کوتاه کننده لینک fi9.ir

مستر فایل | قالب و پلاگین وردپرس

کارت ویزیت لایه باز

 • خانه
 • >
 • موضوعات داغ
 • >
 • لندن یا برلین: کدام اکوسیستم استارت آپی در صدر اروپا قرار خواهد گرفت؟

لندن یا برلین: کدام اکوسیستم استارت آپی در صدر اروپا قرار خواهد گرفت؟

 • با سارا عدالتي نيا
 • دوشنبه , ۲۶ بهمن ۱۳۹۴

مقایسه چشم انداز استارت آپ دو شهر، دشوار است. تعدادی از شرکت ها برای پاسخ به این پرسش که کدام شهر یا منطقه و یا کشور بر دیگری برتری دارد، از روش های مختلف و ترکیبی از معیارها استفاده می کنند. مسلماً همه آن ها در تلاش برای ارزیابی معیارهای معین و خاص، بهترین کار ممکن خود را انجام می دهند، اما به طور ذاتی سایر فاکتورهای دارای قدرت نفوذ بالقوه را از دست می دهند.

با این حال، ارزیابی این که کدام یک از این دو شهر باید به عنوان بهترین منطقه تلقی شود،  برای شرکت هایی که به دنبال راه اندازی ستاد یا شرکت های تابعه در بازارهای جدید هستند، عملاً می تواند یک معامله بزرگ باشد. دو پایتختی که سریع ترین ظهور در اکوسیستم جهانی استارت آپ را دارند، لندن و برلین می باشند. آن ها به دلایل مختلفی مورد توجه هستند، ولی مسلماً برای این که پایتخت تکنولوژی غرب (یا کل) اروپا باشند، با هم به رقابت می پردازند.

لندن بین سال های ۲۰۱۳ و نه ماه اول سال مالی ۲۰۱۴، در زمینه سرمایه گذاری های ریسک پذیر در استارت آپ ها از برلین سبقت گرفت، فکرمی کنم که این برای شهر آلمانی سود مبهمی (یا پیش درآمد) باشد. هر دو شهر اخیراً سرفصلی در توسعه اکوسیستم استارت آپ اسرائیل ایجاد کرده اند، کشوری که سرانه استارت آپ آن به مراتب بیشتر از هر کشور دیگری در دنیا می باشد. هر دو شهر در رده ده شهر برتر رتبه بندی سالانه اکوسیستم جهانی استارت آپ Compass بودند (لندن ششم و برلین نهم). هر شهر یک سازمان مشارکتی دولتی – خصوصی دارد: Tech City UK و Berlin Partner. از ۳۳۲ شرکت با هدف یابی تکنولوژی در اروپا در طول سال ۲۰۱۴، سهم آلمان ۴۰ شرکت و سهم انگلیسی ها نیز ۳۳ شرکت بوده است.

از آن جایی که انگلستان بعد از ایجاد سلطه مجازی روی سراسر استارت آپ های اروپایی، شروع به دست گذاشتن روی صنعت محلی کرده است، انتظار می رود که در چند ماه آینده بتواند ویزای رده ۱ کارآفرینی برای استارت آپ ها را محدود کند، در همین زمان آلمان هم با پیشنهاد کمک به استارت آپ های اسرائیلی در برلین (و شاید به زودی در بیشتر کشورها) و فراهم کردن مشوق های مالیاتی جدید برای سرمایه گذاری روی استارت آپ هایی که اول راه هستند، در حال از دست دادن موقعیت خود می باشد.

برخی اعداد برای مقایسه شهرهای انگلیس و آلمان به عنوان یک کل به کار رفته اند، ولی این شهرها هم فقط پایتخت های سیاسی کشورهای خود نیستند.

در سه ماهه اول تا سوم سال ۲۰۱۵، شرکت های تکنولوژی لندن ۱٫۶ میلیارد دلار سرمایه ریسک پذیر (۱۰ برابر سال ۲۰۱۰) از کل ۲٫۲ میلیارد دلار سرمایه ریسک پذیر در سراسر انگلستان را از آن خود کرد. در نیمه اول سال ۲۰۱۵، این شهر به تنهایی ارزش ۱٫۴۷ میلیارد دلاری (۹۴ میلیون یورو) سرمایه ریسک پذیر را به نام خود ثبت کرد که به مراتب بیشتر از ۱ میلیارد دلاری است که در طول کل سال ۲۰۱۴ در تلاش برای رسیدن به آن بود. به طور کلی انگلیس از نظر افزایش مقیاسی ضربه محکمی به برلین زد: ۳۹۹ در برابر ۲۰۸٫

مزایای مالیاتی انگلیس هم قوی است. در این جا برای شرکت هایی که کمتر از ۵۰۰ کارمند دارند یک اعتبار مالیاتی  R&D و به ارزش ۲۲۵ درصد میزان سال قبل، وجود دارد. در توسعه IP، طرح ثبت اختراع Box، مالیات بر عایدی شرکت را تا ۱۰ درصد کاهش داد، طرح سرمایه گذاری ریسک پذیر اولیه (SEIS) نیز برای مالیات دهندگان انگلیس، در اولین بودجه ریسک پذیر اولیه ۱۰۰هزار یورویی شرکت، تخفیف ۵۰ درصدی مالیات بر درآمد را فراهم کرده و طرح سرمایه گذاری ریسک پذیر  (EIS) برای اعتماد سرمایه گذاران خصوصی و سرمایه ریسک پذیر به طور یکسان تخفیف ۳۰ درصدی مالیات بر درآمد را ارائه می دهد.

آن ها در لندن، حداقل ۳۶ انکوباتور تأسیس شده و شتاب دهنده و ۷۰ فضای همکاری دارند. تعداد همکاران تنها در داخل لندن بیش از ۲۵۰ هزار نفر است که به طور متوسط بیش از ۷۷٫۰۰۰ دلار در سال به افراد  با حدود سه سال سابقه پرداخت می شود. اما به افراد با سابقه کاری ۶ تا ۱۰ سال، این میزان به ۹۹٫۶۷۴ دلار در سال (۶۵٫۰۱۴ یورو) افزایش می یابد. برای دانشمندان ارشد میزان پرداختی ۸۹٫۲۳۱ دلار (۵۸٫۱۷۶ یورو) و برای طراحان UX/UI سطح متوسط نیز ۸۱٫۵۷۲ دلار (۵۳٫۱۸۴ یورو) می باشد.

انگلیس از نظر تعداد اختراعات ثبت شده در رتبه هشتم قرار دارد – ۲۲٫۹۲۹ ثبت اختراع در سال ۲۰۱۴ – و طبق گفته دفتر ثبت اختراع بریتانیا سالانه یک افزایش ۲٫۱ درصدی در این زمینه دارد. ثبت اختراع کلی سال ۲۰۱۴ از طرف دفتر ثبت اختراع اروپا، ۶٫۸۲۳ اعلام شده است.

پایتخت آلمان بعد از تسلط بر سرمایه گذاری های ریسک پذیر  در سال ۲۰۱۴ و اوایل ۲۰۱۵، توجه بیشتری را به سمت خود جلب کرد. طبق اظهاراتCB Insights، شرکت های تکنولوژی سراسر کشور آلمان در سه ماه اول ۲۰۱۵ و تنها در ۵۸ معامله، ۱٫۱۵ میلیارد دلار و در کل نیمه اول سال ۲۰۱۵، ۱٫۶ میلیارد دلار جمع آوری کردند. DLA Piper خاطر نشان می کند که بیش از نیمی از معاملات سه ماه اول در خود برلین انجام شده است: شهری که از شروع سال ۲۰۱۲ تا سه ماهه دوم سال ۲۰۱۵، ۴۰ درصد از سرمایه گذاری های ریسک پذیر و ۵۵ درصد از ارزش های سرمایه گذاری را تشکیل می دهد که طبق اظهارات CB Insights بیشتر از ۳ میلیارد دلار در ۳۱۶ معامله به دست آورده است.

مدیر اجرایی شرکت Compass، جین فرانسیوس گوتیر به Geektime گفت: برلین روز به روز در حال رشد بود. مردم هم به این مسئله توجه کردند که مادامی که چرخه رشد برای همه اکوسیستم های استارت آپ یکسان است، رشد کردن برای لندن و نیویورک، به عنوان مراکز عظیم تجاری، آسان تر است. اما هزینه های زندگی در برلین کمتر است و بیشتر هنرمندان و افراد خلاق به آن جا نقل مکان کردند، در نتیجه استارت آپ ها هم به این سمت آمدند و آن ها به صورت اتفاقی بهترین افراد را جذب کردند.

برخی از بزرگ ترین شرکت ها عبارتند از  Delivery Hero، Foodpanda, Soundcloud, Wooga, ResearchGate و HelloFresh.

این ارقام همچنان افزایش یافت، ولی آن ها منکر این حقیقت می شوند که اغلب این پول به سمت شرکت هایی که در مراحل آخر هستند می رود، همان طور که وزارت دارایی نیز در ماه سپتامبر اعلام کرد که تغییرات عمده ای خواهند داشت. طبق گفته ی  وزارت دارایی آلمان، معافیت های مالیاتی برای سرمایه های ریسک پذیر شرکت هایی که در ابتدای راه هستند و کمک های مالی دولتی دریافت می کنند، در سال ۲۰۱۶ آغاز خواهد شد.

مراکز ابتکارات تکنولوژی شهر و نوآوری و کارفرینی  (CITIE)، ادعا می کنند که شهر، از طریق سازمان دولتی-خصوصی ترویج تکنولوژی و شریک تجاری و تکنولوژی برلین،  برای استارت آپ ها انواع مختلفی از بسته های مالی به ارزش ۴٫۵۰۰ یورو ارائه می دهد. تفسیر گزارش CITIE نشان دهنده این است که برلین برای تجارت هایی که به دنبال شروع کار و گسترش آن در این شهر هستند، زمینه مساعدی را فراهم می کند و به آن ها اجازه می دهد تا برای چند ماه با حداقل هزینه ها به آزمون و خطا بپردازند.

نوآوری در شرایط واقعی در سراسر کشور آلمان، توسط تعدادی از ثبت اختراعات ساکنانی که بیش از دو سال مقیم آن بوده اند قابل رؤیت است: طبق گفته  DPMA، از ۶۳٫۱۷۳ در سال ۲۰۱۳ به ۶۵٫۹۵۸ در سال ۲۰۱۴ افزایش یافت. طبق گفته بلومبرگ، شاخص نوآوری کشور آلمان در سال ۲۰۱۵ باعث شد که برای ثبت اختراعات، سرانه آن به رتبه ششم، یعنی بالای بریتانیا که در رتبه هفتم قرار دارد برسد.

 

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + چهارده =