییرات در رویکرد حفاظت از شهروندان بخوبی بررسی شود.

مایک مک کارتی افسر پلیس بوستن نیز مرور مقررات را مورد اشاره قرار داده ، سخنگوی پارکینگ های فیلادلفیا مارتین اوروکی نیز از هوشیار بودن سازمان ذی ربط برای تلاش اوبر جهت فریب بازرسان شهری پرده برداشته ، این فعالیت بوسیله توافق نامه ای که توسط شرکت و سازمان شهری در سال گذشته به امضا رسیده پوشش داده شده ، به موجب آن اوبر موظف به پرداخت جریمه 350 هزار دلاری گردیده است.

توپ خاکستری که از ابتدای سال 2014 آغاز به کار کرده جزئی از برنامه تخطی از حقوق همکاری (VOTS) بوده ، هدف کشف سواستفاده ها از این برنامه بوده ، نیویورک تایمز به این موضوع اشاره نموده است.

دو مشکل اساسی دیگر بر مشکلات اوبر افزوده شده است. اد بکر نائب رئیس محصول و رشد شرکت پس از 4 سال شرکت را ترک کرده ، این موضوع توسط سخنگوی شرکت در راستای ارائه توضیحات مطرح گردیده است.

از سوی دیگر خروج بهترین محقق تحقیقاتی شرکت چارلی میلر نیز در جمعه به تایید رسیده است. وی اعتبار خود را با هک کردن یک جیپ در هنگام حرکت حاصل نموده است. وی در توئیتر خروج از شرکت پس از 1.5 سال همکاری را اعلام داشته است. وی مقصد بعدی خویش را اعلام می نماید.

 

چگونه تکنولوژی حسگرهای درون خودرویی منجر به نجات زندگی طیف گسترده ای از افراد شده ؟

بی تردید آینده ای مبتنی بر خودروهای خودکار و مشارکت سرنشینان در فرایند رانندگی بسرعت در حال نزدیک شدن به بشر بوده ، هر چند خودروسازان در رقابتی تنگاتنگ در پی ارائه نخستین خودروهای بدون سرنشین به بازار بوده ، تمرکز بر راننده نیز رو به افزایش می باشد.

خودروهایی که 100 % مستقل و ارزان بوده هنوز دهه ها تا ورود به جاده ها فاصله داشته ، در این بحبوحه خودروهای نیمه مستقل به درک بهتری از وضعیت راننده دست یافته ، یادگیری ماشین و بینایی ماشین در خودروها منجر به تسهیل تحقق این هدف گردیده ،در زیر به سه حوزه ای که نیازمند پیشرفت درون کابینی بوده اشاره می نماییم. این موارد تجربه رانندگی مطلوبی را فراهم نموده ، خواه در رانندگی شخصی یا حرکت در حالت خودکار

1- تشخیص راننده

با ارتقای سطح و پیچیدگی خودروهای خودکار ، همسفر بودن در خودروها مفهوم جدیدی به خود گرفته ، کاربران شروع به اشتراک گذاری خودروها نموده تا سازگاری زیست محیطی آن ها افزایش و هزینه های خرید خودرویی که مدت ها بلااستفاده باقی مانده کاهش یافته ، در این شرایط اهمیت تشخیص راننده و سادگی عملیات شخصی سازی در کانون توجه قرار می گیرد. تکنولوژی بینایی ماشین امکان استفاده از تحلیل چهره راننده / مسافر از بین طیف گسترده ای از آن ها وچیدمان آن ها در هنگام رانندگی را ممکن می سازد. یادگیری عمیق و هوش مصنوعی یک گام رو به جلو بوده و امکان دسترسی خودرو به اطلاعات راننده را فراهم نموده ،پس از تشخیص راننده توسط سیستم هوش مصنوعی ، خودرو به شکل خودکار با مشخصات راننده مطابقت یافته که برای مثال دما، موقعیت صندلی، تنظیم آینه بغل و عقب، حجم تبادل اطلاعاتی و رادیویی را شامل شده

اطلاعات راننده همچون سن و جنسیت از نقشی مهم در آینده خودروهای مرتبط به شبکه و نیمه مستقل برخوردار می باشند. خودروهایی با چنین توانایی هایی محتوی هدف گذاری شده ای را به رانندگان ارائه نموده، برای مثال هوش مصنوعی نقاط مطلوب راننده را با توجه به اطلاعات آماری راننده تدوین نموده (رستوران های مورد علاقه کودکان برای خودروهای حاوی کودک روی نمایشگرهای صفحه ای)، تحلیل اطلاعات راننده به شکل بلادرنگ منجر به اطمینان از پخش مرتبط ترین آگاهی ها در برنامه های موسیقی یا رادیو شده (اسپاتیفای، پاندورا ، اپل موزیک)

2- هوشیاری راننده

رانندگی غیرمحتاطانه عامل اصلی بروز سوانح رانندگی بوده و خواب آلودگی نیز یکی از مهم ترین علل حواس پرتی بوده که غیرقابل انکار می باشد. سازمان امنیت ترافیک بزرگراه ها در گزارش خوش بینانه خویش به بیش از 100 هزار گزارش تصادف ثبت شده توسط پلیس در نتیجه مستقیم خستگی راننده اشاره نموده است. این امر 1550 مرگ، 71 هزار آسیب دیدگی و 12.5 میلیارد دلار ضرر مالی را در پی داشته ، استفاده از بینایی ماشین برای ردگیری شبکیه چشم، تشخیص باز بودن چشم، تعیین نرخ پلک زدن، انحراف سر از جمله تکنولوژی هایی بوده که خواب آلودگی و حواس پرتی راننده را به شکل بلادرنگ شناسایی می نمایند. در صورتی که خودرو در حال انحراف از مسیر حرکت باشد ، زنگ هشدار بصدا درآمده تا خودرو در وضعیت رانندگی خودکار قرار گرفته و امنیت زندگی افراد در مسیر جاده تضمین شود.

این مفهوم کاملا جدید نمی باشد، خودروسازان پیش از این در پی نصب دوربین هایی در داخل خودرو بوده تا عملکرد راننده را ارزیابی نموده با این وجود این دوربین ها کافی نمی باشند. جادوی واقعی هنگامی رخ داده که سیستم بینایی ماشین را با نرم افزارهای یادگیری عمیق ترکیب نماییم. هر دوی این روش ها تشخیص و تحلیل وضعیت راننده درون خودرو را ممکن می سازند. در صورتی که فرد از پلک زدن عادی برخوردار باشد خودرو هشدار خواب آلودگی را اعلام نکرده بلکه وضعیت راننده را طبیعی دانسته ، برخی افراد چشم های چندان بازی نداشته ، این موضوع در تحلیل چهره مشخص شده و زنگ خطر خواب آلودگی را به شکل قطعی در پی نخواهد داشت.

هر چند خودرو عدم ارسال هشدار خواب آلودگی صحیح را کنترل کرده ، درک تفاوت بین بی ملاحظگی عمدی و غیرعمدی رانندگان برای خودروها نیز ضروری می باشد. ردگیری محل سر و زاویه دید تمرکز راننده بر جاده یا حواس پرتی را ممکن ساخته و هشدارهای مختلفی را برای حواس پرتی تلفن همراه یا خواب آلودگی صادر می نماید.

3- تعامل راننده

سیستم های اطلاعاتی پیچیده عصر مدرن خود نوعی حواس پرتی به شمار می روند. صفحات نمایش لمسی براق تر شده و شلوغی داشبورد را کاهش داده اند. از سوی دیگر توجه راننده جلب این ابزار و منوهای پیچیده شده تا مسیر صحیح را طی نموده و همین امر حواس پرتی را در پی خواهد داشت. میانگین زمان مشاهده جاده در هنگام ارسال SMS ، 5 ثانیه می باشد، این امر برای سرعت 55 مایل در ساعت معادل با طی یک زمین فوتبال به شکل چشم بسته می باشد. راننده ها نیازمند روش های طبیعی تر و غیر اخلال آمیزتر بوده ، برای مثال سیستم علایم اشاره ای بدون تاچ اسکرین

علایم ساده که با کارکردهای کنترلی ارتباط تنگاتنگی داشته فشار تشخیصی را حداقل نموده (برای مثال بالاآوردن انگشت اشاره تا لب برای فرمان قطع صدا یا حرکت دست به راست – چپ برای اتصال – رد تماس دریافتی) ، دردسرهای درون خودرویی کمتر شده و حواس پرتی راننده نیز حداقل می شود. BMW سیستم کنترل با علایم را در S7 اجرا کرده تا تعامل رانندگان با برنامه های اطلاع رسانی و ویژگی های آنان را ارتقا دهد.

هرچند تکنولوژی تجربه رانندگی را ارتقا داده ، مسئولیت آن از منظر حواس پرتی راننده در همان سطح قرار داشته ، برای مثال تمامی افرادی که این مقاله را مطالعه کرده نسبت به ارسال SMS و رانندگی همزمان مسئول قلمداد شده ، حال نوبت تکنولوژی های جدیدی همچون حسگری درون خودرویی، بینایی ماشین و هوش مصنوعی بوده تا با حواس پرتی رانندگان مقابله کرده و امنیت را تضمین کرده تا زمانی که خودروهای کاملا مستقل وارد بازار شوند.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ