رهبران الهام بخش می دانند که چگونه باید با صداقت کلمات خودشان را انتخاب کنند

زبان روشن و یک پیام صادقانه سبب بهبود عملکرد کارکنان شما می شود

“من می خواهم یک لحظه از وقت همه را بگیرم و یک مطلبی را کاملا روشن برای همه بیان کنم.من انتظار ندارم، و نه می خواهم،که هیچ کدام از شماها به دلیل کارتان تعهدات مهم خودتان را نسبت به خانواده تان فراموش کنید… در حقیقت، اگر این کار را انجام دهید من را از خودتان نا امید ساخته اید”

این گزیده ای از یک یادداشت داخلی از سال 2014 توسط جو بایدن (Joe Biden) مدیر ارشد به اعضای تیم خودش بود.

زبانی که وی انتخاب کرده است دقیق و خاص است.بادن با بیان جمله “کارکنان فوق العاده من” سبب دلگرمی می شود و با امضای “با تشکر از همه برای سخت کار کردن” سخنان خودش را به پایان می رسد.وی بر روی حفظ تعادل بین کار و زندگی سالم به کارکنان خود تاکید می کند.و سپس به صراحت بیان می کند که چقدر نا امید می شود اگر که کارمندی لحظه ای مهم خانوادگی را به دلیل شغلش از دست دهد.

وی همچنین یک لیستی با جزئیات زیاد در مورد آنچه از نظر وی “تعهدات خانوادگی” است را بیان می کند که شامل ،جشن تولد، جشن فارغ التحصیلی یا مناسبت های مذهبی است.این اطلاعات برای تیم وی بسیار ارزشمند بوده است- از آنجایی که اکثر ما، به خصوص زمانی که در مواقع بحرانی شغلی هستیم از زیر بار تعهدات خانگی با بهانه هایی مثل “کار من الان در موقعیت بحرانی است” تا “اوه خدای من من نمی تونم یک روز کارم را رها کنم!” شانه خالی می کنیم.

چرا زبان بیان اهمیت دارد؟

ما می دانیم که صرف زمان زیادی در محل کار ( و یا در کار در خانه) می تواند سبب تیم های ناسالم  و غیر خلاق شود.ولی آیا ما تاثیر زبان را درک می کنیم؟انتخاب ضعیف کلمات، به خصوص اگر از زبان رهبران شرکت باشد، می تواند بر روحیه، بهره وری و سلامت کارکنان تاثیر گذار باشد.

اجازه دهید که به چند سناریو در این مورد نگاهی داشته باشیم، از دید کارکنان،کلمات ضعیف می تواند اثرات قدرتمندی داشته باشد:

سناریو اول : به یک جلسه مهم کاری می روید که یک هفته زمان صرف آماده شدن برای آن خرج کرده اید ، مدیر شما به شما می گوید که ” به من اجازه بده صحبت کنم و تو یادداشت برداری کن”.

نتیجه:شما بلافاصله احساس تضعیف روحیه می کنید.کاملا واضح است که مدیر شما به طور کامل اعتمادی ندارد و در نتیجه شما نیز شروع به شک به خودتان می کنید.

سناریو دوم:غیر از این احساس صدمه دیده شدن توسط این واکنش افراطی ، رئیس شما ، شما را تبدیل به یک شخص ضعیفی کرده است. شما نسبت به وی حسادت می کنید و خشمگین هستید و فکر می کنید از وی بهتر هستید.رئیس شما نیز کسی است که تیم را ایجاد کرده است و شما نیز دیگر با یکدیگر کار نمی کنید.

سناریو سوم: کار شما بسیار پر تنس هست و شما با همکار خودتان دچار مشکل شده اید.شما با مدیر خودتان در این مورد صحبت می کنید، و به دنبال یک راه حل هستید. به جای آن، وی یک جمله قدیمی به شما می گوید”تو می دانی که با این شرایط بد اقتصادی همین که تو یک کاری داری خوش شانس هستی، سعی کن که سخت تر کار کنی و این موضوع هم خودت حل کنی”.

نتیجه: هنگامی که یک مدیر به شما کمکی را ارائه نمی دهند و به شما یادآوری می کند که برای اینکه شغلی دارید باید سپاسگزار باشید، الزاما به شما یاد آوری می کند که شما فرد شایسته ای نیستید. چنین ارتباطاتی باعث می شود که وفاداری افراد دچار تنزل شود و به مرور سبب ایجاد خشم می شود.

منفی ها را تبدیل به مثبت ها کنید

کلمات می توانند آسیب برسانند ، اما رهبران می توانند از زبان مثبت برای ایجاد یک محیطی دارای اعتماد، یک محیطی که در آن احساس امنیت و ارزش می کنید استفاده کنید.در اینجا چند راهنمایی برای کمک به شما برای تبدیل  منفی به مثبت آورده شده است:

توجه و احترام داشته باشید.زمانی که یک کارمند درخواست ملاقات حضوری با شما را دارد برای وی وقت بگذارید.ایمیل ها یا پیامک ها را در حضور وی چک نکیند. به طور فعالانه ای به صحبتی که وی دارد گوش فرا دهید و اگر با وی مخالف هستید سعی کنید با حفظ احساسات خودتان این مطلب را بیان کنید . پیشنهاد پی گیری بحث را به وی بدهید و یک پاسخی که به نفع هر دو طرف است را به وی بدهید.

مهم نیست که چقدر شما تحت استرس هستید،تحت هر اشتباهی نباید کنترل خودتان را از دست بدهید. کارکنان شما ربات نیستند.مگر اینکه این خطاها سبب اختلال در روند کار شوند، به آنها اشاره کنید، اما برای تذکر به آنها از زبان تحقیر آمیزی که باعث کوچک شدن آنها یا اینکه سبب وحشتناک جلوه داده شدن شما می شود جلوگیری کنید.اگر این کار را نکنید،نیروی کاری شما تبدیل به یک نیروی بدون اعتماد به نفس می شود که رنجور شده اند و نمی توانند به رشد سازمان کمک کنند.

حتی در شرایط منفی از زبان مثبت استفاده کنید.تنها یک نفر به درد بخور در تیم خودتان دارید؟ به آنها بگویید که رفتارشان غیر قابل قبول است، اما از این فرصت برای تحقیر و سرزش آنها استفاده نکنید.مستحکم باشید، اما با احترام رفتار کنید. به جای اینکه بر روی نکات منفی تمرکز کنید،چیزهای مثبتی که آنها می توانند برای شرکت انجام دهند را پر رنگ کنید.هرگز از توهین استفاده نکنید، و همیشه به آنها اجازه توضیح دادن دهید.

یاداشت مدیر ارشد بایدن ، سبب می شود که تیم وی احساس ارزش ، اعتماد و امنیت کند. به وسیله انتخاب با دقت کلمات و آوردن بهترین ها در داخل تیم ،شما یک نیروی کار شاد،سالم،وفادار و خلاق خواهید داشت.

 

منبع : Entrepreneur


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ