آیا به هوش مصنوعی (AI) نیاز دارید؟

دیگو اوپنهایمر نگران این است که گوگل و فیسبوک روی دنیای هوش مصنوعی تسلط پیدا کنند.

البته این نگرانی منطقی است. ایلان ماسک و سام آلتمن نیز  نگران این موضوع هستند. به همین دلیل هم استارت آپی به نام OpenAI را ایجاد کردند. در سال های اخیر، گوگل و فیسبوک بسیاری از محققان در زمینه جنبش یادگیری عمیق، جنبش AI که همه چیز از قدرت تشخیص گفتار کامپیوتر تا امنیت را به سرعت بازسازی می کند، را روی دست بردند. به همین دلیل ماسک و آلتمن چند پژوهشگر برتر AI را از گوگل و فیسبوک گرفتند و قول به اشتراک گذاری کار آن ها با دنیا را دادند.

در حال حاضر، اوپنهایمر و استارت آپش، الگوریتمیا، سهمشان در نبرد علیه تسلط بر AI را ادا می کنند. الگوریتمیا چیزی است که اوپنهایمر آن را یک بازار باز برای الگوریتم ها می نامد- کدی که شرکت ها و توسعه دهندگان برای افزایش استحکام اجزاء ساختمانی وب سایت ها و اپ هایشان به کار می برند- و این بازار الان شامل الگوریتم های یادگیری عمیقی است که به وظایفی مثل تشخیص چهره و کاراکتر می پردازند. در حالی که  OpenAI تحقیقات خام  AI را به اشتراک می گذارد، الگوریتمیا الگوریتم های در حال کار طراحی شده برای ایجاد شکاف در خدمات جدید را ارائه می دهد. اوپنهایمر می گوید “شاید آینده الان اختراع شده باشد”. “این فقط در مقالات دانشگاهی گیر کرده است”.

این بخشی از تلاش بزرگ تر برای دموکراتیزه کردن AI می باشد. استارت آپ هایی مثل  Clarifai, Nara Logics و MetaMind (که در حال حاضر متعلق به  Salesforce.com می باشد) هم برای ایجاد یادگیری عمیق در هر اپلیکیشنی، ابزارهایی را ارائه داده اند. و غول هایی مانند گوگل، آمازون و مایکروسافت نیز سرویس های محاسبه ابری که به همین روش کار می کنند را می سازند.

الگوریتمیا از مدل بازاری مشابهی استفاده می کند که استارت آپ ها باید برای بسیاری از کالاهای دیگر که شامل هر چیزی از صنایع دستی و طراحی گرافیکی گرفته تا خرده فروشی کالاهای الکلی و املاک می شود، آن را به کار گیرند. هر کسی می تواند برای بازار یک الگوریتم آپلود کند و همچنین هر کسی می تواند در ازای استفاده از آن مبلغی پرداخت کند. نویسنده الگوریتم قیمت هر فراخوان API را تعیین می کند (رایگان یا تا یک دلار) و سپس 70 درصد درآمد حاصل با حفظ باقی الگوریتمیا به نویسنده می رسد. وقتی که یک الگوریتم کاملاً به منبع باز تبدیل شد، الگوریتمیا فقط برای محاسبه نیروی استفاده شده شارژ می شود.

اما خبر تازه در مورد الگوریتم های یادگیری عمیق چیست. امروز الگوریتمیا به درخواست اوپنهایمر و شرکت، بیش از 2500 الگوریتم ارائه می دهد، که شانزده تای آن مدل های یادگیری عمیقی هستند که در ماه جولای توسط کدگذاران اضافه شدند. بر اساس شبکه های عصبی مغز انسان، شبکه های عصبی عمیق با آنالیز مقادیر زیاد داده، قادر به یادگیری وظایف گسسته می باشند. اوپنهایمر به عنوان یک مثال اولیه به الگوریتم Colorize- که برای رنگ آمیزی خودکار عکس های سیاه و سفید از یادگیری عمیق استفاده می کند- اشاره می کند. Colorize به عنوان بخشی از مقاله کارشناسی ارشد، آزمایشگاه بینایی دانشگاه برکلی را ساخت و گروه الگوریتمیا از او آپلود الگوریتم در بازارشان را درخواست کرد.

اورن اتزیونی، مدیر عامل مؤسسه آلن در زمینه هوش مصنوعی و سرمایه گذار الگوریتمیا معتقد است که این الگوریتم توانایی کمک کردن به انتقال یادگیری عمیق از یک “هنر تاریک” که در زمینه تکنولوژی تنها با غول های اینترنت کار کرده به “99 درصد” را دارد. دنیس R. مورتنسن، مدیر عامل و مؤسس استارت آپ هوش مصنوعی نیز تا حدی با  این مسئله موافق است. وی افزود که این الگوریتم ها تنها برخی نیازها را رفع می کنند. همان طور که اشاره می کند، سایر شرکت ها از جمله گوگل، که اخیراً موتور نرم افزار یادگیری عمیقی به نام  TensorFlow را اوپن سورس کرده، برای ساخت سیستم های یادگیری عمیق، ابزارهای بسیار پیچیده تری را ارائه می دهند. او همچنین اشاره می کند که یادگیری عمیق برای آموزش، نیازمند مقادیر زیادی از داده ها می باشد. او می گوید این بدان معنا نیست که فقط به خاطر این که شما الگوریتم دارید نتایج خوبی به دست خواهید آورد. او ادامه می دهد، الگوریتم ها به ساخت AI بسیار پیشرفته کمک نخواهند کرد، اما در قرار دادن AI جزئی در اپ شما کمک خواهند کرد.

 

منبع : Wired


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ