ایران رتبه 23 در ایجاد استارت آپ را کسب کرد

ایران در رتبه جهانی اکوسیستم کارآفرینهای نوپا در سطح متوسط جدول رده‌بندی قرار گرفته و رتبه ۲۳۳ را در ایجاد استارت‌آپ از آن خود کرده است. وضعیت کارآفرینی و کسب و کارهای نوپا در ایران، مطابق با گزارش دیده‌بان جهانی کارآفرینی (GEM)، در مقایسه با سایر کشورهای جهان در سال ۲۰۱۶ مورد بررسی قرار گرفته است. وضعیت اکوسیستم کارآفرینی به محورهایی چون حمایت‌های مالی کارآفرینانه، سیاست‌های حمایتی دولت، قوانین دولتی (قوانین مالیاتی و بوروکراسی اداری)، برنامه‌های کارآفرینی دولت، آموزش کارآفرینی در مدارس و دانشگاه‌ها، هنجارهای فرهنگی و اجتماعی، زیرساخت فیزیکی، تجاری و قانونی، بازبودن و پویایی بازار داخلی و انتقال تحقیق و توسعه معطوف است.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ایران در این محورها به لحاظ زیرساخت فیزیکی و پویایی بازار داخلی وضع خوبی در میان کشورهای دیگر دارد، اما به لحاظ برنامه‌های کارآفرینی دولت، بازبودن بازار داخلی و زیرساخت‌های تجاری و قانونی، فاصله بسیاری با کشورهای موفق در این بخش دارد. در شاخص جهانی کارآفرینی مطابق با گزارش موسسه کارآفرینی و توسعه جهانی GEDI رتبه ۸۵ به کارآفرینی ایران تعلق گرفته و در این جدول آمریکا رتبه اول را به خود اختصاص داده است. در این رده‌بندی رتبه ٧ مربوط به کشور استرالیا، رتبه ١٢ مربوط به کشور آلمان و رتبه ٢٧ مربوط به کره جنوبی است.

در بررسی‌های انجام شده اما وضعیت کارآفرینی نوپا در ایران، بهتر به نظر می‌رسد، چرا‌که مطابق با گزارش کارآفرینی جهانی، جایگاه ایران در توسعه استارت‌آپ‌ها در رده‌بندی متوسط بوده و وضعیتی مشابه کشورهای چین و استرالیا دارد. کارآفرینی نوپا به درصدی از افراد بزرگسال ۱۸ تا ۶۴ سال کشور اطلاق شده که در حال راه‌اندازی کسب‌و‌کار بوده یا کسب و کارهای آنها بیش از ۴۲ ماه سابقه فعالیت ندارد. برآوردها نشان می‌دهد که ایران از حیث کارآفرینی نوپا و توسعه استارت‌آپ در رتبه ۲۳ قرار دارد و وضعیتی مشابه چین و استرالیا دارد. این بررسی‌ها حاکی از آن است که در بحث کارآفرینی نوپا، کشورهای سنگال، لبنان و برزیل در رده‌های پایین قرار دارند و ایران در سطح متوسط این جدول رده‌بندی دیده می‌شود. در این بررسی‌ها مشخص شده که وضع ایران اما در شاخص خروج از کسب و کار نوپا مناسب نیست. خروج از کسب و کار عبارت است از تعطیلی یا فروش کسب وکاری که فرد قبلا آن را ایجاد یا مدیریت کرده است.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ