توسعه دهندگان و مشتریان خانم ، علاقه مند به استارت آپهای فشن

هدیه اویسی شغل خودش را در یک شرکت بزرگ تبلیغاتی ترک کرد تا بتواند به طور تمام وقت بر روی یک استارت‌آپ مد فعالیت کند . وی و شش نفر از همکارانش یک نرم افزار طراحی ظاهر شخصی را پس از برنده شدن در اولین مسابقات تعطیلات استارت‌آپ در ایران که با تمرکز بر روی مد و فناوری در ماه گذشته برگذار شده بود توسعه دادند. جایزه این مسابقه سه ماه حضور در مرحله پیش از شتاب‌‌دهنده در گروه نوآوری Dmond بوده است .

بیش از نیمی از 100 شرکت‌کننده‌های این مسابقه زن بودند . اویسی ، یک طراح وب 29 ساله در بین آنها بوده است . ایده کسب و کار تیمی وی ، مناسب و زیبا ، با استفاده از ترجیحات شخصی برای پیشنهاد سبک های مختلفی از برندهای محلی ، و بر اساس موقعیت و سلیقه کاربران بوده است . آنها برنامه‌ریزی کرده بودند که این استارت‌آپ را در ماه مارچ راه‌اندازی کنند.

تنها 2 سال پیش ، زمانی که من برای اولین بار از ایران برای ارائه گزارشی در مورد اکوسیستم بازدید کردم ، استارت‌‌‌‌‌آپها هنوز تبدیل به یک جریان اصلی در ایران نشده بودند . اویسی می گوید خیلی چیز ها تغییر کرده است.

“استارت‌آپ ها  و شرکت های دانش بنیانی که امروزه توسط جوانان تاسیس و مدیریت می شود تبدیل به یک موضوع داغ در جامعه امروزی شده است .”

در ایران زنان باید مانتو بپوشند ، یک کت سبک که از گردن تا زانوهای آنها پایین می آید ، و همچنین آرنج های آنان را نیز پوشش می دهد . و این سبب شده است که کارخانه های کوچک تولیدی در مورد این لباس وجود داشته باشد.

“با در نظرگیری پیش زمینه های متنوع اخلاقی ، فرهنگی جغرافیایی ایرانیان ، یک پلت‌فرم جامع در زمینه مد که بر اساس فناوری هایی جدید است می تواند بسیار مفید باشد . این پلتفرمی که ما در تلاش برای ایجاد  آن هستیم سبب می شود که یک مکانی برای افراد عادی ، طراحان ، و تولید کنندگانی باشد که سعی می کنند محصولات خودشان را بر اساس سبک ایرانی عرضه کنند. ”

با توجه به راه اندازی وگ سعودی ، و مراکز بزرگ خرید در دوبی ، اصلا جای تعجب نیست که مد تبدیل به یک کسب و کار جدی در خاورمیانه شده است . در ایران ، مصرف کنندگان از نام های تجاری آگاهی دارند و سلیقه آنها با توجه به سفرهای خارج از کشور و درک فرهنگی بالای آنها سبکی منحصر به فرد برای اشخصاص است .

طراح مستقر در تهران آنا ثانی دارای یک فهرستی از مشتریان زن است که این افراد وکیل ، قاضی و پزشک هستند . در حالیکه وی الزاما به دنبال کسب و کار جدید نیست ، طراحانی مانند ثانی به زودی قادر خواهند بود که با مشتریان احتمالی خودشان از طریق Klouch ، که برنده مقام سم در استارت‌آپ آخر هفته است باشد.

این نرم افزار به نوعی شبیه به بخش فهرست یک روزنامه است . و به عنوان یک خیابان دو طرفه بین مصرف کننده ها و طراحان عمل می کند . مصرف کننده ها می توانند یک تصویری از آثاری که ممکن است تمایل به پوشیدن آنها داشته باشند را پست کنند و طراحان می توانند به این درخواست از طریق پلتفرم پاسخ دهند و به همان اندازه طراحان می توانند برای لباس های خودشان بر روی این نرم افزار بازاریابی را انجام دهند.

حسین سراایلو  که 26 سال سن دارد یکی از اعضای تیم KLouch است ، و در قسمت فروش و بازاریابی فعالیت دارد و در حال کسب تجربه در یکی از موفق ترین استارت‌آپ‌های ایرانی است یعنی تخفیفان ، که به وسیله نازنین دانشور تاسیس شده است . پس از تحیقیق در میان دوستان ، ساراایلو متوجه شد که مشتری های و طراحان به سادگی به یکدیگر متصل نشده اند.

“دوستان من به من گفتند که بسیاری از اقلامی که بر روی سایت های رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام است بسیار گران بوده است . در همین حین ، من با طراحانی صحبت کردم که به دنبال پلتفرمی برای فروش راحت محصولات خودشان بودند . ما می خواستیم که یک ebay برای طراحان مد را توسعه دهیم .”

دو سال پیش ، من گزارش را ارائه کردم که در آن به این موضوع اشاره داشتم که در حدود 70 درصد از جامعه علمی و مهندسی ایران را زنان تشکیل می دهند . طبیعی است که بسیاری از این زنان به اکوسیستم کارآفرینی ایران پیوسته باشند . برگزارکننده استارت‌آپ آخرهفته ، امیررضا محممدی اشاره به افزایش دخالت و پشتیبانی آنها  از استارت‌آپ ها را در سراسر هیئت مدیره را داشته است و می گوید که این پشتیبانی بهبود پیدا کرده است .

حمایت های دولتی برای رویدادهای استارت‌آپ‌ی وجود دارد ، و زیرساخت های اینترنت و نفوذ بالای تلفن همراه نیز در این بین حضور دارد . همچنین استفاده از کارت های بانکی به 92 درصد رسیده است مطابق با گزارشی که توسط TECHRASA.com ارائه شده است.

“مردم در حقیقت بیشتر در مورد آنچه که در اینجا در حال وقوع است آگاه هستند . در ایران ، زمانی که مردم از یک نرم افزار استفاده می کنند در مورد چیزی که پشت آن هم هست فکر می کنند – یعنی کسانی که این نرم افزار را اختراع کردند و بر روی آن سرمایه گذاری انجام دادند .” محممدی این صحبت ها را بیان می کند.

از آنجایی که معامله ایران دو سال پیش انجام شده بود ، تعداد زیادی از افرادی که از عضای خارج از کشور بودند و از آمریکا یا اروپا بودند از ایران دیدن کردند تا به ایرانیان پیشنهاد مربیگری آنها را بدهند . محمدی باور دارد که بیشتر سود اکوسیستم ایران از نقش مدلها و صادرات بین المللی است .

“اگر مقررات همچنان حفظ شود و تحریم ها نیز محو شد ، ما می توانیم شاهد دستاوردهای بین المللی باشیم . این سبب تزریق سرمایه به بازارا می شود و همچنین بر روی دارایی بازار به شدت تاثیر گذار خواهد بود.”

 

منبع : Forbes


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ