مقالات Y Cmbinator; استراتژی های بازاریابی برای استارت آپها در آسیا

الی شوارتز به عنوان مدیر بازاریابی (APAC surveymonkey) سروی مانکی (نام شرکت ، میمون تحقیقات بازار) مشغول به فعالیت می باشد

پس از 1.5 سال رهبری فعالیت های بازاریابی surveymonkey در آسیا ، از ادراکات برگزیده ای نسبت به بازارهای آسیایی برخوردار گردیده که فراگیری آن ها از چنین فاصله چشمگیری (آمریکا) مدت زمان زیادی را به خود اختصاص داده ، surveymonkey پیشروترین سیستم جهانی در حوزه پیاده سازی نظرسنجی ها(تحقیقات بازار) بوده و قبل از ورود این جانب از هسته کاربری بسیار گسترده ای در آسیا برخوردار بوده، با تمامی این اوصاف فرایند یادگیری از پایه اجرا شده جهت شخصی سازی رویکرد بازاریابی مورد نظر در این منطقه منجر به افزایش رشد این ناحیه در سطح درصدی دورقمی گردیده است.

در حالت عادی فرایندهای سئو(SEO)، بازاریابی موتور جستجو (SEM) و رسانه های اجتماعی بین المللی همواره و بدون نیاز به ادغام در بازار محلی قابل پیاده سازی بوده با این وجود زمان سپری شده برای اجرای یک کمپین موفق از طریق مبادلات فرد به فرد به سرعت کاهش یافته ، در صورتی که بازاریابی در آسیا در بخشی از دورنمای اجرایی شرکت های ذی ربط قرار گرفته باشد ، احیانا مشاهدات و کشفیات فردی اینجانب برای بهینه سازی منحنی یادگیری تان مفید واقع می شود.

گویش های محلی مقوله ای حائز اهمیت می باشند

به طور کلی چندین شاخه برای زبان چینی وجود داشته که از دید مخاطب غربی به عنوان زبان” چینی” تلقی گردیده، حتی این زبان های چینی متعدد خود دارای گویش های مختلفی بوده که منجر به سردرگمی متکلمان بومی همان نواحی گردیده، زبان ماندرین به عنوان زبان رسمی چین، تایوان ، سنگاپور (که دارای سه زبان رسمی مالایی، انگلیسی و تامیل بوده) و مالزی (علاوه بر مالایی، انگلیسی و تامیل) تعریف گردیده، ناحیه صنعتی/ تولیدی گوانگژو، استان گواندونگ و نواحی خاصی از هنگ کنگ و ماکائو همگی به زبان کانتونی تکلم می نمایند.

در هنگام بازاریابی برای مخاطبان چینی ، توجه بنیادی به بازار هدف و متکلمان محلی قراردادی به منظور تعریف نوشتاری قوانین بازاری ضروری بوده، یک شهروند پکنی به تهیه قراردادها ، اسناد بازاریابی برای مخاطبان پکنی پرداخته و یک فرد تایوانی نیز به تهیه اسناد برای هموطنان خود می پردازد.

هیچ الفبای جامع و کاملی در دسترس نمی باشد

حتی زبان چینی در ماهیت بنیادی خود دارای دو الفبای نوشتاری متفاوت بوده، چین و سنگاپور (در حالتی که زبان چینی بکار می رود) به شکل رسمی از نسخه ساده سازی شده کاراکترها استفاده نموده که از پیچ و تاب کمتری برخوردار بوده و نوشتن آن نیز ساده تر می باشد. هنگ کنگ، ماکائو و تایوان از الفبای سنتی استفاده می نمایند. هر چند مخاطبان چینی سنتی بسادگی قادر به درک الفبای ساده سازی شده بوده ، مخاطبان اصلی الفبای ساده سازی در درک الفبای سنتی با مشکلات عدیده ای روبرو گردیده، لذا هیچ الفبای کامل و جامعی برای تولید محتوی مورد نیاز مخاطبان چینی در دسترس نمی باشد.

روش های پرداخت کاملا متفاوت از آمریکا بوده

برخلاف اروپا یا آمریکا ، مبادلات تجاری برون مرزی و معاملات مبتنی بر ارزهای خارجی در آسیا با مشکلات و مقولات بیشماری روبرو بوده، علاوه بر این تعداد زیادی از مشتریان ثروتمند بالقوه وجود داشته که فاقد کارت های اعتباری یا کارت های دبیت بوده که هرگونه مبادلات آنلاین را بشدت چالش برانگیزتر می نماید. برای لحاظ نمودن چنین شرایطی، بسیاری از شرکت ها گزینه هایی را برای پذیرش وجه نقد در هنگام تحویل یا استفاده از مغازه های محلی به عنوان محل پرداخت نقدی مشتریان در نظر گرفته، حتی افرادی که از کارت های اعتباری برخوردار بوده با این مشکل روبرو بوده که کارت های آن ها برای استفاده در سایر کشورها مورد تایید قرار نگرفته بنابراین میزان نفوذ کارت های اعتباری در عمل بیانگر واقعیت مبنای مشتریان بالقوه حاضر در بازار نمی باشد.

زمان سپری شده به منظور تعیین نحوه دسترسی به مشتریان جدید در آسیا را صرفا متمرکز بر شناسایی روش های کارآمد ننموده بلکه شیوه پرداخت مشتریان برای کالاها را نیز مد نظر قرار دهید. راهکارهای مبتنی بر ترمینال های پرداخت همچون Alipay یا paypal باید مد نظر قرار گرفته چرا که این شرکت ها فشار دریافت مبالغ مشتریان را تحمل نموده ولی گزینه مناسب و بهینه ای برای تمامی مشتریان به شمار نمی روند.

روش های دسترسی به اینترنت با افزایش درآمد تغییر نموده

وضعیت اقتصادی دارای تاثیر چشمگیری بر اندازه بازار قابل ارجاع هر محصولی داشته، هر چند بسیاری از رسانه ها رشد مالکیت تلفن های هوشمند در آسیا را گواهی بر رشد طبقه متوسط دانسته اما هنوز بسیاری از افراد فاقد درآمد ماهیانه مورد نیاز برای خرید ارزان ترین گوشی های هوشمند بوده، علاوه بر این مالکیت تلفن های هوشمند در آسیا تضمینی از الحاق بسته داده ای به گوشی ها بدلیل مقرون به صرفه بودن یا پوشش دریافت تلفن های همراه نبوده، بسیاری از افراد هرگز بسته های داده ای را تهیه ننموده و صرفا به wifi تکیه نموده در حالیکه سایرین تنها از بسته های داده ای محدود استفاده می نمایند. درک سطح درآمدی یک بازار بخش مهمی از ایجاد شخصیت مشتریان بالقوه بوده ، افراد کم درآمد الزاما به شکل آنلاین قابل دسترسی نبوده اما احتمالا قادر به استفاده از خدمات آنلاین ارائه شده توسط سایر بستر ها می باشند.

تولید اپلیکیشن های آندروید و کوچک سازی آن ها

همان طور که بیشتر افراد از این مساله آگاه بوده ، آسیا دارای بیشترین ضریب نفوذ تلفن همراه در جهان بوده و آندروید نیز به عنوان سیستم عامل غالب مطرح بوده، در هنگام راه اندازی کمپین ها و مجموعه های تولیدی در آسیا ، همواره تجربه پیشروی موبایلی را مد نظر قرار داده و در صورت انتخاب تولید اپلیکیشن های آندروییدی را در دستور کار قرار دهید.با توجه به محدودیت طرح های داده ای و حتی حافظه کم تلفن های هوشمند ، توسعه دهندگان باید از این امر اطمینان حاصل نموده که برنامه ها از حداقل داده های موجود استفاده نموده و حجم زیادی از حافظه گوشی را اشغال ننمایند.

در آمریکا و سایر اقتصادهای اینترنتی توسعه یافته تر ، گوگل وب سایت های غیر کاربر پسند را حذف نموده ولی این مساله در آسیا هنوز به سطح چشمگیر وقابل توجهی نرسیده ، با این حال بهینه سازی محصولات و وبسایت ها برای کاربران تلفن همراه بسادگی به معنای ارتقای تجربه کاربردی حجم عمده ای از مبنای مشتریان بالقوه می باشد.

نتیجه گیری

آسیا منبع شگفت انگیزی از تنوع فرهنگ ها، تاریخچه ها و نرخ های رشد اقتصادی چشمگیر بوده، هرچند درک نحوه رشد مبنای مخاطبان در آسیا بسیاری چالش برانگیز تر از آمریکا و اروپا بوده اما بی شک تلاش های این حوزه از ارزش کافی برخوردار بوده ، علاوه بر پیش بینی ناپذیری و پیچیدگی های تجاری ، پتانسیل ها و فرصت های بیشماری وجود داشته و نکات مطرح شده در بخش فوق تنها سرآغازی برای ادامه تحقیقات گسترده در این حوزه می باشند.

درباره الی شوارتز

الی شوارتز مدیر بازاریابی APAC  Surveymonkey بوده که بزرگترین پلتفرم نظرسنجی آنلاین دنیا به شمار رفته، وی به مدیریت فعالیت های بازاریابی شرکت در ناحیه آسیا- اقیانوسیه پرداخته ، علاوه بر این وی تلاش هاو استراتژی های سئو بین المللی شرکت در 17 زبان مختلف را هدایت نموده، این شرکت دارای بیش از 25 میلیون مشتری در سراسر جهان بوده که 99 % آن ها در لیست 500 شرکت برتر قرار داشته و هر روز نیز بیش از 3 میلیون پرسشنامه را گردآوری می نماید. وی در سمت های قبلی خود تمامی فعالیت های اکتساب داده از کاربران ، رویه های ارگانیک و رسانه ای سطح بالا را بر عهده داشته، وی یکی از صاحب نظران اصلی در وبلاگ موتور جستجوی پیشرو بوده و نکات کلیدی را راجع به موضوعات بازاریابی در آمریکا و اروپا منتشر نموده است.

 

 


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ