گزارش Forbes :صد ها نفر از کارآفرینانی ایرانی تبار در بارسلونا گرد همایی برگزار خواهند کرد

پیاده روی روی یک خط خوب: صد ها نفر از کارآفرینانی ایرانی تبار در بارسلونا گرد همایی را برگزار خواهند کرد.

بزرگترین گردهمایی کارآفرینان ایرانی با نام iBridges ، هفته آینده در بارسلونا از تاریخ 8 الی 10 دسامبر برگزار خواهد شد،اما امسال تمرکز این گردهمایی بر روی ایرانیان سراسر جهان و خارج از ایران خواهد بود.

کامران الهیان،یک کارآفرین افسانه ای که موسس چندین شرکت است، iBridges را سازماندهی خواهد کرد.دو کنفرانس اول در برکلی و برلین برگزار شد.الهیان که در حال حاضر بنیاد کاتالیست جهانی را اداره می کند، می گوید که وی به تمامی دنیا سفر کرده است تا بر روی پروژه های مختلف کار کند و به ایجاد نوآوری بپردازد،وی متوجه شده است که در هر مکانی که سفر کرده یک جامعه از کارافرینانی ایرانی تبار حضور داشته بودند.

“من متوجه شدم که، آنها همه جا هستند” وی می گوید: “و آنها اکنون در استاکهلم هستند.من فکر می کردم، ما نباید فقط این همایش را در مورد خود ایران برگزار می کردیم”.

اینکه این همایش در مورد ایرانیان خارج کشور بوده است نیز سبب تحریکات سیساسی شده است-که اگر هم وجود داشته است- بی ارتباط با این همایش بوده است.در مبارزات انتخابی اخیر، رئیس جمهور ترامپ تهدید کرده بود که توافق هسته ای که  آمریکا با ایران به وسیله باراک اوباما رئیس جمهور پیشین داشته است را باطل می کند، حرکتی که مطمئنا باعث از بین رفتن گرمی روابط بین دو کشور خواهد شد.البته ترامپ پس از انتخابات دیدگاه خود را تغییر د اده است و گفته است که این توافق باعث افتخار بوده است.

الهیان به آمریکا امد تا در دانشگاه یوتا به تحصیل بپردازد، سپس وی به همراه سایرین موفق به تاسیس سیستم های CAE و منطق سیروس (Cirrus Logic) ،ارتباطات سنتیلیوم ، شبکه های سبز، و چندین و چند شرکت دیگر، از جمله بسیاری از شرکت های رده بالای VC که برخی از آنها به اوراق بهادر نیز راه پیدا کرد و اندوخته های خوبه را بدست آورد.البته وی یک شکست معروف نیز داشته است، در شرکتی به اسم مومنتا (Momenta)، که در آن رایانه های pentop را تولید می کردند.

الهیان گفته است که وی حداقل انتظار حضور 500 کارآفرین در این کنفرانس را دارد، و همچنین چند برابراین تعداد کارآفرین نیز مردم عادی حضور خواهند داشت تا با این کارآفرینان،سرمایه گذاران، و فروشندگان دیدار داشته باشند.فرهاد محیط،بنیانگذار Flipgram و Shopzilla ، به عنوان یکی از سخنرانان این کنفرانس است، همچنین سارا احمدیان، موسس و مدیر عامل شرکت سیاره یکپارچه نیز یکی دیگر از سخنرانان است.با کمک یک دانشگاه فنی قوی – که به عنوان MIT ایران شناخته می شود- جمعیتی زیاد از ایرانیان جوان نیز به سیلیکون ولی خواهند آمد.

بر خلاف اروپایی ها، آمریکایی ها عمدتا از سرمایه گذاری مستقیم VC در جامعه استارت آپ های پر رونق ایرانی محروم هستند.اما توافق هسته ای سبب ایجاد یک چهارچوبی برای ارتباطات بیشتر بین دو کشور شده است-و از زمان شروع توافق نظاره گر این موضوع هستیم.و اکنون راه های قانونی نیز برای سرمایه گذاری در ایران وجود دارد که از جمله آن می توان به کسب اجازه از وزارت خزانه داری آمریکا اشاره کرد، البته برای برخی از شرکت ها و محصولات در این بین استثناهایی نیز وجود دارد.

من از الهیان نظرش را در مورد چگونگی تاثیر دولت ترامپ بر روی سرمایه گذاری در ایران پرسیدم ولی وی گفت پس از اینکه به شدت غرق و نگران موضوع انتخابات بوده ام ، دیگر تصمیم ندارم که در مورد سیاست صحبت کنم.

منبع : Forbes


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ