از شتابدهنده های فرار مغزی تا شایعات 20 میلیون یورویی استارت آپهای ایرانی

در طی یک سال اخیر خبرهایی از سرمایه گذاری 3 میلیاردی یک شتابدهنده ایرانی تا شایعات سرمایه بیست میلیون دلاری دیروز روی اسنپ و یا خبرهای اخیر فرار مغزها با کمک شتابدهنده ها یا حتی رویدادهایی چون Ibridges برلین هر کدام به نوعی بازار شایعات استارت آپهای ایرانی را داغتر از قبل می کند . لابی گری برای پخش خبرهای این چنینی در سایتهایی چون فوربس و تک کرانچ نیز جای بحث جداگانه دارد . شتابدهنده ای که مدعیست چند میلیارد سرمایه در اختیار استارت آپهای خود قرار داده است اما استارت آپهای مذکور به نوعی فاقد هر اعتبار و مشتری هستند اولین خبری است که وجه استارت آپهای ایرانی را زیر سوال می برد و باید پرسید این سه میلیارد از کجا آمد و به کجا رفت و چرا اثری از این سرمایه روی استارت آپهای مذکور وجود ندارد .

سرمایه بیست میلیون یورویی روی اسنپ که معادل 80 میلیارد تومان می باشد و به  گروه اینترنت ایرانیان نسبت داده شده است از ارزش سرمایه بزرگترین استارت آپهای سیلیکون ولی بالاتر است و عدم نظارت روی مبالغ ، عادی شدن ارزش گذاری های دروغین روی استارت آپهای ایرانی زنجیره ای است که به زودی دامنگیر تمامی استارت آپهای ایرانی خواهد شد . در طی یکسال اخیر استارت آپهای ایرانی که شاید رتبه آنها در الکسا از رتبه سایت یه مدرسه ابتدایی کمتر است مدعی ارزش چند میلیاردی استارت آپ خود هستند و به زودی شاهد حباب قیمت گذاری و جعلی تمامی استارت آپهای ایرانی خواهیم بود . در حال حاضر شاید تعداد استارت آپهای بین المللی در ایران از تعداد انگشتان دست هم کمتر باشد اما با مرور خبرهای روز دنیای استارت آپها و مرور ساده و سر انگشتی ارزش استارت آپهای بین المللی حتی در منطقه آسیا نیز متوجه جعلی بودن این خبرها خواهیم بود .

طی روزهای گذشته نیز هفته نامه عصر ارتباط به نقد شتابدهنده ای پرداخت که با ارایه مبالغ قابل توجه از آنها با نام “مراکز شتابدهنده فرار مغزها و ایده ها ” نام برده است . این مرکز اعلام کرده است که از میان ایده های دریافتی 50 طرح برتر را به آلمان و سوئد و ایتالیا اعزام خواهد کرد . عصر ارتباط در مقاله خود نوشت این شتابدهنده هیچ گارانتی و ضمانت اجرایی در خصوص این ادعاها نداشته و فارغ از اینکه اصل طرحهای منتخب می تواند به شکل یک طرفه از سوی سرمایه گذاران خارجی مورد بهره برداری قرار بگیرد ارایه دهندگان طرحها می توانند به راحتی و با مشوق هایی از کشور خارج شوند .

حال باید این سوال مطرح شود که جرقه این قیمت گذاری ها و یا تلاش برای سرقت ایده ها  توسط چه اشخاصی زده شده است و آنها چگونه از این رویدادها و گزارش ها منفعت می برند ؟ آیا دیجیکالا و کافه بازار اولین بنیانگذاران حباب قیمت گذاری و گزارشهای جعلی بودند یا افرادی با منافع شخصی نسبت به این خبرها سود می برند ؟


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

2 دیدگاه ها

  1. از جهات زیادی با این مقاله موافقم که واقعا درروغ های بزرگ دوام چندانی ندارند

  2. به نظرم شکی نیست اینها دارند پیشرفت می کنند اما منم مطمئنم ٨٠ میلیارد در حد ٨٠٠ میلیون واقعیت داره

ترک پاسخ