سؤالات راهبردی: گفتگویی با افشین پیشه ور، وکیل هایپرلوپ

در یک تابستان، وکیل مریلندی، افشین پیشه ور، قرارداد وکالت خود را برای کار در پارکینگی در لس آنجلس بست. در این پارکینگ، استارت آپی تحت عنوان شرکت فناوری هایپرلوپ بنیان گذاری شده بود، این شرکت در حال حاضر دفتر کاری در پایین شهر لس آنجلس دارد و هدفش ساخت سه سیستم هایپرلوپ تا سال 2020 می باشد.

مفهوم هایپرلوپ در سال 2013 توسط ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا ، به عنوان فرم جدیدی از حمل و نقل زمینی پرسرعت که مردم و کالاها را با سرعت بی سابقه و بی نظیر 760 مایل در ساعت جابجا می کند، معرفی شد. با وجود این وسیله مسافت بین لس آنجلس و سان فرانسیسکو 30 دقیقه طول خواهد کشید.

حامیان این سیستم می گویند که این روش حمل و نقل 10 برابر سریع تر از سیستم حمل و نقل امروزی است و حتی 10/1 انرژی را هم مصرف می کند. این شرکت برای تبدیل ایده اش به واقعیت، تاکنون یک تیم 70 نفره از مهندسان و سایر کارکنان را تشکیل داده و تصمیم دارد تا پایان سال آینده تعداد کارکنان خود را به 200 نفر برساند.

اخیراً آقای پیشه ور با Law Blog در مورد این که یک کارمند ارشد حقوقی در شرکتی که با ده ها میلیون دلار سرمایه ریسک پذیر حمایت می شود، از جمله از طرف برادر آقای پیشه ور، شروین پیشه ور، چه نقشی دارد.

در زیر گزیده ای از گفتگوی ما را می خوانید.

شما در پاسخ به منتقدانی که می گویند هایپرلوپ شبیه داستان های علمی تخیلی است، چه می گویید؟

من این جا هستم تا به شما بگویم که این دور از ذهن نیست. این مسئله خیلی ساده تر از پرتاب موشک به فضا و فرود آن بر روی پلتفرمی در اقیانوس می باشد. این تکنولوژی الان موجود است و ما فقط آن ها را به روش های مختلف کنار هم قرار می دهیم.

هایپرلوپ برای جابجایی مردم است یا کالا؟

در ابتدا می خواستیم روی محموله و بار تمرکز داشته باشیم، اما هایپرلوپ واقعاً برای هر دو منظور می باشد. می خواستیم که یک سیستم کاملی داشته باشیم. مواردی وجود داشت که باید آن ها را حل می کردیم. یکی از این موارد هم ایمنی آن بود.

اولین لوپ در کجا ساخته خواهد شد؟

این مهم ترین تصمیم ما است. چیزی مثل المپیک است، چون ما شهری پر از نیرنگ و رقابت داریم که حال هایپرلوپ می خواهد به میان آن ها بیاید.

شما بیش از 500 رزومه برای کار در بخش حقوقی دریافت کردید. احمقانه ترین ارائه ای که دیدید چه بوده؟

ما افرادی را داشتیم که فقط در این جا حضور پیدا کردند، افرادی که با زمینه محافظه کارانه ما بیگانه بودند. افرادی را هم داریم که آنالیزهای بسیار ویژه ای برای مسئله حقوقی مربوط به هایپرلوپ می نویسند. این ها قطعاً توجه مرا به خود جلب می کنند.

چه کسی هایپرلوپ را کنترل خواهد کرد؟

من یک بار در ماه با ناظران وزارت حمل و نقل ایالات متحده ملاقات می کنم. این یک سیستم خلاقانه است که دوست داریم با آن کار کنیم. امیدوارم بتوانیم یک بدنه اداری-قانونی سفارشی ایجاد کنیم که به جای تلاش برای تغییر قوانین موجود، با هایپرلوپ کنار بیاید.

از نظر نظارتی با چه چالش هایی مواجه هستید؟

اگر روش ها و شیوه های نظارتی بهبود پیدا می کردند، کمک کننده بود. من در دستم یک گوشی آیفون دارم که خیلی قدرتمندتر از کامپیوتری است که ما را به ماه می فرستد. اما دولت هنوز به شیوه ی قرن پیش عمل می کند. ما می خواهیم همه چیز را جلوتر از زمان خودش  پیش ببریم، سعی نکنند آن را به بعد موکول کنند. این باعث می شود که ما شروع اشتباهی نداشته باشیم.

قبل از این که به هایپرلوپ بپیوندید، شما را اولین بار وکیل فردی دیدم که سعی داشت از دین مسیحیت خارج شود.

این اولین متمم قانون اساسی است و یک مورد سرگرم کننده بود. ما بردیم.

آیا بعد از آن باز هم افرادی با مورد مشابه این فرد دیده اید؟

این تنها موردی بود که می شناختم، ولی اگر باز هم ببینم تعجب نمی کنم.

منبع : WSJ

مترجم : فرزاد پریدار

 


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ