صنعت فناوری و استارت آپها و ماجرای ویزای جدید H-1B

در حال حاضر تمامی رهبران کسب و کار در سراسر جهان به خوبی از اطلاعیه آخری که توسط سازمان شهروندی ایالات متحده آمریکا و خدمات مهاجرت (USCIS) اعلام شده است آگاهی پیدا کردند . بر اساس این قانون به طور موقت منع پرداخت حق بیمه برای ویزاهای H-1B که از تاریخ 3 آپریل 2017 یا پس از آن ایجاد شده است اعمال خواهد شد . این تعلیق تاثیر عمده ای بر روی شرکت های آمریکایی در بخش فناوری خواهد گذاشت و حال باید در مدت زمان کوتاهی جای این افراد را پر کنند .

بر اساس گزارشاتی که توسط موسسه سیلیکون ولی برای مطالعات منطقه ای صادر شده است ، حدود دو سوم از کارکنان کامپیوتر و ریاضیات در خارج از آمریکا بدنیا آمده اند . این موضوع همچنین در بحث برون سپاری شرکت های فناوری اطلاعات نیز تاثیر داشته است ، به خصوص برای هند ، که همواره مهندسین آموزش دیده را برای کار به بخش IT شرکت های آمریکایی و آن دسته از شرکت هایی که نیاز به تخصص ثابت و چرخشی هستند ارسال می کند .

با توجه به این محیط ، برای رهبران صنعت فناوری مهم است که در بخش های مختلفی که دارای خواسته های قابل توجهی برای متخصصین هست نیروی لازم را فراهم سازند ، و همچنین وضعیت فعلی برای افرادی که به دنبال کار در آمریکا هستند مقداری مبهم و دشوار است و باید منتظر جزئیات بیشتری ماند که توسط USCIS اعلام شود.

پیش زمینه

ویزای H-1B به شرکت های آمریکایی اجازه می دهد تا متخصصان خارجی را به صورت موقت برای انجام خدمات خاصی به خصوص در یک شغل تخصصی استخدام کنند ، سهمیه کلی فعلی آن 65000 ویزا در سال است و از این مقدار 20000 سهم برای کسانی است که دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا بالاتر از دانشگاه های ایالات متحده آمریکا هستند . اگر اتباع خارجی در یک دانشگاه و یا یک موسسه غیر دولتی، یا یک سازمان تحقیقاتی خصوصی ، و یا سازمان های تحقیقاتی دولتی کار کنند ، از این حکم جدید برای اشتغال H1-B سالانه معاف می شوند ، و کارفرما می تواند در هر زمانی درخواست معاف شدن هر کدام از این دسته از افراد H1-B را ارائه کند .

روند حق الزحمه ای بودن اطمینان حاصل می کند تا یک درخواست ظرف 15 روز از تشکیل پرونده مورد بررسی قرار بگیرد ، و این بر خلاف 3 الی 6 ماه (یا حتی بیشتر) مدت زمانی است که برای یک بررسی استاندارد لازم است . این روند تشکیل و بررسی پرونده سریع تر شده است و به خصوص برای شرکت هایی که در حال رشد با سرعت زیاد و با خواسته های سریع برای تغییر نیروی کار هستند نیز مفید می باشد ، و تعلیق آن به احتمال زیاد به دلیل مواردی که برای سال مالی 2018 و همچنین مواردی که برای H-1B وجود دارد دچار تغییر خواهد شد همچنین دادخواست های H-1B که در معرض سهمیه امسال نیستند ، مانند تمدید اقامت و یا درخواست تغییر کارفرما نیز به تاخیر خواهد افتاد .

زمانبندی : چیزهایی که کارفرمایان باید بدانند

این تعلیق روند پرداخت حق الزحمه بر روی دادخواست های ثبت شده از روز سوم ماه آوریل و پس از آن اعمال خواهد شد . از آنجایی که امکان هیچ دادخواست جدید برای اشتغال تا این زمان وجود ندارد  ، USCIS اعلام کرده است که تضمین می کند تمامی دادخواست های جدیدی که از این تاریخ تا حداقل 3 اکتبر اعلام شود جزء بررسی استاندارد قرار خواهد گرفت ، و تحت هیچ شرایطی روند آن تسریع نخواهد شد .  تا 3 آپریل ، کارفرمایان همچنان می توانند از میزیت های کارکنان حق الزحمه ای خودشات استفاده کنند اگر این زمان را برای کارکنان فعلی خودشان افزایش داده باشند یا اینکه ویزای فعلی کارکنان خودشان را برای انتقال به محل کاری دیگری صادر کرده باشند .

البته این عمل USCIS به طول کامل بی سابقه نیست و به عنوان تلاشی برای اجازه به مقامات برای تمرکز بر روی زمان و منابع برای طی کردن روند پردازش سفارشات قدیمی می باشد . چیزی که در مورد این تعلیق فعلی متفاوت است این است که مدت زمان آن طولانی تر شده است – شش ماه = در موارد گذشته این مقدار کمتر بوده است-  و در نهایت این موارد به تمامی دادخواست های ویزای H1-B اعمال می شود ، از جمله تمدید ویزا و یا درخواست تغییر کارفرما نیز جزء این موارد خواهند بود .

برای کارفرمایانی که در بخش فناوری به دنبال نیروهای کار پویا هستند ، این تعلیق سبب پیچیده شدن روند استخدام متخصصان خارجی می شود زیرا سبب ایجاد مقدار قابل توجهی از عدم قطعیت و اطمینان در معادله کاری آنها خواهد شد .

دغدغه ها : چیزهایی که باید کارکنان در مورد آینده بدانند

این تعلیق بر روی نگرانی کارکنان فعلی و کارکنان احتمالی که از سایر ملیت ها هستند نیز تاثیر گذار بوده است . آن دسته از افرادی که پیشنهاد پست و شغل جدید دارند باید بین سه الی شش ماه صبر کنند تا بدانند آیا به درخواست آنها ویزای H-1B اعطا خواهد شد یا حیر . کارکنان و کارفرمایان هیچ گونه برنامه ریزی نهایی برای تصمیم نهایی در مورد این دادخواست ندارند . برای کارکنان فعلی که به دنبال تمدید ویزای H-1B هستند نیز شرایط مشابه می باشد ، آنها نمیدانند که آیا ویزایشان تمدید می شود و یا اینکه باید اقدام به برنامه ریزی برای بازگشت به کشور خودشان کنند .

یک موضوع دیگری که مرتبط با دانشجویان خارجی است که در شرکت های ایالات متحده از طریق آموزش عملی اختیاری (OPT) مشغول به فعالیت هستند ایجاد می شود ، در شرایطی که آنها تحت تعلیم هستند و دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند دارای ویزای F-1 هستند ، و افرادی که درس خودشان بیش از 9 ماه است که تمام کردند توسط USCIS به مدت 1 سال مجوز فعالیت و کار را از طریق ویزا دانشجویی دارند . در گذشته ، کارفرمایان می توانستند درخواست H-1B داشته باشند و پرداخت حق بیمه را انجام بدهند ، تا کارکنان آنها بتوانند تحت شرایطی که با عنوان “گسترش خلاء” نام می شد به ادامه فعالیت خودشان ادامه بدهند ، و این قضیه برای زمانی که دادخواست H-1B آنها تنظیم شده بود و یا حتی اگر دوره OPT آنها به پایان رسیده بود همچنان کاربرد داشت . حال ، از آنجایی که کارکنان و کارفرمایان نمی توانند در مورد این موضوع تصمیم بگیرند ، دانشجویانی که دارای ویزای دانشجویی هستند پس از اینکه OPT آنها به پایان رسید باید فعالیت کاری خودشان را متوقف کنند مگر اینکه آنها تاییدیه H-1B خودشان را قبل از انقضای مدت زمان اشتغال OPT کارکنی خودشان دریافت کنند . این نشان دهنده یک تغییر مهم برای کارفرمایان و کارکنان است .

ختم کلام

بدون شک ، تعلیق پرداخت حق الزحمه برای ویزاهای H1-B دارای تاثیر بزرگی بر روی کارکنان است ، به خصوص کارفرمایان فناوری که متقضایان زیادی دارند . کارکنان نیز با چالش های جدیدی روبرو خواهند شد ، و برخی پیشنهاد کرده اند که این حرکت به طور قابل توجهی می تواند استخدام اتباع خارجی در سراسر ایالات متحده آمریکا را کاهش  دهد و این سبب می‌شود که قابلیت رقابتی در بازارهای جهانی را برای آمریکا پایین بیاورد . هر چند که ، باید این موضوع را در نظر داشت که این تعلیق موقتی است ، اما به هر حال سبب یک وقفه طولانی در کارها خواهد شد . به همین دلیل بهتر است که کارفرمایان و کارکنان منتظر آینده باشند و ادامه این تحولات را پیگیری کنند .

 

منبع : Venturebeat


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ