کوتاه کننده لینک fi9.ir

مستر فایل | قالب و پلاگین وردپرس

کارت ویزیت لایه باز


چرا اسپانیا به اقتصاد مشارکتی نیاز دارد

  • با مهدی شمس
  • چهارشنبه , ۶ آبان ۱۳۹۴

استارت آپ هایی مثل Airbnb و Uber که اقتصاد مشارکتی جهانی را جلو می برند، با مقاومت شدید  قانون گذاران اسپانیایی مواجه می شوند، قانون گذارانی که برای تعطیل کردن این شرکت ها و فرونشاندن تب ایجاد شغل توسط نوآوری تکنولوژی مصصم هستند.

شهردار آدا کالو بارسلون در ماه آگوست اعلام کرد، در صورتی که شرکت هایی از قبیل Booking.com و Airbnb در مورد ثبت لیست آپارتمان های خود در مرکز ثبت گردشگری کاتالان اقدام نکنند، آن ها را جریمه خواهد کرد. شهردار برای اقامت گاههای جدید گردشگری از جمله هتل ها، مسافرخانه ها و خانه های اجاره ای، یک مهلت قانونی تعیین کرد، این قطعاً برای بسیاری از تجارت های بارسلون یک حرکت آزار دهنده است، آن هم در کشوری که امسال رکورد تعداد گردشگر را زده است (تنها ۳۸ میلیون نفر در ماه جولای).

حتی خدمات مشارکت در زمینه حمل و نقل هم از چشم منتقد قانون گذاران اسپانیایی دور نماند. اسپانیا سال گذشته، به ناچار تسلیم دادخواهی ویژه رانندگان تاکسی قدیمی و برنامه تحریم شده Uber شد.

با وجود همه این مسائل، صنعت گردشگری بارسلون هنوز هم پر رونق است. این شهر در سال ۲۰۱۳ میزبان ۷٫۶ میلیون بازدید کننده بوده، که این میزان در سال ۱۹۹۰، ۱٫۷ میلیون بازدید کننده بوده است. امروز، صنعت گردشگری، ۱۴ درصد از اقتصاد بارسلون را تشکیل داده است. گردشگر بیشتر به معنای تقاضای بیشتر برای هتل یا اتاق های اجاره ای است و این باعث می شود تجارت های محلی پول بیشتری بدست آورند و در نهایت اشتغال زایی هم بیشتر شود.

در راستای ابداع شهر هوشمند، برای کاهش ترافیک و کاهش ازدحام در سیستم حمل و نقل عمومی شهر بارسلون، خدمات مشارکت حمل و نقل از قبیل  Uber ایجاد شدند که برای شهروندان و گردشگران بارسلون، یک گزینه مناسب و مقرون به صرفه محسوب می شوند.

شهر بارسلون با مخالفت با استارت آپ های اقتصاد مشارکتی و رد میراثی که در زمینه ابداع و نوآوری در طول تاریخ داشته (از ابداع پیکاسو در هنر و گائودی در معماری گرفته تا ابداع و نوآوری خیره کننده لیونل مسی در فوتبال)، وارد مسیر اشتباهی می شود.

تصمیم اسپانیا در جهت اعمال  فشار به  Airbnb و Uber باعث ضربه زدن به اقتصاد و جریحه دار شدن آن می شود، این در حالی است که تولید ناخالص داخلی اسپانیا هنوز هم در تلاش برای رسیدن به سطح اولیه خود قبل از بحران مالی جهانی می باشد. جمعیت کشور از سال ۱۹۹۶ رشد ۱۹ درصدی داشته، با این حال تعداد تاکسی های پایتخت اسپانیا تقریباً تغییری نکرده و با وجود این که نرخ بیکاری سرسختانه بالای ۲۲ درصد باقی مانده، کوچک ترین توجهی  هم به تحریک اشتغال زایی نمی شود.

Uber، در ماه جولای اعلام کرد که دعوای حقوقی اش برای گرفتن مجوز کار در اسپانیا به دادگاه عدالت اروپا ارجاع داده شده، با این حال به نظر نمی رسد که این دادگاه قبل از پاییز ۲۰۱۶ به نتجیه برسد. مک گان رئیس Uber و لابی گر اتحادیه اروپا به TechCrunch گفت که امیدوار است بتواند این مورد را از دستان پشت پرده در اسپانیا بگیرد تا شرکت در راستای آرزوهای بزرگ اتحادیه اروپا در زمینه دیجیتالی تر شدن جامعه، به نتیجه مطلوب برسد.

مک گان گفت: ما تحت یک بازار واحد با ۵۰۰ میلیون مشتری، کار می کنیم. این یک بازار واحد است و اروپا هم در زمینه اقتصاد دیجیتال سرمایه گذاری انبوهی کرده، ما معتقدیم که مقررات موجود متناسب با این هدف نیستند.

نتیجه دادگاه عدالت اروپا به نفع Uber می باشد که سال آینده می تواند جایگزین هر گونه تلاش از سوی مقامات رسمی سطح پایین تر سایر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله فرانسه و آلمان، در جهت تحریم و وضع مقررات سخت در مورد خدمات مشارکت حمل و نقل باشد. با این که این انتظار طولانی خواهد بود، اما مشتری های اروپایی باید به خاطر ابداع در تکنولوژی، ایجاد شغل، آزادی اقتصادی وتا رسیدن به نتیجه مطلوب مبارزه کنند.

اخیراً، لوئیس دگونداس وزیر اقتصاد اسپانیا اعلام کرده که اسپانیا در مورد مدل رشد اقتصادی سخت گیر شده است. اگر چنین باشد، قانون گذارانش باید پروسه رفع موانعی که بر سر راه Uber و Airbnb گذاشته اند را شروع کنند و پتانسیل اقتصادی اقتصاد مشارکتی را بپذیرند.

مترجم : مهدی شمس

منبع : TNW

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + پانزده =