۶ راه تامين سرمایه برای استارت آپ بدون سرمایه گذار

  • با آرش زمانی
  • جمعه , ۱ آبان ۱۳۹۴

افزایش  پول و سرمايه ، معمولا يکي از سخترين و مهمترين راه هاي شروع يک كسب و كار نوپا است .اکثريت کسب و کار هاي کوچکي که در چند ماه اول شکست مي خورند ، همه داراي يک ویژگی مشترک هستند و آن هم اتمام سرمايه اوليه است.

دنیای نرم افزار و استارت آپها بخاطر میزان سرمایه گذاری و ارزیابی های بزرگش مشهور است .ولی حقیقت این است که بیشتر کسب و کار های کوچک دارای سرمایه گذاري امنی نیستند و این حس را برای متقاعد کردن یک سرمایه گذار به وجود نمي آورند ، از طرفي روش های سنتی افزایش سرمایه زمان گير بوده و این مسئله می تواند درست در زماني به وجود آيد كه شما وقت زيادي را براي توسعه محصول و پشتيباني مشتريان سپري مي كنيد . در نهايت مشكل بزرگ بعدي كه به وجود مي آيد ، با افزايش سرمايه گذارها و درخواست سرمايه براي امنيت استارت آپ خود كم كم سهم شما از استارت آپ مطبوع خود به كمترين حد ممكن خواهد رسيد .

در مقاله زير راه هاي جايگزيني براي شروع يك كسب و كار نوپا بدون صرف زمان زيادي براي جلب سرمايه گذار به شما معرفي خواهيم كرد

شغل فعلي خود را حفظ كنيد تا استارت آپ شما به سوددهي برسد

حفظ كردن شغل فعلي خود یکی از امن ترین راه هایی است که می توانید از پس مخارج و اجاره کسب و کار جدید بر بیاید. اگر این راه را انتخاب کردید اين نكته را مد نظر داشته باشيد كه در قرارداد شما گزينه اضافه كاري وجود نداشته باشد تا بتوانيد روي استارت آپ خود نيز متمركز باشيد .

از جنبه مالي اين مورد يكي از بهترين گزينه ها براي توسعه كسب و كار شماست ، در صورتي كه در ابتداي راه اندازي كسب و كار نوپاي خود باشيد روزهاي آخر هفته و تعطيلات نيز فرصت مناسبي براي توسعه هر چه بيشتر و بهتر استارت آپ شما مي باشد.

كاهش هزينه ها 

اهميتي ندارد كه چقدر پول در پس انداز حساب بانكي خود داريد و در واقع اين مديريت و رهبري كسب و كار شماست تا مطمئن باشيد كه هزينه هاي شما نسبت به بودجه شما واقع بينانه است . شايد در اين ميان حرفهايي از اطرافيان خود نظير خرج كردن پول بيشتر به عنوان راه حل مشكل و يا خريد يك ملك براي كسب و كار خود را بشنويد اما توجه داشته باشيد در ابتداي كار مي بايست هزينه هاي خود را بهترين نحو ممكن كاهش دهيد . تمام شركتهاي بزرگ دنيا بر اساس همين قواعد رشد نمودند و در ابتداي كسب و كار هر گونه هزينه اضافي بابت جا و مكان و لوكس سازي و … را بطور كامل حذف نماييد . كسب و كار شما در آينده زمان زيادي براي اين گونه خرجها خواهد داشت.

سودهاي بدست آمده را مجدد در كسب و كار خود سرمايه گذاري كنيد

اگر کسب و کار شما سودده است ، می توانيد سود بدست آمده را مجدد در استارت آپ خود سرمايه گذاري نماييد و از اين طريق سود و گردش مالي كارتون رو افزايش بديد . در نتيجه با متكي بودن به سود حاصله مي توانيد سرعت فروش و رشد شركت را نيز به بهترين نحو مديريت نماييد.

وام شخصی بگیرید

يكي از مزيت هاي راه اندازي كسب و كار نوپا در اين مورد خلاصه مي شود كه در صورتي كه بتوانيد به سوددهي حداقلي برسيد بانكها ، موسسات شخصي و يا افراد سرمايه گذار معمولي پيدا خواهدن شد تا به شما وام بدهند و در استارت آپ شما ريسك كنند . به بانك محلي خود برويد و شرايط خود را توضيح دهيد. از طرفي شركت در رويدادهاي جذب سرمايه شتاب دهنده ها همانند ديموند ، آواتك ، بانك پاسارگاد و … مي تواند كمك اوليه مهمي به شما باشد .

بهترين گزينه دوستان و خانواده

مثالي از بزرگترين سرمايه گذارهاي دنيا هست كه اگر نتونيد كمكي از خانواده و دوستان دريافت نماييد و در واقع آنها را راضي و مجاب به سرمايه گذاري حداقلي روي استارت آپ خود بكنيد قطعا نمي توانيد سرمايه گذارهاي بزرگتر را نيز راضي نماييد . نيازي نيست ۱۰۰ ها صفحه طرح كسب و كار را به آنها نشان دهيد و در مورد فرمولها ، كدها و مسائل حقوقي صحبت نماييد . با چند جمله ساده و صميمي و خانوادگي مي توانيد آنها را راضي به سرمايه گذاري نماييد .

كمپين هاي سرمايه گذاري

سايتهايي مثل كيك استارتر و اينديگوگو بهترين محل براي جذب سرمايه اوليه به صورت آنلاين آن هم با ماركت جهاني مي باشد . البته طراحي يك كمپين مناسب دردسرها و قوانين خاص خود را دارد و هر كسي موفق به راه اندازي آن نخواهد بود. براي مثال كمپين ساعت بلاكس ظرف ۲۴ ساعت نيم ميليون دلار و ظرف يك هفته يك ميليون دلار معادل چيزي بيشتر از ۳ ميليارد تومان سرمايه جذب نمود . روشهاي طراحي موفق يك كمپين در سايت irstartup.com بررسي شده و مي توانيد براي شروع آن را مطالعه نماييد

مترجم : آرش زماني

اين مطلب طبق نظريات شخصي نويسنده نوشته شده است .

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − یک =