گفتگو با علی روغنی به بهانه سمت جدید وی در Y Combinator

علی روغنی عضو جدید Y Combinator طی مصاحبه با با وال استریت به سوالات آنها در مورد صندوق سرمایه گذاری جدید این شتابدهنده به گفتگو نشسته است. علی روغنی سرپرست Continuity در مورد این که Continuity چیست، چگونه کار می کند، چهارچوب چشم اندازش در مورد محل مناسب سرمایه گذاری ریسک پذیر کجاست و این که چرا او تصمیم گرفت رهبری این فعالیت را در YC به عهده گیرد، نیز پاسخ داده است.

صندوق سرمایه Continuity چیست؟

علی روغنی: صندوق سرمایه Continuity به دو روش سرمایه گذاری می کند:

  • در روش اول، با سری A شروع می کنیم و به دنبال مبالغ زیاد تأمین مالی، حقوق سرمایه گذاری متناسب با YC را اجرا خواهیم کرد. برای مبالغ زیر 300 میلیون دلار، ما در یک روش و سبک قابل پیش بینی و وابسته به برنامه، حقوق متناسب را اجرا خواهیم کرد. به عبارت دیگر، ما انتظار داریم در شرکت هایی از YC که افزایش سرمایه ای با ارزش زیر 300 میلیون دلار دارند، حقوق متناسب را اجرا کنیم. برای مبالغ بالای 300 میلیون دلار هم، حقوق متناسبمان را بسیار انتخابی اجرا خواهیم کرد.
  • در روش دوم که یک روش کاملاً انتخابی است، ما رهبری و شرکت در رشد مبالغ زیاد تأمین مالی شرکت های YC را می سنجیم. برای این سرمایه گذاری های انتخابی، دست هیئت رئیسه را تا جایی که بنیان گذاران آن را منطقی بدانند باز می گذاریم، اما انتظار نداریم که این کار را در هر سرمایه گذاری انجام دهیم.

آیا صندوق سرمایه Continuity در هر شرکتی که زیر مجموعه YC نباشد هم سرمایه گذاری می کند؟

علی روغنی: خیر. تمرکز ما انحصاراً روی شرکت هایی است که در مسیر برنامه های ما باشند.

چرا YC تصمیم گرفت این صندوق سرمایه را افزایش دهد؟

علی روغنی: در واقع این ایده از طرف بنیان گذاران ما بوده است، چون بسیاری از آن ها ما را مشتاق کردند تا صندوق سرمایه را افزایش دهیم، تا در نهایت همان طور که شرکت های آن ها رشد می کند، YC هم بتواند شریک تأمین مالی آن ها باقی بماند. ما در آخر تصمیم گرفتیم تا این کار را انجام دهیم، چرا که متوجه شدیم توانایی تأمین مالی برای تحقق بخشیدن مأموریتمان در زمینه ایجاد نوآوری های بیشتر در جهان از تأمین مالی در مراحل اولیه بسیار حیاتی تر است.

آیا این صندوق سرمایه باعث بروز اختلاف بین شما و VC ها نمی شود؟

علی روغنی: ما به هیچ وجه با VC هایی که در مراحل اولیه هستند، رقابت نمی کنیم. این سرمایه گذاران برای اکوسیستم استارت آپ، بخش حیاتی به شمار می روند و ما دلمان نمی خواهد با آن ها رقابت کنیم و یا به عبارت دیگر در این اکوسیستم اخلال ایجاد کنیم. بنابراین در حالی که ما حقوق متناسب را اجرا می کنیم، از آن سو صندوق سرمایه Continuity هم در مبالغ زیاد سری A قدیمی یا سرمایه با ریسک نسبی بیشتر، سرمایه گذاری نخواهد کرد. اما همان طور که ما می دانیم، شرکت های خوب به مدت طولانی تری خصوصی باقی می مانند و بازار در جهت رشد سرمایه خصوصی به طور قابل توجهی رشد داشته است. در مراحل بعد ترجیح داده می شود که مبالغ به اشتراک گذاشته شده به جای این که همیشه روند برد-برد داشته باشد، روند افزایشی را پیش گیرد، یعنی این مبالغ در مراحل بعدی تمایل دارند بیشتر شوند.

بنابراین از آن جایی که کمی رقابت در این زمینه اجتناب ناپذیر است، ما در مراحل بعدی به میزان زیادی همکاری با دیگران را نیز پیش بینی می کنیم.

چرا شما تصمیم گرفتید رهبری و هدایت صندوق سرمایه Continuity را به عهده بگیرید؟

علی روغنی: من در طول 15 سال گذشته در دو شرکت مشابه، پیکسار و توییتر، کار می کردم و در زمینه مدیریت تراز و رشد سریع به آن ها کمک می کردم. دقیقاً در نوامبر گذشته برای کمک به بلوغ شرکت های زیر مجموعه YC با همین چالش های مشابه، به عنوان یک شریک پاره وقت به YC پیوستم.

من در آن لحظه چگونگی واقعاً متمایز بودن YC  را نفهمیدم. هیچ سازمان دیگری در جهان وجود ندارد که بتواند چنین شبکه بنیان گذار، مؤسس و وفاداری مانند YC داشته باشد. ما مشاهده کردیم که دو مجموعه آخر YC چقدر به هم نزدیک هستند، من شک ندارم که YC احتمال موفقیت همه شرکت هایش را به طور چشمگیری افزایش می دهد…و همچنین فقط احتمال افزایش سرمایه سری A را بالا نمی برد بلکه احتمال راه اندازی شرکت های بزرگ دراز مدت را هم افزایش می دهد.

بنابراین وقتی سام از من پرسید که آیا مایل به رهبری صندوق سرمایه Continuity هستم،  متوجه شدم که این یک فرصت برای گسترش مأموریت و تأثیر YC روی شرکت های بالغ تر است. تأمین سرمایه بخشی از این مأموریت است. اما تأمین سرمایه برای کمک و مشاوره در راه اندازی شرکت های هدف دار ، برای شرکت هایی که به سرعت در حال پوست انداختن هستند، بسیار مهم تر است، این جاست که تجربه سابق عملیاتی به من کمک می کند تا به خوبی از عهده کار برآیم.

 

مترجم : فرزاد پریدار

منبع : Y Combinator


Warning: A non-numeric value encountered in /home/irstartup/public_html/wp-content/themes/newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

ترک پاسخ