سم آلتمن و جسیکا لیوینگستون در مورد موفقیت Y Combinator توضیح می دهند

  • با مهدی شمس
  • شنبه , ۲ آبان ۱۳۹۴

در كشور ايران تعداد شتابدهنده ها از تعداد استارت آپهاي موفق بيشتر است و طي تجربه حضور استارت آپ ها در شتابدهنده هاي ايراني ، نبود افراد با تجربه و مشاورهاي واقعي كه خود تجربه يك استارت آپ موفق يا شكست خورده را داشته باشند و همچنين كمبود سرمايه گذارهاي واقعي بزرگترين دلايل عدم موفقيت اين شتابدهنده ها مطرح شده است . در اين مقاله مصاحبه اي به نقل از يكي از موفق ترين شتاب دهنده هاي دنيا Y Combinator كه علي روغني نيز به تازگي به تيم آنها پيوسته است را مرور مي كنيم

برایان لیو ۲۴ ساله كمي عصبی بود ولی باید تمركز می کرد. برایان نفر بعدی و موسس Leada مي باشد ، استارتاپی که کمک می کند تا کسب و کارها بهتر آنالیز اطلاعات رو یاد بگیرند، و بايد براي موفقيت استارت آپ خود تلاش فراواني در اين راه به خرج دهد .

در طول سه ماه گذشته لیو ، همراه همکاران موسس اش باید برای این روز سرنوشت ساز آماده می شدند یعنی روز ارائه

 

W15-Batch_candid-800x531

روز ارائه

روز ارائه یکی از مهمترین روزها برای استارت آپ ها می باشد  ، زمانی است که هر موسس نیاز دارد تا محصولات خودش را در مقابل صدها سرمایه گزار معرفی و نمایش دهند که مشتاق هستند  تا ” ایده بزرگ بعدی” رو پیدا کنند  و سرمایه گزاران را شگفت زده کنند که چرا ایده آنها برای دنیا مهم است.

هر موسس دو دقیقه فرصت دارد تا نتیجه کار تیم خود را در برابر حضار ارائه نماید و می بایست از صحت کارکرد سخت افزار و نرم افزار خود مطمئن باشد

به روز ارائه Y Combinator  خوش آمدید ، برنامه ای که یکی از قسمت های بزرگ اکوسیستم دره سیلیکون(محدوده ای که شرکت های فناوری متعددی در انجا حضور دارند) شده است.

چرخ اول برای استارتاپ ها

هر ساله ، هزاران کمپانی تازه کار برنامه استارتاپ خود را براي ما ارسال می کنند ، به امید قرار گرفتن در دوره جديد بعدی استارتاپ های Y Combinator ، .موسسان فقط نباید صبر کنند تا بفهمند که جواب آنهابه پرسشنامه به اندازه کافی خوب بوده ، بلکه بتوانند از مصاحبه اولیه با موفقیت گذر کنند  قبل از اینکه حتی به عنوان فینالیست  مشخص شوند.

يكي از كارمندان Y Combinator ، جسیکا لیوینگستون به ما می گوید : “ما همیشه می خواهیم بهترين استارتاپ ها را حمایت کنیم” ، “ما می خواهیم استارتاپ ها را در هر فاز و مرحله ای كه هستند کمک کنیم و آنها را به شرکت های بیلیون دلاری تبدیل کنیم”.

تاریخچه Y Combinator  توسط موسس پاوول گراهام به خوبی مستند سازی شده است.،ولی لیوینگستون افکار اضافی را به اشتراک گذاشته است : “ما شروع کردیم به صحبت درباره بازار شکننده سرمایه گزاری در سال ۲۰۰۴ “” اون چیزی که می ماخواستیم انجام بدهیم ، ساخت برند استانداردی برای سرمایه گزاری بود.اگر شما فکر می کنید که می خواهید شرکتی بسازید،لازم نیست با افراد مختلف دیدار داشته باشید-تا کار ها رو آغاز کنید- Y Combinator می تواند چرخ اولیه استارت آپ شما برای شروع باشد.

7071598457_2100560a80_k-800x559

هشت موسس به همراه گراهام و لیوینگستون به برنامه “تابستان موسسان” در کمبریج  پیوستند، شامل جاستین خان ، اکسیس اوهانیان ، و سام التمن — مردی که در نهایت رئیس Y Combinator  را بدست گرفت.

در طی آموزش های تابستان ، گراهام و لیوینگستون به استارتاپ ها برای راه اندازی استارتاپ شان کمک کردند ، آنها را با افراد درستی آشنا کردند و حتی نحوه سخنرانی و آموزشهای لازم برای ارائه و نصحیتهای لازم را برای آنها ارائه نمودند.

لیوینگستون توضیح می دهد: “در اصل ما برنامه نویسان را هدف قرار داده و می خواهیم به آنها راهکارهای کسب و کار و بیزینس و  اجرای یک استارتاپ را آموزش دهیم”

دان داج ، یک مدافع توسعه دهنده در گوگل و همچنین یک فرشته سرمایه گذار یکی از اولین افراد روزهای آغازین آزمایش بود. “در روز اول ازمایش شاید ۲۰ سرمایه گذار حضور داشتند.که شامل سرمایه گذاران سنتی و سرمایه گذاران جدید بوده  و هیچ کدام  از شرکت هایی که معرفي مي شدند شگفت زده نشدند.

خیلی زود بعد از رویداد تحلیف ، گراهام و لیوینگستون فهمیدند آنها در شتابدهنده ای قرار دارند که قابلیت گسترش داشته و  همراه بقیه همکاران از جمله تروور بلاکول و رابرت تاپان مورری، آنها تصمیم.گرفتند به صورت رسمی اون چیزی که الان به نام Y Combinator  شناخته می شود را بسازند.

Tuesday-Night-Dinner-Speaker_Hosain-Rahman-800x534

سخاوتمندی برای بنیان گذاران

بعد از ۱۰ سال و بیست گروه استارتاپ ، چه چیزی لیوینگستون رو بیشتر از همه شگفت زده می کرد؟ وي در جواب به اين سوال سه نكته رو مطرح كرد،او به ما گفت–در ابتدا ، چقدر سخت است که پیش بینی کنیم کدوم استارتاپ برنده و یک شرکت بیلیون-دلاری خواهد شد.این قضيه آسان نیست که پتانسیل های یک شرکت را تشخیص دهیم فقط بوسیله ۱۰ تا ۱۵ دقیقه مصاحبه حضوری آنها و در واقع ثروت استارتاپ ها به طور چشمگیری بعد از ۶ ماه افزایش می یابد.

دوم اینکه ، لیوینگستون اعتقاد دارد Y Combinator  هرگز قادر نیست که الگویی را پیدا کند که تشخیص دهد که چه چیز باعث وجود یک موسس عالی خواهد شد.لیوینگستون گفت که مثلا ويكي پديايي وجود ندارد(مثلا  مدرک علوم کامپیوتر دانشگاه تکنولوژی ماساچوست) که تشخیص دهد که این بنیانگذار واقعا فرد عالی و مناسبي است.

در آخر ، لیوینگستون اشاره نمود که ، چیزی تحت عنوان استارت آپ کامل و بي نقص وجود ندارد و استارت آپها در راه موفقيت بارها در اين راه شكست مي خورند .

به طور مصمم ، Y Combinator  راه خود را با فشاری رو به جلو برای کمک به استارتاپ ها به هر صورت عملی که می شود ادامه داده است. سراسر مصاحبه های ما با همکاران ، موسسان استارتاپ ها ، و سرمایه گزاران ،سبب ظهور چهره های جدید در دنیای استارت آپها شده است .

 

10398777703_27cd751969_k-800x533

یک فهم غلط درباره Y Combinator  این است که شتابدهنده ما حول محور جنبه مالی و افزایش سرمایه می چرخد – که البته واقعا اینگونه نیست. برنامه ما توسط گروهی از افراد اجرا می شود که “وفادار و متعهد در کمک از هر جنبه ای به تیم ها هستند .  اینجا یک شرکت سرمایه گذاری است که مفهومش بیشتر در كمكهاي حرفه اي در هر موضوعي خلاصه مي شود .

رهبری برای سرمایه گزاران؟

بیش از ۷۰۰۰ استارتاپ برای ثبت نام در Y Combinator  از زمانی که شروع به قبول برنامه برای تابستان ۲۰۰۷ کرده ایم ، ثبت نام کرده اند.التمن می گوید، من به هر چیز هوشمندی اعتقاد دارم ، و  افراد بلند پرواز کار کننده ، روند پیشرفت آینده  خواهند بود. ” من فکر می کنم این تفکر انتقادی با ارزشی درباره آنچه آینده خواهد بود است”

یک درس در راه اندازی یک استارتاپ

کلید دیگر در موفقیت : یادبگیر که آدم های متنفر رو نادیده بگیری .هر چند که این موضوع سخت است

سم التمن

نگاهی به دیویید روسنکو ، موسس و مدیر اجرایی Weebly بیندازید. به عنوان یک دانشجو دانشگاه پن ایستت ، اون روی وب سایت سازنده سرویس خودش به صورت پاره وقت کار می کرد تا زماني كه وقتی مقاله سایت slashdot را خواند و به مقاله YC برخورد كه البته در آن مقاله به تاريخ اتمام ثبت نام آن دوره اشاره شده بود و در نتيجه پس از ثبت نام وي با اين برنامه آشنا شد .Weebly  برای شرکت در دسته استارتاپ های زمستان ۲۰۰۷ قبول شد و در نتيجه زندگي اون متحول شد و به سمت يك چشم انداز جديد تغيير يافت.

موسس Stripe’s ، جان کلیسون ، معتقد است روند برنامه Y Combinator  برای فیلتر كردن متقاضیان بسیار عالی عمکرده است. و می گوید ” این خیلی شایسته سالارانه و هوشمندانه است که افراد باهوش رو از اطراف جهان فیلتر می کنیم ، گاهی شاید فراتر ار کار دره سیلیکون(منظور دره فناوری اطلاعات که شرکت های زیادی در آنجا قرار دارند )” پاتریک و من (موسس Stripe’s) فقط چند نمونه تصادفی از ایرلند هستیم و کسی مارو نمی شناسد . ولی وای کامبینیت Y Combinator  مار رو از آن طرف اقیانوس جدا کرده و به اين سمت آورده و در نتيجه با يك تيم عالي منتورها آشنا كرده است

در حالی که بیشتر افراد Y Combinator  به عنوان یک شتاب دهنده نام می برند ، ولی بیشتر همکاران با این کلمه راحت نیستند. برای آلتمن ، این آینده استارتاپ ها است: اينكه ما بتونيم شبكه بهتر و گسترده تري درست كنيم و اختراعات و نو آوري ها و رو گسترش بديم و يك تيم پشتيباني و حامي خوب براي استارت آپ ها باشيم آن زمان بهترين زمان خواهد بود

 

 

 

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »