چه تفاوتی بین ارزش گذاری پیش از سرمایه گذاری و پس از آن وجود دارد؟

پاسخ کوتاه به این سؤال این است که تفاوت آن ها در زمان ارزش گذاری است. هر دوی آن ها شاخص های ارزش گذاری شرکت ها هستند. ارزش گذاری پیش از سرمایه گذاری (Pre-money) به ارزش شرکت قبل از دریافت سرمایه گذاری خارجی یا آخرین دور تأمین مالی اشاره دارد، در حالی که ارزش گذاری پس از سرمایه گذاری (post-money) به ارزش آن شرکت بعد از دریافت وجوه خارجی یا آخرین تزریق سرمایه اشاره می کند. ارزش گذاری پیش از سرمایه گذاری به ارزش شرکتی که شامل تأمین مالی خارجی یا آخرین دور سرمایه گذاری نیست اشاره دارد. بنابراین، ارزش گذاری پس از سرمایه گذاری شامل سرمایه گذاری خارجی یا آخرین تزریق سرمایه می باشد. دانستن این مفاهیم مهم است چرا که آن ها در ارزش گذاری، نقش خیلی مهمی دارند.

حال بیایید این تفاوت را با یک مثال بیان کنیم. فرض کنید که سرمایه گذاری به دنبال سرمایه گذاری در یک استارت آپِ های تِک می باشد. کارآفرین و سرمایه گذار هر دو بر سر ارزش یک میلیون دلاری فعلی شرکت توافق دارند و سرمایه گذار 250 هزار دلار سرمایه گذاری خواهد کرد.

درصد مالکیت هم به این ارزش گذاری یک میلیون دلاری پیش از سرمایه گذاری یا بعد از آن بستگی دارد. اگر ارزش گذاری یک میلیون دلاری مربوط به پیش از سرمایه گذاری باشد، در آن صورت ارزش شرکت پس از سرمایه گذاری 1.25 میلیون دلار خواهد بود. در صورتی هم که ارزش گذاری یک میلیون دلاری با در نظر گرفتن سرمایه گذار ی 250 هزار دلاری باشد، به آن ارزش گذاری پس از سرمایه گذاری می گویند.

ارزش گذاری پیش از سرمایه گذاری     ارزش گذاری پس از سرمایه گذاری    
  ارزش درصد ارزش درصد
کارآفرین 1.000.000 دلار 80 درصد کارآفرین 750.000 دلار 75 درصد
سرمایه گذار 250.000 دلار 20 درصد سرمایه گذار 250.000 دلار 25 درصد
مجموع 1.250.000 دلار 100 درصد مجموع 1.000.000 دلار 100 درصد

همان طو رکه می بینید، روش ارزش گذاری به کار رفته تا حد زیادی می تواند درصد مالکیت را تحت تأثیر قرار دهد. این به خاطر میزان ارزش گذاشته شده روی شرکت قبل از سرمایه گذاری است. در صورتی که شرکت یک میلیون دلار ارزش گذاری شده باشد، پس به خاطر این که ارزش گذاری قبل از سرمایه گذاری شامل 250 هزار دلار نمی شود، ارزش گذاری قبل از سرمایه گذاری در مقایسه با ارزش گذاری پس از سرمایه گذاری ارزش بیشتری دارد. در حالی که این در نهایت مالکیت کارآفرین را با درصد کم 5 درصد تحت تأثیر قرار می دهد، در صورتی که شرکت عمومی شود می تواند میلیون ها دلار کسب کند.

این موضوع در موقعیت هایی که کارآفرین ایده خوب ولی دارایی کمی دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است. در چنین مواردی، تعیین این که ارزش واقعی شرکت چیست، دشوار است و ارزش گذاری بین کارآفرین و سرمایه دار ریسک پذیر به موضوع مذاکره تبدیل می شود.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

1 نظر

  1. مطالب آموزشی سایتتون واقعا عالیه . امیدوارم مطالب رو بیشتر آموزشی بزارید

ترک پاسخ