بهترین حوزه برای تجارت بانوان استارت آپ ها هستند

سایت Entrepreneur.com در آخرین شماره سپتامبر 2016 خود به نقش بانوان برای جضور در تجارت پرداخته است . وقتی که رسانه ها در مورد حضور زنان در عرصه تکنولوژی و دنیای استارت آپ صحبت می کنند، بیشترین تمرکز روی جنبه منفی آن است. ما مطالبی در مورد میزان پیشرفت مورد نیاز برای ایجاد برابری جنسیتی در رهبری و تبعیض گسترده علیه توسعه دهندگان زن خوانده ایم. در فرهنگ ناخوشایندی که بیشتر شبیه بازگشت به دهه 50 میلادی است تا رفتن به سمت صنعتی که قرار است ما را به سمت آینده هدایت کند، پرونده حقوقی برجسته زنی مثل الن پی نقطه عطفی محسوب می شود.

و این درست است که پیشرفت خیلی زیادی باید ایجاد شود. اما این تمرکز منحصر به فرد در این موقعیت می خواهد از این حقیقت که بسیاری از زنان در دنیای استارت آپ در حال پیشرفت هستند و در این زمینه شرکت هایی را راه اندازی کرده اند، چشم پوشی کند. مطالعات متعدد نشان داده اند که تجارت هایی که تعداد مدیران زن آن بیشترند موفق تر و سودآورتر از تجارت هایی هستند که تعداد مدیران مرد آن بیشتر است؛ در نهایت، دنیای سرمایه گذاری شروع به توجه کردن به این مسئله کرده است. اطلاعات شرکت سرمایه گذاری ریسک پذیر  First Round نشان دهنده این است که سرمایه گذاری های این شرکت در شرکت هایی که بنیان گذاران آن خانم هستند، 63 درصد بهتر از سرمایه گذاری در شرکت هایی که کل تیم آن ها مرد می باشند، عمل کرده است.

همان طور که دنیا از خواب بیدار می شود و این واقعیت را می پذیرد که استارت آپ ها و در واقع همه تجارت ها زمانی که زنان شانس مدیریت و رهبری آن ها را پیدا می کنند عملکرد بهتری دارند، خود زنان هم متوجه می شوند که استارت آپ ها برخی از بهترین مکان ها برای کار حرفه ای آن ها می باشند. در واقع نسبت به قبل، در حال حاضر بنیان گذاران استارت آپ ها بیشتر زنان هستند و درصد تعداد استارت آپ های بنیان گذاری شده با حداقل یک زن بنیان گذار از 9 درصد در سال 2009 به 18 درصد در سال 2014 رسیده است.

سقف شیشه ای در سراسر دنیای تجارت دست نخورده باقی مانده، اما ممکن است بیشتر ترک ها برای زنانی که در هر جایی در استارت آپ حضور دارند دیده شود. سبک های مدیریتی بسیار سازمان یافته و ذهنیت انجمن دانش آموزان پیشین هنوز هم در بسیاری از بخش ها بسیار حقیقت دارد، اما استارت آپ ها ذاتاً توانایی نوشتن قوانین خود، خود فرهنگ سازی و ساختن ساختارهای مدیریتی که راه را برای مدیران و رهبران زن باز می کند را دارند.

در نتیجه، به نظر می رسد پلکان شرکت در اغلب استارت آپ ها بسیار متفاوت تر از پلکان تجارت های قدیمی تر باشد. اغلب پلکان کمتری به عنوان مقیاس گذاری یک تجارت برای بالا رفتن وجود دارد. این بدان معناست که بسیاری از زنانی که با محاصره روبرو می شوند، همان طور که به سمت بالا صعود می کنند حذف می شوند ولی قبل از آن، این شانس را دارند که کیفیت رهبری و مدیریت خود را در حرفه خود نشان دهند.

سرعت بالا و ماهیت مشارکتی محیط استارت آپ بدان معناست که به کمک همه و تقسیم وظایف در اسرع وقت نیاز دارد. در این گونه مدل های کاری، کارآفرینان هوشمند می دانند که زمان کمی برای تلف کردن در جهت تعصب دارند و به همین دلیل به زنان اجازه می دهند که برای یک روز خود را اثبات کنند. من خودم را در این موقعیت پیدا کردم، زمانی که برای اولین بار بعد از تجربه کار در شرکت سرمایه گذاری ریسک پذیر که در ردیف اول عواقب ناشی از سبک مدیریتی ضعیف بودم، وارد دنیای استارت آپ شدم. وقتی که کار خود با اولین شرکت استارت آپم را شروع کردم، به سرعت دریافتم که برای به دست آوردن موقعیت رهبری و مدیریتی باید در خط مقدم شرکت کار اساسی انجام دهم، هر چیزی که از طرف مشتریان و مشتریان بالقوه می بینم و می شنوم را باید آنالیز کنم و برای فرآیند به بار نشستن دیدگاه ها باید یک تفکر علمی به کار گیرم. زمانی که قادر به توسعه دیدگاه ها و بینش ها شدم، آن را تجارت خود ساختم تا با بدون تردید با مدیریت ارشد به اشتراک بگذارم. هیچ وقت جنسیت من فاکتور مهمی محسوب نشده و به خاطر موقعیتی که ایجاد کرده بودم، تمرکز مدیریت کاملاً روی اعتبار خود ساخته ام بوده و این کار باعث دور شدن آن از هرگونه تعصب شده بود.

فرهنگ کار بیشتر استارت آپ های تأسیس شده نیز تمایل دارد به نفع زنان باشد. در حالی که بسیاری از استارت آپ ها در سال های اولیه خود تقاضای ساعات کار طولانی دارند، اما زمانی که وارد فاز بعدی می شوند و در زمینه استعدادهای برتر به رقابت با سایر استارت آپ ها نیاز پیدا می کنند، به سمت تأکید بر مزایای حول محور تعادل زندگی کاری مثل انعطاف پذیری در ساعات کاری، مرخصی والدین و حسن مزایای شغلی جذاب برای زنانی که چه برنامه ای برای تشکیل خانواده داشته باشند و یا نداشته باشند، تمایل پیدا می کنند. این نوع از تعادل فقط مزیتی برای پیشرفت زنان نیست، بلکه برای کمک به مقیاس استارت آپ ها نیز ضروری است. زندگی سالم، حتی خلق و خو و طیف گسترده تجارب و منافع همه ناشی از تعادل می باشند و همچنین همه آن ها در ترغیب خلاقیت و آوردن ایده های بزرگ برای به سرعت به ثمر رسیدن، مشارکت دارند. خوشبختانه استارت آپ فعلی من، The Big Know، مخصوصاً از این نوع برنامه کاری متعادل حمایت کرده و بدون شک برای رشد تجارتمان و برای توسعه حرفه من به آن پرداخته است.

من فکر می کنم همان طور که سرمایه گذاران و دنیای تجارت در مقیاس بزرگ بین رهبری و مدیریت زنان و نتیجه آن ارتباط برقرار می کنند، ما داشتیم در چگونگی راه اندازی استارت آپ و دنیای تکنولوژی و این که توسط چه کسی این کار انجام می شود یک تغییر تاریخی مشاهده می کردیم. زنان این فرصت را دارند تا صنعت در حال ظهور را در مسیری که جایگاه آن ها را محکم می کند، شکل دهند و این دقیقاً همان کاری است که دارند انجام می دهند. امروزه استارت آپ ها مکان عالی برای کار کردن زنان می باشد و آینده آن از این هم روشن تر است.

 

منبع : Entrepreneur.com


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

1 نظر

  1. واقعا زنان زیادی در این حوزه الان در ایران هستند و می تونن خیلی بیشتر از اینا هم باشن

ترک پاسخ