مدیر عامل شرکت اکسپدیا ، یک پناهنده سابق ایرانی است ، وی سیاست های سخت‌گیرانه ترامپ در مقابل مهاجران را مورد انتقاد خود قرار داده است

یکی از غول‌های صنعت سفر آنلاین شرکت اکسپدیا است . که بیشتر نسبت به سایر شرکت‌ها فعالیتش در معرض خطر سیاست‌های مهاجرتی ایالات متحده قرار گرفته است ، علاقه اصلی این شرکت در زمینه سفرهای بین المللی می باشد ، و تیم این شرکت متشکل از مهندسان و رهبران کسب و کاری از سراسر دنیا است .

مدیرعامل این شرکت که مستقر در بلوئو واشنگتن است ، دارا خسروشاهی ، نیز دارای دارای دیدگاه شخصی منحصر به فردی در مورد این قضیه است ، وی اصالتا یک ایرانی است  که در زمان کودکی به همراه خانواده خود به آمریکا پس از انقلاب اسلامی ایران مهاجرت کرده است . وی از ابتدا مدیر عامل این شرکت بوده است و ارزش این شرکت بالغ بر 18 میلیارد دلار است ، وی نمونه ای از افرادی است که مهاجرت آنها برای آمریکا سومند بوده است .

وی در یک ایمیل داخلی که امروز صبح در اکسپدیا منتشر کرده است و به دست Geekwire رسیده است ، در مورد سیاست های مهاجرتی ترامپ انتقاداتی را مطرح کرده است . دستور ترامپ باعث شده است که ورود شهروندانی از کشورهایی مانند ایران ، عراق ، سومان ، سومالی ، یمن و لیبی به ایالات متحده به مدت 90 روزه تعلیق شود ، و پذیرش هر گونه مهاجر سیاسی نیز به مدت 120 روز ممنوع اعلام شده است ، و همچنین از پذیرش تمامی مهاجران کشور سوریه نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد .

“من معتقدم که با این فرمان اجرایی رئیس جمهور ، رئیس جمهور ما به یک بازی کوتاه بازگشته است .” خسروشاهی در پیغامی به کارکنان خودش این صحبت ها را بیان کرده است . “قطعا آمریکا یکی از کشورهایی است که در آن کمترین خطر برای زندگی احساس می شود ، اما با این حرکت این کشور به شکل یک ملت کوچک دیده می شود ، و این دستور مانع تفکر رو به جلو و رسیدن به یک آینده رویایی می شود .”

خسروشاهی در مصاحبه اخیری که با ما داشت اعلام کرده بود که جهان بینی ترامپ و فلسفه اکسپدیا در نقطه مخالف یکدیگر قرار دارند . خسروشاهی در آن زمان گفته بود که سفر به مردم کمک می کند به گرد یکدیگر بیایند و سبب شکستن موانع می شود . و این اصول پایه تفکرات و هدف اکسپدیا است و با دیدگاه ترامپ در تضاد است .

در اینجا یک گزیده ای از ایمیل طولانی که خسروشاهی به کارکنان خودش داده است آورده شده است.

همانطور که شما می دانید اصلی ترین هدف امسال شرکت ما جهانی شدن است . ما باور داریم که ، که باید تبدیل به یک شرکتی بشیم که تمامی نیازهای مسافرتی در سراسر دنیا را بتوانیم پاسخگو باشیم ، و بدین شکلی شرکتی قوی تر ، بهتر و باهوش تر شویم . دارای های ما در حال رشد است ، و فرمول برنده شدن ما نیز مردم و شما هستنید . و ما باور داریم برای اینکه جهانی شویم ، ما باید سفرهایی جادویی و تجربیاتی لذت بخش برای یک مشتری در  میلواکی و یا نیوکاسل و یا پنانگ یا فورتالزا یا تونس فراهم سازیم و باید نیازهای آنها و خواسته های آنان را درک کنیم . بدین منظور ما باید یک دیدگاهی گسترده و متعادل داشته باشیم ، که در آن خدمات کوتاه مدتی که به نفع مشتریان است را نیز در نظر بگیریم ، و در کنار آن خدمات گسترده تری که برای ما مشتریان جدید در بازار جهانی را به ارمغان می آورد را نیز باید در نظر داشته باشیم ، و این موضوع سبب ایجاد پیچیدگی برای روند کاری ما می شود ولی در نهایت سبب می شود که ما یک نهاد با ارزش تری شویم . این موضوع نیاز به داشتن کارکنان خارجی که مهربان ، کارآفرین هستند و همواره به دنبال راه های متفاوتی برای انجام کارها هستند  .

خانواده من پس از انقلاب اسلامی ایران در سال 1978 به آمریکا مهاجرت کرند . قطعا ما احساس مهاجرت را نداشتیم ، اما در حقیقت من حس می کنم که خانواده من تمامی گذشته خودشان را برای آمدن به اینجا رها کردند – تا در اینجا در امنیت باشند و به پسران خودشان یک شانسی برای ساخت مجدد یک زندگی را بدهند .  من یادم است که پدر ما با یک وکیل ملاقات می کرد ، و با افسران مهاجرت مصاحبه می کرد ، و هر کاری که از دستش بر می آمد را انجام می داد تا نهایت ما بتوانیم گرین کارت آمریکا را داشته باشیم و در نهایت زمانی که به این رویا دست پیدا کردیم احساس آرامش و خوشحالی را داشتیم – زیرا می دانسیتم که همواره در اینجا از ما استقبال خواهد شد .
من باور دارم که با این فرمان اجرایی جدید رئیس جمهور ، رئیس جمهور ما به یک بازی کوتاه بازگشته است . با این حرکت این کشور به شکل یک ملت کوچک دیده می شود ، و این دستور مانع تفکر رو به جلو و رسیدن به یک آینده رویایی می شود.

ما به عنوان یک شرکت ، با این حال ، به بازی طولانی مدت خودمان ادامه خواهیم داد . ما به نقش خودمان برای گردآوری مسافرانی از سراسر جهان در کنار یکدیگر برای شناختن یکدیگر ، چه غریبه و چه آشنا ادامه خواهیم داد . ما به دنبال استخدام افراد با استعداد و برتری هستیم که حقیقتا متعادل و جهانی و برآورده کننده نیازهای ما باشند .

ما به دنبال این هستیم که جهان را به مکانی کوچک تبدیل کنیم ، و شاید ، بتوانیم مجددا آمریکا را تبدیل به یک ملت بزرگ کنیم .

  • دارا

Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ