نقش کیک استار در تحول دنیای استارت آپ ها

تاکنون مقالات متعددی پیرامون سایت جمع آوری سرمایه کیک استارتر در سایت irstartup.com منتشر شده است و حتی نحوه موفقیت یک کمپین در سایت کیک استارتر نیز شرح داده شده است . در ایران سایتهای مشابهی همچون فاندوران مشغول فعالیت می باشند و هر چند راه دور و درازی در فرهنگ سازی جمع آوری سرمایه در ایران وجود دارد اما وجود همین تعداد سایت در ایران نوید رونق این موضوع را خواهد داشت .

در مدت 6 سال، کیک‌استارتر به اشتغال 283 هزار نیروی پاره‌وقت، ایجاد 8800 شرکت و سازمان غیرانتفاعی و البته استخدام 29600 نیروی تمام وقت کمک کرده است. مولیک در این خصوص می‌گوید: «خروجی‌هایی که از اینگونه فعالیت‌ها عاید جوامع مختلف می‌شود، متنوع و گسترده هستند. این تاثیرات از ایجاد شغل تا افزایش درآمدهای مالی و یا حتی برآورده کردن رویاهای کارآفرینان، حوزه‌های مختلفی را پوشش می‌دهد.» در قالب این پژوهش، مولیک فرم‌های نظرسنجی را برای 65326 عضو کیک استارتر که در قالب ارائه طرح‌ خود موفق به جمع‌آوری سرمایه 1000 دلاری و یا در برخی موارد رقم‌های کم‌تر شده بودند ارسال کرده است. علاوه بر این، او با 10 نفر از سرمایه‌گذاران و پشتیبانان مطرح این پروژه‌ها نیز مصاحبه‌هایی انجام داده است.

 

به ازای هر 1000 پروژه‌ای که موفق به جذب سرمایه کافی شده‌اند، 190 موسس استارت‌آپی و 82 نیروی تمام‌وقت نیز مشغول به کار شده‌اند. با این وجود نمی‌توان ادعا کرد که تمامی پروژه‌ها به ایجاد کسب و کارهای با ثبات و یا راه‌اندازی یک شرکت موفق منجر شده‌اند. علاوه بر این، پروژه‌های موفق نیز با توجه به وضعیت کنونی بازار با چالش‌های زیادی دست به گریبان هستند.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ