مصاحبه اختصاصی مجله blueprint با بنیانگذاران ساعت Blocks

بلاکس، ساعت هوشمندی است که از یک بند ماژولار ساخته شده و هر ماژول آن در ساعت، عملکرد منحصر به خود را انجام می دهد. هدف شرکت، ایجاد سفارشی سازی در دنیای سخت افزار است. ما با موسسان این استارت آپ، سرژ دیدنکو و علیرضا طهماسب نشستی داشتیم و در مورد یافتن یک شریک کاربلد برای آوردن این استارت آپ به انگلستان و همچنین در مورد چگونگی پیشرفت این شرکت نوپا، گفتگو کردیم.

بلاکس چیست؟

سرژ: بلاکس، اولین ساعت هوشمند مدولار دنیا است. هر قسمت از بند ساعت سنسورها و یا ویژگی های متفاوتی دارد که شما با انتخاب هر یک از آن ها می توانید ساعت منحصر به خود را داشته باشید.

علیرضا: دیدگاه کلی این است که آن را مثل اپ استور مدل سازی کنیم. دلیل این که ما فکر می کنیم گوشی های هوشمند ما واقعاً هوشمند هستند، به خاطر وجود اپلیکیشن ها است و در واقع این توسعه دهندگان و شرکت ها هستند که این اپلیکیشن ها را در سراسر جهان تولید می کنند.

ما هم به این فکر افتادیم تا پلتفرمی را برای ساعت های هوشمند بسازیم، چرا که معتقدیم همان سنسورهای محرک تکنولوژی که برای اپلیکیشن ها استفاده می شوند، این قابلیت را دارند که در وسایل پوشیدنی هم به کار روند. برای وسایل پوشیدنی، سنسورها و ویژگی های متفاوت زیادی وجود دارد که می توانند نیروی محرک آن وسیله باشند.

سوابق شخصی شما چیست؟

سرژ: دلیل شروع کار بلاکس این بود که من و علیرضا سابقه مشترکی داشتیم، اما علایقمان در یک زمینه مشابه متفاوت بود. ما هر دو مشغول تحصیل در رشته مهندسی زیستی در دانشگاه امپریال لندن بودیم. این دانشگاه بهترین دانشگاه اروپا و جزء پنج دانشگاه برتر دنیا می باشد. ما نسبت به تکنولوژی های پوشیدنی و هر آن چه می توانست در مورد بدن باشد، هیجان داشتیم.

علیرضا در سال اول دانشگاه، تحقیقات زیادی در مورد ارتباط مغز دستگاه، وسایل کنترل رفتاری و مسائلی از این دست انجام داده بود. دو سال و نیم پیش، وقتی با او ملاقات کردم، یک گفتگوی بسیار جالب در مورد تکنولوژی های پوشیدنی که می توانند به واقعیت بپیوندند، داشتیم. در آن زمان، من در حال گرفتن PhD در رشته علوم رایانه ای بودم، اما بیشتر تحقیقات من در زمینه سلامت مثل تصویربرداری مغز و غیره بود. من خیلی به موضوع سلامت و تناسب اندام علاقه داشتم.

همان طور که ما در مورد ابزارهای پوشیدنی که می توانند محقق شوند فکر می کردیم، در مورد این که کدام یک از آن ها بهترین مورد برای ساخت هستند هم ایده های متفاوتی داشتیم. طبیعتاً این ها باعث شد تا ما در مورد این که ساعت های هوشمند باید چه ویژگی هایی داشته باشند، بحث کنیم و من در ابتدا ایده ویژگی هایی در مورد سلامت و تناسب اندام را مطرح کردم. ما می خواستیم یک ابزار کنترل رفتاری بسازیم، اما این واقعاً آن چیزی نبود که ما را خوشحال کند. ما می خواستیم ویژگی های بیشتری به آن اضافه کنیم و همین منجر به بحث ها و گفتگوهای بعدی ما شد.

ایده بلاکس هم بعد از این گفتگوها آمد، درست بعد از وقتی که علیرضا زنگ زد و گفت ” بیا این وسیله را مدولار بسازیم.” از آن روز، ما به خاطر داشتن ایده ای که باعث می شد وسیله ای داشته باشیم که می تواند برای هر شخصی منحصر به خود او باشد، بسیار هیجان زده بودیم و این شروع رو به جلوی ما بود.

علیرضا: سرژ رئیس جامعه کارآفرینان دانشگاه امپریال بود و با کارآفرینان زیادی در لندن سر و کار داشت. من در 17 یا 18 سالگی، زمانی که در دبیرستان مشغول تحصیل بودم، تحقیقات زیادی در مورد تعامل بین انسان و کامپیوتر انجام دادم. ما همدیگر را در سفری که برای بازدید تعدادی از استارت آپ ها به دره سیلیکون داشتیم، ملاقات کردیم. بعد از آن هم در مورد ایده های متفاوت و همچنین تکنولوژی های پوشیدنی با هم صحبت کردیم.

سرژ: علیرضا گفت که چگونه کیفیت های مختلف در تصمیم گیری های ما تأثیر می گذارد. ما در زمینه های بسیاری با هم هم عقیده بودیم، از قبیل  علاقه مشترکمان به تکنولوژی های پوشیدنی، اما در جاهایی مثل کاربردهای این تکنولوژی نظرات متفاوتی داشتیم. این اختلاف نظرها در بسیاری از تجارت ها و مسائل کاری پیش می آید. من قبل از بلاکس، فعالیت های کارآفرینی زیادی داشتم و از همان موقع کار گروهی انجام می دادم و هدایت گروه را به عهده می گرفتم و مطمئن می شدم که افراد به خوبی در کنار یکدیگر کار می کنند.

در همان زمان، من توانایی تصمیم گیری در لحظه و به جلو بردن تجارت و کار با انجام معاملات را از دست دادم و این علیرضا بود که این کار را انجام می داد و من هم سعی می کردم همه چیز را در ارتباط با هم نگه دارم.

چرا شما سخت افزار را انتخاب کردید؟

علیرضا: ما در ابتدا، آگاهانه تصمیم ایجاد یک استارت آپ سخت افزاری را نداشتیم. بعد از ساخت بلاکس بود که متوجه شدیم این واقعاً یک استارت آپ سخت افزاری است.

سرژ: دقیقاً. من قبلاً روی ایده های نرم افزاری زیادی کار کردم، اما در استارت آپ های فیزیکی  این زیباست که شما چیزی قابل لمس خلق می کنید که می توانید لمسش کنید و با آن تعامل داشته باشید. استارت آپ های نرم افزاری هم عالی هستند، اما با ساخت استارت آپ های فیزیکی، شما در واقعیت می توانید خروجی نهایی خود را بینید و نحوه ساخت آن هم برای من خیلی خاص است.

علیرضا: همان طور که گفتیم ما کارهای تحقیقاتی مشابهی داشتیم. ما در بخشی از کارهای تحقیقاتی مان مشارکت های برنامه نویسی و نرم افزاری داشتیم. دلیل این که به سمت سخت افزار گرایش پیدا کردیم، این بود که ما هر دو دوست داشتیم چیزی بسازیم که فیزیکی باشد. ما می خواستیم از فاز برنامه نویسی خارج شویم و یک وسیله واقعی بسازیم.

توصیه شما به کارآفرینانی که هنوز به نحوه تولید و ساخت استارت آپ خود پی نبردند، چیست؟

علیرضا: تولید، فرآیند مشکلی است. مسئله این است که شما باید به تولیدکننده خود به چشم سرمایه گذارتان نگاه کنید. شاید متقاعد کردن تولیدکننده در تولید برای شما از متقاعد کردن سرمایه گذار در سرمایه گذاری روی شما، سخت تر باشد. قطعاً شما باید به آن ها به چشم شریک خود نگاه کنید و اگر آن قدر خوش شانس باشید که بتوانید یک تولیدکننده بزرگ و قابل اعتماد را متقاعد کنید که با شما همکاری کند، در آن صورت بسیاری از نگرانی های شما در مورد جزئیات کار از بین خواهد رفت، چرا که شما می توانید با تکیه بر آن کار را پیش ببرید. این یعنی شما باید با تولیدکننده یک ارتباط شخصی برقرار کنید و باید با بسیاری از آن ها صحبت کنید تا بلاخره با یکی از آن ها، آن ارتباط را برقرارکنید.

سرژ: قطعاً قبل از تأمین مالی مردمی، داشتن یک تولیدکننده در جمع هیت مدیره مفیدتر خواهد بود، یا حداقل برای ما این گونه بود. چرا که وجود تولیدکننده در مورد قیمت ها به شما اطمینان می دهد، باعث می شود شما بتوانید استارت آپ خود را به جاهای دیگر بفرستید و در مدت زمان معین و قطعی آن را ارائه دهید. در بسیاری از پروژه های تأمین مالی مردمی گفته می شود که ما در نه ماه آینده آن را به شما تحویل خواهیم داد و در آخر هم آن ها قادر نخواهند بود به تعهداتشان عمل کنند.

چیزی که بلاکس را از بسیاری دیگر از پروژه های تأمین مالی مردمی متمایز می کند، داشتن یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان جهان در جمع هیئت مدیره خود است. آن ها به این پروژه مثل یک پروژه ابداعی شخصی نگاه می کنند و بسیاری از منابع خود را برای کمک به ما و ساخت این استارت آپ اختصاص داده اند. ما در مورد زمان ارائه این استارت آپ و هزینه هایمان اطمینان خاطر داریم و حداقل در طول زمان تولید و تا آماده سازی بعد از آن خیالمان از بابت بسیاری از حوادث ناگوار راحت است.

شما چگونه قبل از راه اندازی استارت آپ، تولیدکننده خود را در پیوستن به جمع هیئت مدیره متقاعد کردید؟

علیرضا: این نتیجه ارتباطات و مشارکت هایی است که شما ایجاد می کنید. مشارکت ما با تولیدکننده گانمان و مذاکرات ما با سایر تولیدکنندگان نتیجه مشارکتی بود که با کوالکام داشتیم و مشارکت با کوالکام هم نتیجه ارتباطات قبلی و حضور در رویدادها و کنفرانس های مختلف بود.

من فکر می کنم این که شما بتوانید پیوندها و ارتباطات را دنبال کنید، بسیار مهم است، همان طور که استیو جابز می گوید: به پشت سرتان نگاه کنید تا نقاطی را پیدا کنید که نحوه اتصال همه چیز به یکدیگر را به شما نشان می دهند. این ممکن است از حضور شما در یک رقابت شروع شود و سپس شما با افرادی در کنفرانس ملاقات کنید. تجربه، شما را به سمت رقابت های دیگر می کشاند. شما ایده تان را برای شخص دیگری عنوان می کنید و  او شما را در معرض دید قرار می دهد. بعد از آن با افرد دیگری آشنا می شوید و با آن ها صحبت می کنید تا بلاخره شریک اصلی و تولیدکننده خود را پیدا کنید.

سرژ: داستان شخصی خود ما هم دقیقاً همین طور است. ما فقط با یک ایده شروع کردیم. سپس تعدادی از دوستانمان را هم آوردیم تا در قالب یک گروه و تیم به ما در ساخت نمونه اولیه کمک کنند. بعد از آن تصمیم گرفتیم تا ویدئویی در مورد استارت آپمان در سراسر دنیا منتشر کنیم، چرا که استارت آپ سخت افزاری در دنیا خیلی هیجان انگیز است. در آن زمان مالکیت معنوی این استارت آپ به طور کامل در اختیار ما نبود اما ما باز هم از انتشار آن ویدئو ترسی ندشتیم و در نهایت دیدیم که چقدر از استارت آپمان استقبال شد.

بعد از انتشار ویدئو با مطبوعات و رسانه ها ارتباط پیدا کردیم و به رقابت های زیادی دعوت شدیم. رقابت ها و ملاقات ها پشت سر هم می آمدند تا بلاخره از طریق آن ها توانستیم این تولیدکنندگان را در رأس کار خود داشته باشیم.

توصیه شما به سایر استارت آپ ها در مورد این که در روزهای اول چگونه مسیر خود را طی کنند، چیست؟

یک داستان کوچک در پس اولین کاری که ما انجام دادیم، وجود دارد. در ماه مارس سال 2014، ما این تصمیم اساسی را گرفتیم، ” ما به یک ویدئو نیاز داریم تا آن را روی یو تیوب قرار دهیم.” ما در یک رقابت بودیم و آن ها منتظر واکنشی از سوی ما بودند. در استارت آپ های سخت افزاری، حدود 2 سال طول می کشد تا به اولین نسخه از آن دست پیدا کنید و بدست آوردن اعتبار فوری از طریق ایجاد واکنش هم اساساً امکان پذیر نیست.

بعد از این که ویدئو را به صورت آنلاین آپلود کردیم، روی توسعه رسانه ها سخت کار کردیم و ایمیل هایی برای [email protected], [email protected] فرستادیم. در این ایمیل ها ما می گفتیم که ” من موسس این شرکت هستم. آیا این ویدئو را تا بحال دیده اید؟” چون ما در این ویدئو هر آن چه که در مورد ایده وجود داشت را ارائه داده بودیم، برخی از آن ها آن را منتشر کردند. در این جا فهمیدیم که اگر ایده جالب باشد، مطبوعات با وجود این که این ایده هنوز وجود خارجی ندارد، از انتشار آن نمی ترسند. شما به دروغ نمی گویید که این استارت آپ را عملی کردید، در حال ساخت و یا قیمت گذاری آن هستید، بلکه فقط می گویید: ” این مفهوم چیزی است که ما داریم. ما در مورد آن این گونه فکر می کنیم.”

سرژ: پیدا کردن اعتبار و رسیدن به آن از توسعه استارت آپ به صورت پنهانی بهتر است، مگر این که در حال انجام یک امر خطیر و مهمی باشید. اما توصیه من به کارآفرینان سخت افزار این است که اگر چیز منحصر به فردی دارید، آن را در معرض عموم قرار دهید و مطمئن باشید که مردم آن را خواهند شناخت و از این جا به بعد با هم به تبلیغ آن خواهید پرداخت.

مثال دیگری که دارم این است که سال گذشته ما در اردوی آموزشی کارآفرینی در جنوب فرانسه حضور داشتیم و چند نفر ما را وادار کردند تا از طریق مشتریان اعتبار بدست آوریم. آن ها می گفتند ” اگر توانستید مشتری تلفنی پیدا کنید، سعی کنید آن ها را بشناسید، بفهمید که چه شکلی هستند، چه چیزی دوست دارند، هر روز صبح چه چیزی می خورند و در نهایت شاید محصول استارت آپ خود را به آن ها فروختید.”

اما ما می گفتیم ” این دیوانگی است. چطور می توانیم آن را بفروشیم در صورتی که زمان ارائه آن را نمی دانیم؟” آن ها هم می گفتند، فقط سعی کنید، ما این کار را کردیم و غافلگیر شدیم، مردم حاضر بودند تا 100 دلار برای بلاکس پرداخت کنند. بلاکس بسیار منحصر به فرد بود و آن ها هم برای خرید آن هیجان داشتند. همین مسئله باعث شد ما به خودی خود یک قدم جلو بیافتیم.

زمانی که برای مذاکره با مدیر عامل اینتل،  Best Buy و بسیاری دیگر از مدیر عاملان در سان فرانسیسکو، وارد آن جا شدیم همین کار را اما در مقیاس خودش انجام دادیم. ما سراغ هزاران نفر رفتیم و گفتیم ” سلام، آیا برای این محصول (بلاکس) 50 دلار بیعانه می پردازید؟” این کار را حتی قبل از کمپین کیک استارتر انجام دادیم. آن ها هم قبول می کردند و از همین طریق توانستیم اعتبار بیشتری از تولیدکننده و یا سرمایه گذار آینده خود بدست آوریم. این نحوه مدیریت ما برای به سرانجام رساندن بلاکس در یک مدت زمان کوتاه بود.

چه چیزی باعث شد تصمیم بگیرید، استارت آپتان را در انگلستان توسعه دهید؟

علیرضا: خوب، ما در انگلستان بودیم. از دانشگاه امپریال شروع کردیم. هنوز هم دانشجو هستیم. من به تازگی فارغ التحصیل شدم و سرژ هم به زودی فارغ التحصیل می شود. در واقع گزینه دیگری نداشتیم. اما به هر حال انگلستان خیلی خوب است. لندن محیط کارآفرینی خوبی دارد. البته که ما هم برای توسعه استارت آپ خود در دره سیلیکون برنامه داریم. برنامه سفر به آن جا را شروع کردیم و بسیاری از شرکا و سرمایه گذارانمان هم از منطقه خلیج هستند که قطعاً برای توسعه در آن منطقه هم برنامه خواهیم داشت.

سرژ: من فکر می کنم که لندن بعد از دره سیلیکون یک استعداد بزرگ در زمینه کارآفرینی است. از نظر تعداد استارت آپ هایی که در این جا رشد می کنند، می توان گفت که لندن با نیویورک برابر است. البته این جا مهربانی و دلگرمی زیادی وجود دارد. دولت انگلستان خیلی خوب از ما حمایت می کند. آن ها کمک های مالی به ما می کنند، و در این جا می توانیم بودجه های کوچکی تهیه کنیم که به ما در تهیه نمونه اولیه در مکان هایی که معاف از مالیات هستند، کمک می کند و غیره. همچنین، لندن در برخی موارد پایتخت مد است. ما در حال ساخت تکنولوژی پوشیدنی و یک ساعت هستیم، پس این جا می توانید با مردم بسیار کنجکاوی ارتباط پیدا کنید که قدرت بالقوه تکنولوژی پوشیدنی شما را می بینند.

چشم انداز شما برای شرکت چیست؟ امیدوارید بتوانید چه چیزی با بلاکس خلق کنید؟

سرژ: آینده مدولار. در تکنولوژی امروزه، نرم افزار به ما اجازه سفارشی کردن تجربیات دیجیتالی مان را می دهد. حالا ما کاری را شروع کردیم که این کار را با سخت افزار هم بتوانیم انجام دهیم. مثال هایی هم مثل پروژه آرا، این که گوگل در حال حاضر چه کاری دارد انجام می دهد و تلفن مدولار وجود دارند اما چیزی که ما در بلاکس انجام دادیم نشان می دهد که این فقط نرم افزار نیست که می تواند تجربیات شما را سفارشی کند بلکه سخت افزار هم این قابلیت را دارد.

ساعت هوشمند مدولار هم آغاز این هدف است. ما این ساعت هوشمند را فقط برای اهداف عمومی به مشتریان عرضه نمی کنیم، بلکه ما یک پلتفرم باز هستیم و به شرکت ها این اجازه را می دهیم تا برای کاربردهای خاص خود در صنعت، پزشکی و غیره آن را برای خود مدولار کنند. این چشم انداز بزرگی است که فکر می کنم باید بیشتر روی آن کار کنیم.

علیرضا: این ساعت هوشمند مدولار، هویت شماست و هر کدام از این ماژول ها بخشی از زندگی شماست، یک بخش شرکتی است که در آن کار می کنید، یک بخش سرگرمی شماست و یک بخش دیگر هم مربوط به طراحی است. پوسته بالایی و رنگ و طرح آن منعکس کننده شخصیت شماست. این همه آن چیزی است که یک وسیله را شخصی می کند و باعث می شود نشان دهنده هویت شما، فعالیت های شما و مکان های مختلفی باشد که در آن کار می کنید.

چشم انداز ما داشتن این طیف گسترده و متنوع ماژول ها است که توسط شرکت های مختلف و توسط شرکت خود شما توسعه یافته اند. شرکتی که برای آن کار می کنید یک ماژول دارد، دانشگاه و بانک شما هم هر کدام یک ماژول دارند. شما این بند مچی را بر اساس آن چه که انجام می دهید و آن طور که زندگی می کنید، شکل می دهید.

سرژ: ما معتقدیم که ساعت های هوشمند باید هوشمند باشند نه این که فقط فرمتی از تلفن هوشمند شما باشند. آن ها وسایل منحصر به فردی هستند که باید منعکس کننده سبک زندگی شما باشند، نه این که فقط نوتیفیکیشن ها را به شما اعلام کنند و فعالیت های عمومی شما را بررسی و ردیابی کنند. روش های زیادی وجود دارد که آن ها می توانند تجربیات ما را زیاد کنند.

کجا مردم می توانند با شما و شرکت شما ارتباط داشته باشند و بلاکس را بخرند؟

سرژ: مردم می توانند بلاکس را از طریق کمپین کیک استارتر ما خریداری کنند. این اولین راه خریداری است. دومین روش هم از طریق وب سایت ما chooseblocks.com می باشد.

علیرضا: مدولاریتی در مورد مردم، نیازهای خاصشان و فرصت های متفاوتی که پیش خواهد آمد می باشد. در کل آینده بلاکس به شرکای آن و شرکت های مختلفی که با ما همکاری می کنند بستگی دارد، و این دلیل این مسئله است که ما می خواهیم با شرکت های بسیاری کار کنیم تا هر قطعه از ساعت هوشمندی که می سازیم از متخصصان سراسر دنیا نشأت گرفته باشد.

سرژ: بلاکس یک پلتفرم باز است که ما در کل ماژول های توسعه دهندگان را پیشنهاد می کنیم تا مردم بتوانند ماژول خود را برای کاربرد خاص خود توسعه دهند و برای این کار نیاز به ساخت کل متغیرات آن نداشته باشند. آن ها باید بلاکس را به عنوان یک پلتفرم با یک سیستم عامل و طراحی کاملاٌ کاربردی در نظر بگیرند و فقط باید سنسور یا ویژگی خود را درون یک ماژول قرار دهند و در آخر شروع به استفاده از آن کنند.

 


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

1 نظر

ترک پاسخ