داستانهای موفقیت Y Combinator، نکاتی در مورد شکل گیری و جذب سرمایه ( قسمت اول )

High angle view of business team working on the meeting.

متن زیر به نقل از وبلاگ ماکرو شتابدهنده Y combinator می باشد . مجری شتابدهنده آرون هریس، برای صحبت در مورد اصول کلیدی مالی و اصول حقوقی که بنیان گذاران باید در زمان تأسیس یک استارت آپ و جذب سرمایه اولیه به خاطر داشته باشند با سه شریک Y Combinator، مدیر اجرایی YC، کریستی ناتو، وکیل و مشاور YC، کارولین لوی و جان لوی، به گفتگو نشسته است . این مصاحبه در سه قسمت در سایت ایران استارت آپ irstartup.com قرار خواهد گرفت . 

ایجاد توقع

آرون: کریستی، با شما شروع می کنیم، در ذهن شما ترتیب ملزومات اساسی در زمانی که دو بنیان گذار متعهد به انجام کاری می شوند، چگونه است؟ آیا آن ها در همان ابتدای کار باید چیزی را ثبت کنند؟

کریستی: مسئله اصلی، ارتباط با یکدیگر است. و برای اطمینان از این مسئله بهتر است که در یک تیم بنیان گذاری دو نفره هر دو نفر، بنیان گذاری باشند که اهداف مشترک و توقعات یکسانی از نتیجه کار دارند. در غیر این صورت ممکن است یک نفر آن ها بگوید ” من می خواهم این کار را به صورت عمومی و همگانی انجام دهم” و دیگری نیز بگوید ” من قصد دارم فقط شش ماه روی این پروژه کار کنم و بعد از آن شاید آن را یک میلیون دلار بفروشم”، می بینید که دیدگاه ها خیلی متفاوت هستند و در چنین موقعیت هایی، به خاطر عدم توافق بنیان گذاران بر سر برنامه ها و استراتژی شرکت، مشکلاتی ایجاد و به شرکت ضربه وارد می شود.

بنابراین فکر می کنم که بسیاری از این مشکلات فقط با برقراری ارتباط، صریح بودن و مشخص کردن سطح توقعات، رفع می شود. همچنین باید مشخص شود که هر کدام از بنیان گذاران از دیگری توقع دارد چه مدت زمانی را صرف این پروژه کند. می دانید که برخی افراد تمایل دارند 7 تا 24 ساعت در روز روی استارت آپ خود کار کنند و برخی هم به خاطر خانواده و مسائل دیگر تمایلی به این کار ندارند و همچنین می دانید که مسائل دیگری هم هست که باید روی آن ها تمرکز کرد. به این ترتیب اگر باز هم یک بنیان گذار تمایل به کار 7 تا 24 ساعته داشته باشد و دیگری بگوید که من می خواهم بین 5 تا 9 ساعت وقت بگذارم، در این صورت آن ها نیاز به درک درستی از موقعیت پیش رو دارند، چرا که مسائل زیادی در آینده وجود خواهند داشت که می تواند آن ها را دچار مشکل کند.

در نهایت اگر بنیان گذاران نتوانند از این مراحل عبور کنند و همچنان در تلاش برای برقراری ارتباط با یکدیگر باشند، در این صورت مادامی که رشد می کنند در حال بحث با یکدیگر خواهند بود. در این گونه موارد کارمندان هم نمی دانند که در کدام جهت باید گام بردارند و این گونه مسائل برای شرکت شما مشکل ساز خواهند شد.

آرون: کریستی چیزهایی می گوید که فکر می کنم بسیار مهم هستند. البته لزومی ندارد این مسائل را مکتوب کنیم، درسته؟ در واقع ما به دنبال نحوه برقراری ارتباط هستیم نه ذکر این مشکلات.

به خصوص در شروع گفتگو. از آن جا که حق با شماست، چنانچه شما در پایه و اساس مراوده، این ارتباط را نداشته باشید- و من حدس می زنم که این در مورد همه روابط صدق می کند- مشکلات جریان پیدا می کنند. درسته؟ در هر شکلی این مشکل ساز می شود.

کریستی: بله، و شما می دانید که استارت آپ ها محیط های فشرده ای هستند و هر مسئله کوچکی می تواند مشکل ساز شود. حتی یک ایراد خیلی کوچک و یا کمی شک و تردید در شروع کار، بزرگ و بزرگ تر می شود و تبدیل به مسئله بزرگی می شود، چرا که همه تحت فشار هستند. پس، اطمینان از این که همه در مورد توقعات، حقوق صاحبان سهام و چگونه عمل کردن در این نوع از مسائل پایه، یک استراتژی را دنبال می کنند، بسیار مهم است.

یک شروع بدون ابهام داشته باشید

آرون: من در این جا می خواهم یکی از این مسائل را که همیشه مشکلاتی با آن همراه بوده است را برای ادامه بحث انتخاب کنم. این مسئله در واقع یکی از چیزهایی است که وقتی اپلیکیشن ها را دنبال می کنیم، نگاه ویژه ای به آن داریم. ما می خواهیم بفهمیم که چرا حقوق صاحبان سهام به این شکل تقسیم می شود و نمی خواهیم بگوییم که این خوب است و یا بد، اما به خصوص در شرکت های تازه کار به دنبال این هستیم که تا جایی که امکان دارد نحوه تقسیم حتی یک سهام را بدانیم.

پاسخ این سوال را به جان و کارولین ارجاع می دهیم که آیا در زمانی شما به دنبال تقسیم حقوق صاحبان سهام هستید و به نحوه انجام این کار فکر می کنید، نکته ای هست که بخواهید در مورد آن صحبت کنید و بخواهید که مکتوب شود؟ مثلاً وقتی که باید از زمانی که تصمیم گرفتید چگونه به تقسیم حقوق صاحبان صهام بپردازید، هرچه سریع تر این کار را انجام دهید آیا باید آن را روی کاغذ مکتوب کنید و یا نیازی به این کار نیست کارولین شما متوجه منظور من می شوید؟ پس بهتر است که پاسخ شما را بشنویم.

کارولین: این به برنامه ماشینی و غیر فکری شما در مورد شکل گیری شرکت بستگی دارد. من فکر نمی کنم که بنیان گذاران در واقع نیازی به نوشتن و ثبت آن داشته باشند. فکر می کنم راه بهتری وجود داشته باشد، اگر این راه رواج داشت و اگر دو بنیان گذار تصمیم می گرفتند که این کار را انجام دهند که همین طور که پیش می روند  شرکت را تشکیل دهند، باید فوراً در زمینه ای که با هم بحث کرده و به توافق رسیده اند اقدام به خرید سهام کنند.

آرون: می خواهم همین جا صحبت شما را متوقف کنم، چون فکر می کنم چیزهایی خیلی مهمی هست که باید باز شود و همان چیزهایی هستند که مردم از آن غافل می شوند.

پس اولین نکته این است که کدام راه رواج دارد، درسته؟ به نظر می رسد قصد دارید برای این مورد وقت صرف کنید. در حالی که ما می خواهیم فرض را بر این بگذاریم که این بنیان گذاران آن کاری که کریستی گفت را انجام می دهند و آن ها در مورد آن چه که می خواهند انجام دهند و مقصدی که برای خود تعیین کرده اند، با هم گفتگو می کنند. آیا در مورد تأسیس زودهنگام شرکت در زمینه ای که فعالیت می کنید، نکته ای وجود دارد؟

کارولین: خب در واقع من در میان صحبت های کریستی به این موضوع فکر می کردم. فکر می کنم که یک نکته مهمی وجود دارد که بنیان گذاران باید به آن فکر کنند- و فکر می کنم که بیشتر مردم این را می دانند چرا که در YC نمی دیدیم که این مسئله مشکل بزرگی باشد- شما نیاز دارید که شغل خود را نیز داشته باشید، مثل بنیان گذارانی که هم زمان شاغل هم هستند، شما هم قبل از این که کار در شرکت را شروع کنید نیاز دارید که شغل داشته باشید. یا نیاز دارید تا از این مسئله اطمینان حاصل کنید که اگر هر دو شاغل هستید و تصمیم گرفتید با هم روی ایده ای شروع به کار کنید، از زمان کارفرمای خود و یا مصالح شرکت او استفاده نمی کنید.

آرون: این مسئله در شوی تلویزیونی سیلیکون ولی اتفاق نمی افتد؟ درسته؟ این کل طرحی است که در این زمینه وجود دارد؟

کارولین: فکر می کنم احتمالاً همه چیزهایی که در مورد آن بحث می کنیم به نحوی به این شو ربط دارد. البته به این هم بستگی دارد که آیا تیم بنیان گذاری در این مورد تصمیم گرفته است یا نه، ولی ما داریم به سمت ترک شغل پیش می رویم. و همین باعث می شود که به سمت کار تمام وقت در شرکت تازه تأسیس هم برویم. و اگر این همان چیزی است که در مورد آن تصمیم گرفته اید، پس فکر می کنم که شغل خود را ترک کنید و شروع به کار تمام وقت در شرکت خود کنید.

من فکر نمی کنم دلیلی برای عدم تشکیل شرکت وجود داشته باشد و ما هم همان طور که شما گفتید می توانیم کمی این مسئله را باز کنیم، چرا که مطمئن هستم الان مردم تعجب می کنند و می گویند چرا باید پولمان را صرف چیزی کنیم که وقت زیادی صرف آن نشده است.

آرون: یکی از چیزهایی که می خواهم بپرسم این است که آیا این ایده از وقت و پول کارفرمای فعلی شما بهره نمی برد، چرا که فکر می کنم این به اغلب افرادی که در حال راه اندازی شرکت خود هستند ربط دارد. منظورم این است که کسی که برای شغلی ثبت نام می کند- حداقل در ولی و اغلب شرکت های تکنولوژی- در واقع متعهد به خلق اختراعی می شود. اگر من کارمند گوگل بودم و چنین طرز فکری داشتم، به خاطر این که چنین ایده بزرگی داشتم تصمیم به ترک گوگل می گرفتم. چون می خواستم شروع به کار روی این ایده کنم، اما چطور مطمئن شوم که گوگل آن چزی که من در استارت آپم خلق می کنم را تصاحب نمی کند؟

کارولین: بله. قطعاً شما برای این کار از تجهیزات گوگل استفاده نمی کنید. ممکن است گوگل به شما لپ تاپ، موبایل و یا هر تجهیزاتی که برای کار در گوگل به آن نیاز دارید را بدهد، اما شما باید از وسائل و تجهیزاتی که خودتان تهیه کرده اید استفاده کنید.

آرون: فهمیدم. پس اگر لپ تاپ شرکت در اختیار شما است، این لپ تاپ متعلق به شما نخواهد بود. در آن کدنویسی نکنید. هیچ کاری در آن انجام ندهید.

کارولین: دقیقاً درست است.

جان: همچنین در زمان کار شرکت هم نباید این کار را انجام داد. مثلاً وقتی که در گوگل هستید نباید روی استارت آپ جدید خود کار کنید. این در ایالت های مختلف متافوت است. کالیفرنیا از اختراعاتی که خارج از محل کار خلق شوند، شدیداً حمایت می کند. خب بگذارید این طور بگویم که شما در گوگل کار می کنید. اما در نیمه شب، رویای درمان سرطان سراغ شما می آید. این یک مثال است. خوشبختانه گوگل نمی تواند رویاهای شما و یا… را تصاحب کند.

آرون: به هرحال، توافق نامه استخدام را بخوانید، چون ممکن است…

جان: در واقع این مسئله در مورد گوگل جالب است، چرا که در کالیفرنیا، قانون از پژوهش و توسعه قابل اثبات شرکت می گوید، پس اگر گوگل در حال کار روی درمان سرطان باشد- و در واقع گوگل روی هر چیزی کار می کند چرا که آن ها سعی می کنند که همه دانش ها را داشته باشند و یا خلق کنند و آن را در اینترنت و یا در هر آن چه مأموریت دارند بسط دهند، این تا حدوی وسیع است. نکته این است که همه چیز را جداگانه اداره دارید.

آرون: و اگر شما در رویای روزانه خود در مورد کار روی درمان سرطان باشید…(صدای خنده)

کارولین: گوگل آن را تصاحب می کند.

آرون: گوگل آن را تصاحب می کند.

کارولین: گوگل صاحب همه چیز است.

آرون: در واقع پایه اصلی این است که مطمئن باشید که جداسازی را رعایت کردید. در این صورت اگر هنوز هم در حال کار هستید…

جان: همه چیز را جداگانه نگه داری و اداره کنید.

آرون: … چرا که شما نیاز به جذب سرمایه برای آن چه که مشغول کار روی آن هستید دارید، مطمئن شوید که این کار را در خانه و یا در زمان شخصی خود انجام می دهید. نه در محوطه شرکت، یا در زمان استراحت شرکت و چیزی مثل این ها.

جان: دقیقاً.

ثبت حقوقی (و خام نگه داشتن آن)

آرون: خب فرضاً الان ما دو بنیان گذار هستیم که تصمیم گرفتیم بر روی ایده ای کار کنیم. ما تصمیم گرفتیم که رو به جلو حرکت کنیم. آیا الان زمان آن است که شرکت تشکیل دهیم؟

کارولین: باید بگویم بله.

آرون: اما این مایه عذاب نیست؟ منظورم این است که توصیه ما در YC اغلب این است که تنها کاری که باید انجام دهید، کدنویسی و گفتگو با کاربران است. حال، چرا شرکت تأسیس کنند؟

جان: کاری که کا در YC انجام می دهیم، تلاش برای تأسیس و راه اندازی شرکت به یک شکل می باشد. می دانید، این یک الگوی بسیار اجرا شده است. ما می خواهیم که هر شرکتی تمایل به استفاده از اسناد پایه و استاندارد داشته باشد.

آرون: و این همان اسنادی است که ما به سراسر دنیا اجازه می دهیم، آن ها را ببینند، درست است؟

جان: ما به همه دنیا اجازه می دهیم آن ها را ببینند. آن ها در سایت Clerky.com قرار دارند. ما مراحل خیلی ساده ای برای ثبت یک شرکت داریم. و در واقع تأسیس یک شرکت خیلی ارزان است. می توانید با مراجعه به سایت Delaware، در عرض یک روز شرکت خود را تشکیل دهید. فکر می کنم یک برگشت 24 ساعته، 200 یا 300 دلار باشد. می بینید که هزینه زیادی نیست.

آرون: و می دانید که این برای اغلب مردم خیلی غافلگیر کننده است. فکر می کنم اغلب ما که تابحال خیال تأسیس شرکتی را نداشته ایم، الان پیش خود می گوییم “که خدای من، باید برای این کار یک وکیل بگیرم. این کار هفته ها زمان می برد و تشریفات اداری و کاغذ بازی و این گونه مسائل را باید طی کرد.” اما ما داریم در مورد یک بعد از ظهر، چند کلیک در وب سایت و پرداخت با کارت اعتباری در State of Delaware حرف می زنیم.

کارولین: بله. و در پاسخ خواهم گفت دلیل این که این ذهنیت ممکن است ادامه داشته باشد، به خاطر این است که این مراحل در طول تاریخ آسان نبوده است. اما اگر شما به ظهور همه این پلتفرم ها نگاه کنید، منظورم حتی LegalZoom هم هست که همه آن ها خارج از اکوسیستم سیلیکون ولی هستند، این ها شرکت هایی هستند که از این پلتفرم ها برای ساده کردن این پروسه استفاده می کنند. این پلتفرم هم با 10 سال پیش خود فرق دارد. بنابراین هیچ دلیلی برای پیش نرفتن و عدم تشکیل شرکت وجود ندارد.

کریستی: من به دلیل این که LegalZoom، به نوعی تمایل به رها کردن شما دارد و باعث می شود شما بدون تکمیل همه تشریفات اداری کار را تمام کنید، به شما هشدار خواهم داد. پس اگر شما تصمیم دارید شرکتی را با اختیارات خود ثبت کنید، ابتدا مطمئن شوید که از همه تشریفات اداری مورد نیاز خود، آگاهی دارید. صرفاً پر کردن فرم در Delaware کافی نیست و انجام این کار با LegalZoom بسیار ساده است.

بنابراین یکی از مشکلاتی که در زمان کار کردن با این شرکت ها با آن مواجه می شویم، باز کردن وظایف هر طرف است یعنی آن ها چه کاری باید انجام دهند و ما باید چه کار کنیم. از این لحاظ، LegalZoom عالی است چرا که به شما اجازه می دهد بدون استخدام وکیل و پرداخت هزینه های آن بتوانید کار خود را پیش ببرید، اما انتخاب LegalZoom هم با همان هشداری که گفتم همراه است. Clerky، درک بیشتری از فرآیندها دارد و اجازه نمی دهند شما سرگردان بمانید.

جان: درست است. به عنوان مثال، جزئیات کوچکی مثل این که بنیان گذارانی که می خواهند سهام بخرند و یا نمی خواهند سهامدار باشند، وجود دارد.

آرون: این دقیقاً چگونه کار می کند؟ شما فکر می کنید ” خب، سهام شرکت من است. من آن را تأسیس کردم.” چرا من باید آن را بخرم؟

کارولین: من از یک مرحله موقت صحبت می کنم. درست بعد از این که شما شرکت را تأسیس کردید، به Delaware اعلام می کنید که این ها مدارک و اسناد ثبت شرکت است، آن ها را بایگانی کرده و در نهایت در Delaware رسمیت پیدا می کنید. مسئله دیگری که باید انجام دهید، تعامل با ثبت کننده است. و بعد از تعامل با ثبت کننده، باید هیئت مدیره تعیین کنید، چرا که به آن هم نیاز دارید. پس ثبت کننده، کسی است که گواهی و سند شما را امضا می کند و نام مدیران منصوب شده را در آن ذکر می کند. حال، شما یک هیئت مدیره دارید و در مرحله بعدی باید برای خود سهام صادر کنید، چرا که یک شرکت بدون سهامدار به هیچکس تعلق ندارد.

 


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

1 نظر

ترک پاسخ